ORBANOVE PUTEŠVESTIJE Levčenko: Mađarski autoritarni vođa dugo je iritirao Bruxelles. Radili su to i drugi, ali…

Autor:

23.05.2024., Zagreb - Oleksandr Levchenko, bivsi ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Bivši ukrajinski veleposlanik u Hrvatskoj Oleksandr Levčenko u utorak je za nacional.hr analizirao nedavne pregovore Viktora Orbana s čelnicima Ukrajine, Rusije, Kine, Turske i Donaldom Trumpom.

“Dana 2. srpnja ove godine mađarski premijer Viktor Orban posjetio je Ukrajinu, što mu je bio prvi posjet nakon 12 godina. U Kijevu se sastao s predsjednikom Volodimirom Zelenskim i ponudio mu ideju o “primirju” i početku pregovora s Rusijom. Naveo je da ukrajinske mirovne inicijative “zahtijevaju puno vremena”, te je stoga “zamolio Zelenskog da razmisli je li moguće drugačije: prvo prekinuti vatru, a zatim voditi mirovne pregovore“.

Kasnije je Orban službeno stigao i u Moskvu. Tad je predsjednik Vijeća EU-a Charles Michel podsjetio da Mađarska, koja od 1. srpnja predsjeda Vijećem EU-a, nema mandat pregovarati u ime EU-a s Rusijom. Orban je posjetio Peking 8. srpnja, tijekom kojeg je s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom razgovarao o svom “mirovnom planu”.

VOLODIMIR ZELENSKI ‘Orban ne može biti posrednik u ukrajinskom ratu’

Mađarski premijer sastao se 10. srpnja u Washingtonu s turskim čelnikom Recepom Tayyipom Erdoganom i zatražio potporu za svoju inicijativu. A već 12. srpnja Orban se sastao s Trumpom s kojim su razgovarali o načinima uspostave mira u Ukrajini.

Kad je Viktor Orban došao je u kratki posjet Ukrajini, Kijev ga je s nestrpljenjem dočekao zbog njegove diplomatske geste kao čelnika susjedne zemlje koji se nije bojao posjetiti zaraćenu zemlju. Viktor Orban zadnji put je došao u Ukrajinu prije 12 godina. U Kijevu su smatrali da je podrška Ukrajini dobra prilika da Mađarska ojača svoj položaj i autoritet u EU. Rasprava o pitanjima kulturnih prava nacionalnih manjina na paritetnoj osnovi dobila je pozitivan razvoj.

Orban je obećao otvoriti škole u Mađarskoj s ukrajinskim kao nastavnim jezikom. U međuvremenu je najavio inicijativu za jednostrani prekid vatre u rusko-ukrajinskom ratu. Tad je predsjednik Ukrajine izvijestio mađarskog premijera o situaciji na fronti i želji cijelog ukrajinskog naroda da se ruske trupe vrate na svoja mjesta u Ruskoj Federaciji. Ne obavijestivši Kijev o svojim sljedećim planovima, mađarski premijer je nakon razgovora s predsjednikom Ukrajine odletio u Moskvu i susreo se s ruskim diktatorom Putinom, a potom je posjetio Kinu.

ENIGMA S BALATONA Nikome u Europi nije posve jasno kakve to trikove izvodi Viktor Orbán

Nakon svoje “mirovne turneje“, Orban je napisao pismo šefu Europskog vijeća Charlesu Michelu u kojem je izričito ponudio obnovu diplomatskih odnosa s Ruskom Federacijom. U pismu je dao ocjenu nedavnih pregovora s čelnicima Ukrajine, Rusije, Kine, Turske i Donaldom Trumpom te iznio neke prijedloge za razmatranje.

Što se tiče rata Ruske Federacije protiv Ukrajine, mađarski premijer je napisao da se “općenito može reći da će se intenzitet vojnog sukoba radikalno povećati u bliskoj budućnosti”. Orban je u pismu pozvao na pregovore s Kinom o “mirovnoj konferenciji”, obnovu diplomatskih odnosa s Rusijom i “političku ofenzivu” protiv zemalja globalnog juga čije je poštovanje EU navodno izgubila zbog stava prema ratu u Ukrajini.

