‘Optužnica protiv Josipe Rimac zbog stana već je bila napisana, ali je Cvitan sve stopirao’

Autor:

Marko Prpic, Dusko Marusic/PIXSELL

Pravosudni izvori bliski Ivanu Turudiću smatraju da je poruke koje je razmjenjivao s Josipom Pleslić Jutarnjem listu dostavio netko iz Uskoka, to jest osobno bivši glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan, koji je, po njima, najzainteresiraniji za to da Turudić ne dođe na mjesto glavnog državnog odvjetnika jer bi tada pokrenuo i pitanje Cvitanove odgovornosti zbog ugovaranja propalog vještačenja u slučaju Agrokor koje je DORH platio više od 10 milijuna kuna.

Isti izvori upozoravaju na još jednu okolnost. Oni smatraju da je upravo Dinko Cvitan, a ne Ivan Turudić, pogodovao Josipi Rimac (Pleslić) te tvrde, štoviše, da postoje i poruke između Cvitana i Josipe Rimac (Pleslić).

“Dok je bio glavni državni odvjetnik, upravo je Dinko Cvitan 2016. spasio Josipu Rimac od kaznenog progona zbog toga što su ona i njezin tadašnji suprug stekli stan veličine 126 kvadrata na području od posebne državne skrbi. U tom slučaju na kraju je odgovarala samo službenica Anna Maria Radić koja je Josipi Rimac to omogućila, ali ne i sama Josipa Rimac. Međutim, optužnica je već bila napisana i za Josipu Rimac, ali je tada na jednom kolegiju DORH-a došlo do konflikta između Dinka Cvitana i tadašnje šefice USKOK-a Tamare Laptoš jer je on tražio da Josipa Rimac ne bude obuhvaćena optužnicom. On je bio glavni u tome i tražio je da se ne ide u postupak, ali Tamara Laptoš najprije je to odbila učiniti iako je on to od nje zahtijevao pa je ona tražila obveznu uputu. Međutim, uz posredovanje Dražena Jelenića koji je rekao da moraju ‘smiriti loptu’, postigli su kompromis, odnosno, Rimac ipak nije obuhvaćena iako nije izdana ni obvezna uputa. Je li Tamara Laptoš nešto napisala na omotu spisa, ne znam, ali ta se svađa nije odvijala u četiri oka, već na kolegiju u DORH-u na kojem su bili i drugi zamjenici. Dakle, postoji više svjedoka da je upravo Cvitan to tražio. Vrlo je indikativno i da je sutkinja Jasna Smiljanić na objavi te presude, između ostalog, rekla da tu nedostaje glavna karika, to jest, da u postupku nije obuhvaćena glavna osoba u čiju je korist to sve rađeno, a to je Josipa Rimac. Jer zašto bi netko vama sređivao stan, a da vi o tome pojma nemate? Na kraju je u toj priči jedino Anna Maria Radić osuđena na zatvor, a to nema nikakve logike“, rekao je Nacionalov izvor.

Upitan zbog čega je i s kojim motivima Cvitan tada inzistirao na tome da se Josipu Rimac poštedi, isti pravosudni izvor tvrdi:

“Zato što joj se htio dodvoriti. Htio se dodvoriti politici jer mu je bilo bitno dobiti drugi mandat na čelu DORH-a, a nije tajna da je Josipa Rimac i tada bila jako moćna. Ona je cijelo vrijeme bila jako moćna bez obzira na to što je formalno bila samo državna tajnica, što je takoreći službenički posao, ali je imala veliku moć i utjecaj na premijera i unutar stranke. To se vidi i iz sadržaja njezinih razgovora koji su i javno objavljivani, da su svi slijepo slušali i slijedili ono što je ona rekla, bilo za državne ispite, za neke sitne usluge, ručkove, potpore, što god je trebalo. Pa najveći broj ljudi je završio u kaznenom postupku upravo zato što se Josipi Rimac nije smjelo reći ne, jer je ona bila apsolutni autoritet stranke.“

Između tadašnje šefice USKOK-a Tamare Laptoš i tada šefa DORH-a Dinka Cvitana došlo je do okršaja zbog Josipe Rrimac na kolegiju DORH-a 2016.. FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Visoki pravosudni izvor blizak Ivanu Turudiću čak smatra da je objavljivanjem spomenutih poruka netko nenamjerno Turudiću učinio i uslugu:

