Grejp je odličan izvor vlakana, vitamina A i C, kalija i antioksidansa, no ipak nije za svakoga. Ljudi koji uzimaju određene lijekove, trebli bi ga izbjegavati jer može smanjiti ili pojačati djelovanje lijeka i izazvati ozbiljne nuspojave.
Razlog tom su kemikalije furanokumarini koje se nalaze u ovom agrumu, a utječu na proteine odgovorne za razgradnju lijekova i njihov prijenos u krvotok pa može doći do pretjeranog ili preslabog učinka lijeka.
Furanokumarini ‘sabotiraju’ enzime
Kada se lijek proguta, metabolizira se pomoću enzima u tankom crijevu. Jedan od ključnih enzima tankog crijeva je CYP3A4. Budući da se furanokumarini u grejpu razgrađuju u tijelu, njihovi derivati mogu blokirati djelovanje CYP3A4. Stoga, umjesto da se razgrađuje kao inače, veća količina lijeka ulazi u krvotok i ostaje dulje u tijelu, potencijalno dovodeći do neželjenih učinaka.
To se može dogoditi s određenim lijekovima za krvni tlak, kao što je nifedipin. Ovi lijekovi djeluju tako da opuštaju krvne žile i snižavaju krvni tlak, no konzumiranje grejpa može povećati količinu lijeka u tijelu, uzrokujući prenizak krvni tlak.
To, pak, može dovesti do presporih otkucaja srca ili bradikardije, upozorava Patrick McDonnell, profesor kliničke farmacije na Farmaceutskom fakultetu Sveučilišta Temple u Pennsylvaniji, za Live Science.
Grejp također može imati ovaj učinak na neke statine za snižavanje kolesterola, poput simvastatina i atorvastatina. Previsoke doze statina mogu dovesti do bolova i oštećenja mišića.
Grejp može također povećati razine određenih kortikosteroida koji se koriste za liječenje upalnih bolesti crijeva, poput Crohnove bolesti.
Grejp također može povećati razinu imunosupresiva, poput ciklosporina, koji potencijalno može oštetiti bubrege. Lijekovi za anksioznost, uključujući benzodiazepine poput diazepama u kombinaciji s grejpom mogu izazvati pretjeranu pospanost pa čak i dovesti do otežanog disanja.
No, grejp ne djeluje jednako na sve lijekove. U nekim slučajevima može smanjiti količinu lijeka koja ulazi u krv i time oslabjeti njegov učinak.
To je slučaj s lijekom za alergije feksofenadinom. Lijekove poput feksofenadina prenose u stanice proteini zvani transporteri, koji premještaju tvari s jedne strane stanične membrane na drugu.
Neki od tih prijenosnika pomažu tranziciji lijekova iz crijeva u krv. Furanokumarini iz grejpa blokiraju određene prijenosne proteine, uzrokujući tako da premalo lijeka uđe u krvotok.
Učinak može varirati ovisno o količini voća ili soka koju je osoba konzumirala i količini lijeka.
“Čak samo jedan grejp ili čaša soka mogu promijeniti način na koji tijelo obrađuje određene lijekove, posebno one koji se oslanjaju na CYP3A4 za razgradnju”, kaže McDonnell.
Nije samo grejp problematičan
“Postoji i drugo voće koje djeluje na lijekove, no niti jedno toliko koliko to čini grejp”, dodaje. To je vjerojatno zato što grejp sadrži veću koncentraciju furanokumarina u usporedbi s drugim voćem. No, treba biti na oprezu i s ostalim voćem koje sadrži furanokumarin, kao što su naranče i pomelo.
Osim furanokumarina i limunska kiselina iz voća djeluje na lijekove. Primjerice, ako se konzumira istovremeno, smanjuje učinkovitost lijeka za osteoporozu, odnosno njegovu apsorpciju u organizmu. To bi značilo da treba izbjegavati jesti agrume u vrijeme kada uzimate ovaj lijek.
Komentari