Organizacije iz Njemačke i Hrvatske: “Nagrade za kršenje ljudskih prava ne smije biti”

Autor:

22.10.2020., Zvornik, Bosna i Hercegovina - Rijeka Drina prirodna je granica izmedju BiH i Srbije, takodjer i posljednja rijeka koju migranti moraju prijeci kako bi se domogli BiH, a kasnije Hrvatske i EU. U Zvorniku i regiji granicna policija pokriva oko 130 km granice, a po sistematizaciji GPBiH trenutno nedostaje vise od 300 policijskih sluzbenika za obavljanje redovnih aktivnosti u nadzoru granice i cak 1300 policijskih sluzbenika kako bi se adekvatno odgovorilo na zastitu granice u migrantskoj krizi. S ciljem nadilazenja problema kadrovske ne popunjenosti, kontinuirano se kao ispomoc GPBiH angaziraju policijski sluzbenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Drzavne agencije za istrage i zastitu BiH, te Ministarsvo unutrasnjih poslova Republike Srpske. Prema podaci IOM-a u BiH je ove godine uslo 13,350 migranata, a prema podacima GPBiH, oni su odvratili 10,449 migranata i otkrili 35 kaznenih djela "krijumcarenje ljudi". S dolaskom jeseni, tranzit migranata iz Srbije u BiH je sve manji zbog hladnog vremena i visokog vodostaja Drine, ali migranti se vracaju u Srbiju, zbog boljih prihvatnih centara. Policija kontrolira zeljeznicki most, jedinu kopnenu granica sa Srbijom u ovoj regiji (osim granicnog prijelaza) na kojoj migranti pokusavaju ilegalno prijeci granicu. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

U četvrtak se održava neformalni sastanak ministara unutarnjih poslova Europske unije, na čijem je dnevnom redu i tema pristupanja Hrvatske Schengenu. Centar za mirovne studije, PRO ASYL i Balkanbrücke u srijedu su u priopćenju naveli da zahtjevaju da poštivanje ljudskih prava na granicama EU postane preduvjet za daljnji pristupni proces.

Navode da organizacije za ljudska prava iz njemačke i Hrvatske upozoravaju kako se nasilna nezakonita protjerivanja na hrvatsko-bosanskoj granici već godinama kontinuirano dokumentiraju. Granična policija, dodaju, na potpuno nekontroliran način postupa protiv osoba koje traže zaštitu. Žrtve takvog postupanja redovito prijavljuju nehuman tretman hrvatskih policijskih snaga. Podnošenje zahtjeva za azil u EU sustavno im se onemogućuje.

“Iako proširenje Schengen zone može biti pozitivan pomak prema slobodi kretanja unutar Europske unije, članstvo Hrvatske u Schengenu bi trebalo biti stavljeno na čekanje dok Vlada RH ne zaustavi nasilno i nezakonito protjerivanje migranata. Takvo postupanje skorašnje članice Schengen zone ne da samo direktno ugrožava primjenu Schengenskog zakonika, već predstavlja kršenje međunarodnog i EU prava, uključujući Ženevsku konvenciju o statusu izbjeglica”, izjavila je Sara Kekuš iz Centra za mirovne studije.

Od kraja 2018. EU je Hrvatskoj dodijelila preko 18 milijuna eura za zaštitu granica. Iz njemačkog Ministarstva unutarnjih poslova stiže dodatna podrška u obliku vozila i termovizijskih kamera. Prema ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću, Njemačka je među najboljim poznavateljima rada hrvatske granične policije.

“Schengensko područje nikada nije bilo područje ljudskih prava, otvorene granice unutar EU-a povezane su sa zatvorenim vanjskim granicama. Međutim, Hrvatska zanemaruje čak i minimalne standarde europskog prava, koji su utvrđeni Zakonom o schengenskim granicama. I za to dobija političku potporu Njemačke i EU”, komentira Karl Kopp, šef Europskog odjela udruge PRO ASYL.

Pauline Zapke iz mreže Balkanbrückeističe da je na tom sastanku, umjesto pohvala Hrvatskoj, potrebno adresirati i osuditi nasilne i nezakonite prakse na hrvatskim granicama. “One su dio sustavnog rasističkog zatvaranja Europske unije i stoga ih se također treba shvatiti kao njezinu odgovornost”, kazala je.

U priopćenju se navodi i da hrvtaska vlada do danas nije uspostavila mehanizam praćenja ljudskih prava, iako joj je u tu svrhu namijenjeno 300 000 eura financijske potpore Europske unije. Umjesto toga, ističu, ometa se rad hrvatske pučke pravobraniteljice i organizacija civilnog društva. U studenom 2020. Europska ombudsmanica Emily O’Reilly pokrenula je istragu zbog izostanka mehanizma.

Ministri unutarnjih poslova EU, zaključuje se u priopćenju, moraju snositi posljedice kršenja ljudskih prava na hrvatsko-bosanskoj granici i povezati proces pristupanja Schengenu s prekidom pushbackova i nasilja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.