Također je pisao o svojim pregovorima s predsjedničkim kandidatom Donaldom Trumpom i kritizirao aktualnog predsjednika Joea Bidena za kojeg Orban tvrdi da nije u stanju promijeniti trenutnu proratnu politiku Sjedinjenih Država. Ujedno je šef mađarske vlade izrazio uvjerenje da nakon pobjede na izborima Trump neće čekati svoju inauguraciju, već će biti spreman odmah djelovati kao mirovni posrednik, koji ima detaljne i dobro utemeljene planove za mir. Mađarski premijer također smatra da će Trumpova izborna pobjeda skupo koštati EU, jer će se financijski teret između SAD-a i EU-a značajno promijeniti u korist EU-a kada je u pitanju financijska potpora Ukrajini.

OČEKIVANO ILI…? Nakon samita, Orban odmah skoknuo do Trumpa na Floridu: ‘On će to riješiti’

Valja napomenuti da Europska unija nije ovlastila Mađarsku da poduzima diplomatske napore u njezino ime. Pregovori Viktora Orbana s Putinom u suprotnosti su s politikom EU-a i mogu dovesti do odluka bez presedana u kontekstu mađarskog predsjedanja Vijećem Europske unije. Funkcija “posredovanja” pretpostavlja prisutnost zahtjeva obiju strana za posredovanje između njih. Ukrajina takvu uslugu nije tražila od Mađarske. Stoga su Orbanova putovanja imitacija mirovnog procesa kako bi se dovelo u sumnju napredak na putu ka miru u Ukrajini i Globalnom mirovnom samitu.

Istodobno je pravna služba Europske unije utvrdila da su pregovori mađarskog premijera s Putinom u suprotnosti sa sporazumima EU. Stoga zemlje Europske unije razmatraju različite mogućnosti kažnjavanja Mađarske zbog neusklađenog posjeta Moskvi. Nedavno je Europska komisija počela novčano kažnjavati Mađare, odgađajući plaćanja.

No, do sad ih je Budimpešta uspjela deblokirati što ucjenom, što igranjem na ukrajinsku kartu, što nagovaranjem. Politička kazna još nije primijenjena. U međuvremenu se Europska unija počela distancirati od Orbanovih političkih stavova oko rata u Ukrajini. Predstavnici EU odbijaju sudjelovati na neformalnim sastancima koje vodi Mađarska ili namjerno snižavaju razinu zastupljenosti.

ORBANOVO SOLIRANJE Komisija šalje jasnu poruku – na sastanke u Mađarsku šalju samo više službenike

Mađarski autoritarni vođa dugo je izazivao iritaciju u Bruxellesu. Mađarska se koristi činjenicom da je Europska unija od početka stvorena kao udruženje čestitih država, a među procedurama EU nedostaju mehanizmi za kažnjavanje prekršitelja, a ne postoji mehanizam za isključenje države iz broja članica EU. Stoga u Bruxellesu to smatraju nedostatkom koji se mora ispraviti.

Orbanova putovanja i sastanci ono su što su drugi zapadni čelnici radili i prije sveobuhvatne invazije Ruske Federacije na Ukrajinu. A ni tad nije donijelo nikakav rezultat. Rusija je i dalje odlučna poraziti i uništiti Ukrajinu, a ne zaustaviti agresiju i iskupiti se za svoje zločine. Pravi put do mira je lišiti Rusiju sredstava i izgleda za nastavak agresije. Umjesto toga, Orban je pokušao preusmjeriti raspravu u EU s rasprave o pitanjima učinkovite podrške Ukrajini na beznadna nastojanja za mirovnim pregovorima s Ruskom Federacijom. Međutim, pravi mir može biti samo pravedan, prema Povelji UN-a. Ova ideja je precizno navedena u završnom dokumentu Globalnog mirovnog samita”, napisao je Levečnko.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.