OPTIMIZAM S POKRIĆEM: U vinu je istina, radost i tuga, znanje i strast

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Srecko Niketic/PIXSELL

U vrijeme kad je vinarija Benvenuti u Zagrebu obilježavala dvadesetu obljetnicu postojanja, napustio nas je prof. dr. Nikola Mirošević, doajen vinske scene koji je ostavio neizbrisiv trag u razvoju hrvatskog vinogradarstva i vinarstva. A Miljenko Grgić, najveće ime hrvatskog vinarstva proslavljeno u svijetu, u 101. godini života otišao je u berbu grožđa u svoj vinograd u Napa Valley

Proslava dvadesete obljetnice istarskog vinskog brenda Benvenuti i obilježavanje petog izdanja malvazije Santa Elisabetta, na večeri u prestižnom zagrebačkom restoranu Mano2, bili su vrhunac onog što može ponuditi hrvatska eno-gastro scena. Predstavljanjem su dosegnuti standardi usporedivi s visokim europskim i svjetskim ostvarenjima, bez ikakve zadrške mjerljivi sa sličnim prezentacijama u Toscani, Bordeauxu, Champagni ili u vinariji Gonzáles Byass, utemeljenoj 1835. u španjolskoj vinskoj regiji Rioja, na kojima sam bio nazočan.

Albert i Nikola Benvenuti, vlasnici jedne od najboljih hrvatskih vinarija, za svoju obljetničku proslavu odabrali su restoran koji rafiniranom kuhinjom, ambijentom i umijećem skladnog sjedinjenja vrhunskih vina i pomno odabranih jela posjetiteljima pruža nesvakidašnji užitak. Među uzvanicima bili su vodeći vinski i gastronomski stručnjaci, poslovni partneri i obiteljski prijatelji koji su otpočetka vjerovali u ljudske i prirodne potencijale vinarije Benvenuti koja je od seoskog gospodarstva prerasla u cijenjeni brend na domaćem i inozemnom tržištu, na međunarodnim vinskim natjecanjima nagrađivan najvišim odličjima.

Misija Livija Benvenutija

Vizionarsku i hrabru vinsku misiju pokojnog Livija Benvenutija nastavili su njegovi fakultetski obrazovani, ali vinogradarstvu i vinarstvu strastveno privrženi sinovi Albert i Nikola. U protekla dva desetljeća obitelj je neprestano povećavala svoje vinogradarske površine, šireći se na najbolje položaje na brežuljkastim motovunskim padinama koje podsjećaju na Toscanu. Proizvodnja vina – usredotočena na sustavno podizanje kvalitete vodećih sorata – malvazije, terana i muškata – dosegnula je oko 150.000 boca, od kojih se oko 30 posto izvozi. U početku skromne vinogradarske površine od nekoliko hektara Benvenutijevi su povećali na oko 22 hektara.

Dva desetljeća u vinarstvu kratko je vrijeme – podsjetimo da je riječ o samo dvadeset berba – pa je međunarodna uspješnost Vinarije Benvenuti ravna senzaciji. Osobito za ljude koji nisu podrobnije upućeni u marljivost, poslovnu promišljenost, odanost tradiciji i vizionarstvo Livija Benvenutija i njegovih sinova Alberta i Nikole. Ove su godine na najvažnijem vinskom natjecanju na svijetu Decanter World Wine Awards osvojili tri zlatne i dvije srebrne medalje, svrstavši se u krug elitnih vinskih proizvođača.

Dobro pamtim skromnog i radišnog Livija Benvenutija, utemeljitelja današnje suvremene vinarije, a osobito mi je drago što su njegovu skromnost, ljubaznost i bogato vinogradarsko i vinarsko iskustvo naslijedili njegovi sinovi Albert i Nikola

Braća su u svemu što rade moderni tradicionalisti i uvjereni perfekcionisti. Oblikovanje boce i etikete, uvijek inovativna promocijska nastojanja, suradnja s vodećim sommelierima i ugostiteljima te pomno osluškivanje savjeta, pohvala i kritika, neke su njihovih razgranatih aktivnosti, a pokazuju svu kompleksnost vinarskog posla.

Majstorska radionica

Okupljanje u opuštenoj atmosferi zagrebačkog restorana Mano2 nije imalo samo slavljenička obilježja. Zamišljeno je i kao „majstorska radionica“ na kojoj se pokazuje umijeće sjedinjavanja hrane i pića, u čemu su važnu ulogu imali sommelieri i vrsni poznavatelji vina Tomislav Mikinac, Marko Rundek, Sandi Paris, Davor Butković, Danijela Kramarić, Saša Špiranec, chef restorana Mano2 Hrvoje Kroflin i njegova kuharska ekipa. Šest sljedova očaravajućih okusa i vrhunske estetske prezentacije, s elegantnim i pravodobnim posluživanjem, popraćeno je najboljim vinima vinarije Benvenuti: Malvazijom i Roseom iz 2022., Malvazijom Livio Benvenuti iz 2021., Caldierossom iz 2021., Teranom Livio Benvenuti iz 2019., Teranom Anno Domini iz 2012., Malvazijom Santa Elisabetta iz 2019. i Muškatom San Salvatore iz 2018.

