‘Osamdesetih se Osijek probudio iz letargije, a onda je opet sve stalo’

Autor:

Tomislav Čiuveljak

Nakon izložbe o osamdesetima i knjige intervjua sa sudionicima novog vala, glazbenik i publicist Branko Kostelnik predstavit će osamdesete i kroz predstavu ‘Osječki long, long play’ koja će kroz glazbu tadašnje osječke scene dočarati pop kulturu te dekade

Publicist, glazbenik, producent u Muzeju suvremene umjetnosti i multimedijski djelatnik Branko Kostelnik rođen je i odrastao u Osijeku, gdje se već kao tinejdžer počeo baviti novinarstvom, prateći prvenstveno pop kulturu. Bio je neko vrijeme glavni i odgovorni urednik omladinskog lista Ten. Početkom 80-ih osnovao je svoj prvi rock bend Roderick. Nakon pauze od nekoliko godina nastavio je rad s grupom koja je promijenila ime u Roderick Novy i tijekom 90-ih snimila šest samostalnih albuma i četiri kompilacije. Godine 2004. Kostelnik je objavio knjigu „Moj život je novi val“, zbirku svojih intervjua s najvažnijim sudionicima novog vala. Dvije godine kasnije u Galeriji Forum organizirao je i izložbu omota LP ploča iz 80-ih, a 2015. godine s Feđom Vukićem u Domu HDLU-a veliku izložbu pod nazivom „Osamdesete – slatka dekadencija postmoderne“. Budući da samdesetima pridaje veliko kulturološko i sociološko značenje, Kostelnik je nakon knjige i izložbe odlučio osamdesete predstaviti i kroz predstavu „Osječki long, long play“.

NACIONAL: U sklopu ovogodišnjeg Osječkog ljeta kulture u HNK Osijek bit će izvedena predstava „Osječki long, long play“. O kakvoj je predstavi riječ?

Predstava će biti održana u vrtu hotela Central nedaleko od HNK, u samom centru grada, i to ne bez razloga. Tamo su se, naime, šezdesetih održavali plesnjaci i prve rock svirke u gradu na Dravi. Tamo su svirali npr. legendarni Dinamiti i ostale snage rock začinjavaca u Hrvata, tako da će ta premijera biti i jedna vrsta homagea i tom vremenu i svim tim talentima, cijeloj toj sceni. Sjetimo se samo da su tri najbolja rock grla u Jugoslaviji bila Osječani: Kićo Slabinac, Dado Topić i Zlatko Žlica Pejaković. Riječ je o jednoj generacijskoj priči generacije stasale i sazrele u zlatnim osamdesetima, koja se muvala i putovala, svirala, pila i duvala, družila se. I bila pomalo i naivna, ali istovremeno otvarala – svojim djelovanjem, akcijama i ponašanjem – granice sloboda…

Pročitajte više u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.