Oršić je odigrao prve minute u utakmici koja je pokazala koliko je svaki klub Premier lige moćan

Soccer Football - Carabao Cup - Quarter Final - Southampton v Manchester City - St Mary's Stadium, Southampton, Britain - January 11, 2023  Manchester City's Julian Alvarez in action with Southampton's Romain Perraud REUTERS/David Klein EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club /league/player publications.  Please contact your account representative for further details. Photo: David Klein/REUTERS

David Klein/REUTERS

Nema sumnje da je utakmica engleskog EFL kupa između Southamptona i Manchester Cityja u srijedu navečer imala puno gledatelja na području Hrvatske, naravno zbog Mislava Oršića i njegovog očekivanog debija u dresu Svetaca. Debi se i dogodio, doduše donedavni igrač Dinama ušao je tek u 83. minuti međutim gledatelji su svejedno mogli vidjeti sjajnu utakmicu, a oni koji su komentirali kako je Oršić došao u lošu momčad, temeljeći svoj stav na činjenici da je Southampton trenutno zadnji u poretku Premier lige, mogli su se upoznati s čarima i kvalitetom engleskog ligaškog nogometa.

Southampton je uz odličnu igru pobijedio s 2-0 i prošao u polufinale, ostala tri kluba koji će se boriti za ovaj trofej su Nottingham Forest, Manchester United i Newcastle. Pep Guardiola je na klupi ostavio Erlinga Haalanda koji je u 56. minuti ipak ušao umjesto Grealisha, međutim protiv rastrčanih Svetaca ni on nije puno mogao.

Golovi Southamptona su doslovno jedan ljepši od drugog. Za 1-0 zabio je Sekou Mara, 20 godišnji Francuz koji je iz prve sjajno opalio na asistenciju Lyanca, Brazilca srpskih (!) korijena. Njegovo puno ime je Lyanco Evangelista Silveira Neves Vojnovic, u Southampton je stigao nakon četiri godine u Torinu a prezime Vojnovic vuče od pradjeda Jovana koji je za vrijeme 2. svjetskog rata emigrirao u Brazil. Kad smo već kod obiteljskih stabala, majka strijelca pogotka Mare je Audrey Crespo-Mara, jedna od najpoznatijih francuskih TV-novinarki a otac Aliou Mara je veliki senegalski poduzetnik.

Konačnih 2-0 postavio je Moussa Djenepo u 28. minuti krasnim lobom istrčalog Stefana Ortege, njemačkog vratara kojeg je Guardiola ljetos na iznenađenje mnogih besplatno doveo iz Arminije Bielefeld a koji za City brani u kupovima, dok u PL još nije stao na gol. Djenepo je reprezentativac Malija, nominalno lijevi krilo no trener Nathan Jones ga koristi na obje strane.

Od prve minute igrao je i Duje Ćaleta-Car, 26-godišnji Šibenčanin ne igra standardno ali je ipak do sada skupio osam nastupa u PL.

Oršić je u igru ušao umjesto Adama Armstronga, 25-godišnjeg napadača na TM-u vrijednog 15 milijuna eura koji je ove sezone u ligi zabio tek jedan gol u 17 utakmica. Trener Nathan Jones praktički iz utakmice u utakmicu mijenja formacije i sastave tako da je teško nagađati gdje i umjesto koga vidi Oršića. U subotu Southampton gostuje kod Evertona, još jedne momčadi iz zone ispadanja, sigurno je da i jedni i drugi očekuju tri boda koja bi im malo popravila trenutnu ne baš dobru situaciju.