Dobro pamtim skromnog i radišnog Livija Benvenutija, utemeljitelja današnje suvremene vinarije, a osobito mi je drago što su njegovu skromnost, ljubaznost i bogato vinogradarsko i vinarsko iskustvo naslijedili i zadržali njegovi sinovi Albert i Nikola. Vinarija Benvenuti u mjestu Kaldir (Caldier), nedaleko od Motovuna, europska je Hrvatska, onakva kakvu pošteni i radišni ljudi priželjkuju za svoje potomstvo i boljitak cijele zajednice.

Odlazak velikana

Kad sam u prošlom prilogu G&W predstavio monografiju „Pošip“ prof. dr. Nikole Miroševića, nisam mogao ni slutiti da u rukama držim posljednje veliko djelo doajena hrvatskog vinarstva, uglednog znanstvenika i predstojnika Zavoda za vinogradarstvo i vinarstvo na Poljoprivrednom fakultetu u Zagrebu. Autor Ampelografskog atlasa Hrvatske i Atlasa hrvatskog vinarstva i vinogradarstva, stotinjak znanstvenih radova, mnogih monografija o najvažnijim hrvatskim vinskim sortama i vinogradarskim regijama, ali i vrlo uspješnog vinogradarskog projekta Korlat, nenadano nas je napustio 17. listopada, u 80. godini života. Tiho i dostojanstveno, onako kako je i živio.

Profesora Miroševića možemo smatrati ocem suvremenog hrvatskog vinarstva, mentorom i učiteljem mnogih danas uglednih vinara. Ostaje trajno sjećanje na ljudsku i profesionalnu veličinu čovjeka koji je prešao dug put od Blata do zvijezda

Profesor Mirošević, zaljubljenik u svoj korčulanski zavičaj, gostoljubivi Blaćanin uvijek okružen prijateljima i poštovateljima, sa zagrebačkog Mirogoja ispraćen je na vječni počinak u rodno Blato. S tugom sam se oprostio od čovjeka s kojim sam za dugogodišnjih ljetovanja na Korčuli, kao prvim susjedom – uza svježe ubrane smokve i čašicu lozovače – slušao zanimljive anegdote o vinu, hrvatskim vinogorjima, vinarima, potrebi očuvanja i zaštite okoliša, turizmu i njegovim prednostima i nedostacima…

U mnogim prigodama, u pomno odabranom društvu, u kojem je uvijek bio veliki korčulanski slikar Stipe Nobilo, koji bi donio ribu ulovljenu vlastitim rukama, degustirali smo vina koja je znalački preporučivao naš Miki, kako smo prijateljski nazivali profesora Miroševića. Njegova supruga Mara Mirošević, financijska stručnjakinja i pjesnikinja rodom iz Račišća na Korčuli, pružala mu je veliku potporu i bila trajno nadahnuće u njegovu znanstvenu radu, a muško društvo uvijek je velikodušno častila svojim kulinarskim specijalitetima.

Profesora Miroševića možemo smatrati ocem suvremenog hrvatskog vinarstva, mentorom i učiteljem mnogih danas uglednih vinara, a nama koji smo s njim prijateljevali ostaje trajno sjećanje na ljudsku i profesionalnu veličinu čovjeka koji je prešao dug put od Blata do zvijezda, s čašom vina podignutom za mnoge ljude koji su ga voljeli i koje je on volio.

In vino veritas

Samo nekoliko dana nakon oproštaja od profesora Miroševića, obradovala nas je vijest da Miljenko Mike Grgić, najslavniji hrvatski vinar u svijetu, u 101. godini života, iako u invalidskim kolicima, s legendarnom „francuskom kapicom“ na glavi, odlazi u berbu i kuša grožđe u svom vinogradu u Napa Valleyju. Miljenko Grgić, nakon povratka u Hrvatsku iz koje je pobjegao dok je bila u sastavu Jugoslavije, završio je davno započet studij na Agronomskom fakultetu u Zagrebu i kod profesora Miroševića stekao diplomu inženjera agronomije.

In vino veritas. U ovom je uvodniku riječ o ljudima koji potvrđuju vjerodostojnost te latinske izreke. I koji su predvodnici razvoja naše gastro i eno kulture.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.