“Riječ je o komunikaciji koju su Turudić i Josipa Rimac imali u vrijeme dok je ona bila državna tajnica i nije bila pod istragom. Možete voljeti Turudića ili ne, ali treba biti pošten i reći o čemu te poruke sadržajno govore osim što je netko zloupotrijebio komunikaciju jedne osobe s drugom. Međutim, budući da je uvijek postojala određena sumnja o Turudićevim kontaktima s Josipom Rimac, pa se i spekuliralo o tome o čemu su se oni zapravo dopisivali, izvrsno je da je sada objavljen i sadržaj te komunikacije iz kojeg se vidi da tu nema ničega. Uostalom, željelo se tim porukama prikazati kao da je Josipa Rimac urgirala kod Turudića da se pomogne Inji Bašiću, bratu Milenka Bašića iz afere Vjetroelektrane, zbog nekog šverca automobilima, a čovjek je svejedno uhićen i završio je u istražnom zatvoru koji mu je odredio upravo Županijski sud kojem je Turudić bio na čelu. Dakle, taj koji je te poruke pustio van u cilju i s namjerom da našteti Turudiću i u javnosti i kod onih koji o tome odlučuju izazove sumnju, naprotiv, učinili su mu uslugu. Ovako je sve lijepo izašlo i može se vidjeti da je to sve benigno. No bilo bi puno interesantnije vidjeti komunikaciju Josipe Rimac s Dinkom Cvitanom. A znate onu narodnu ‘tko pod drugim jamu kopa’…“

Uskok smatra da ta komunikacija ni u kom slučaju nije bila benigna.

Dva neovisna Nacionalova izvora potvrdila su također da je jedna u javnosti izuzetno utjecajna osoba urgirala kod ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenice da Dinko Cvitan ponovno postane glavni državni odvjetnik. Isti izvori tvrde da je u tu operaciju bilo uključeno više osoba, između ostalog i živopisni poduzetnik Marko Vojković.

Nacionalovi izvori podsjećaju da je Josipa Rimac u više navrata komunicirala i sa sadašnjom glavnom državnom odvjetnicom Zlatom Hrvoj-Šipek, o čemu je Nacional pisao.

U procesu zbog dodjele stana Josipi Pleslić, tada Rimac, osuđena je samo djelatnica Anna Maria Radić koja je to provela. FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Drugi izvor blizak Turudiću komentirao je, pak, kako je paradoksalno da poruke između Turudića i Josipe Rimac “cure” iz istog tog Uskoka koji je propustio procesuirati Josipu Rimac zbog stana, ali je i postigao sporazum s Injom Bašićem, bratom Milenka Bašića.

“Javnost bi trebala znati da je Inja Bašić pravomoćno osuđen u tom predmetu, a dobio je sporazum od Uskoka. Znači, oni su njemu pogodovali jer su mu dali duplo manju kaznu, a ispada da mu je Turudić pogodovao. Pa otkud onda taj sporazum, nije ga Turudić potpisao?! Ne znam tko je radio taj sporazum, ali nijedan sporazum ne ide bez odobrenja ravnatelja Uskoka, a u takvim predmetima pita se i glavnog državnog odvjetnika. Taj trag treba pratiti ako se želi znati tko je odobrio takav sporazum. Turudić niti je sudio u tom predmetu niti je imao ikakav utjecaj. To je zaista ironično. Uskok je pustio te poruke i viču ‘drž’te lopova’, a zašto su onda oni Inji Bašiću dali taj sporazum? Tu se radi samo o tome da se netko boji da će se prekinuti neki njihovi komunikacijski kanali ako Turudić dođe za šefa DORH-a. To je u pozadini svega”, smatra izvor blizak Turudiću.

Taj izvor rekao je Nacionalu i kako nije točno da se Josipa Rimac zadržala pola sata kod Turudića te da to može posvjedočiti i njegova tajnica.

Prema tvrdnjama Turudiću bliskih izvora, njemu najviše smeta što ga neprestano povezuju s HDZ-om iako je upravo on donio osuđujuću presudu protiv bivšeg predsjednika Vlade i HDZ-a Ive Sanadera, ali i protiv HDZ-a kao stranke.

“Zanimljivo je to, Sanader je za Turudića rekao ‘naš dečko’, a isti ga je taj ‘dečko’ osudio. Govorili su mu da je HDZ-ov igrač, a upravo je HDZ dok je Turudić bio predsjednik Županijskog suda u Zagrebu pravomoćno osuđen kao stranka. Inja Bašić? On je osuđen. Miro Vrlja? Dobio četiri godine zatvora, isto dok je Turudić bio predsjednik Županijskog suda. Pa po tome on baš i nije od neke velike pomoći ovima koji navodno od njega traže usluge. Uostalom, i protiv Josipe Rimac i Milenka Bašića je podignuta optužnica”, zaključio je taj izvor blizak Turudiću.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Lumumba

prije 11 mjeseci

Sve sama bagra i banda bez ikakve empatije za radnika. Svemu dođe kraj, pa će i ova lakrdija od države doći u situaciju da neće biti nikoga da radi za kriminalce. I bračni par Čaušesku su si umislili da su nedodirljivi????