Opozicija podržava stav predsjednika Republike Zorana Milanovića, koji je u utorak izjavio kako neće dopustiti obučavanje ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, objavio je Jutarnji list.
Milanović o obuci ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj: “Kao vrhovni zapovjednik neću to odobriti”
“U potpunosti razumijem zabrinutost predsjednika Republike, jer je obučavanje jedne od zaraćenih strana u sukobu uvijek rizik”, izjavio je predsjednik SDP-a Peđa Grbin za Jutarnji. “Isto tako, u ovom sukobu nema nikakve dvojbe koja je strana agresor, a tko je žrtva kojoj treba pomagati. Nitko u Hrvatskoj oko toga nema dvojbi. Što se konkretnih aktivnosti oko obuke ukrajinskih vojnika tiče, prije bilo kakve odluke u Saboru bitno mi je znati radi li se o akciji koja je dogovorena na razini svih država članica Europske unije i svih članica NATO-a. I o tome će ovisiti stav Kluba zastupnika SDP-a”, kaže.
Stipo Mlinarić iz Domovinskog pokreta rekao je da o tom konkretnom pitanju još nisu raspravljali na Klubu zastupnika, ali da se on osobno protivi dolasku ukrajinskih vojnika. “Osobno ne bih dao dozvolu za doklazak ukrajinskih vojnika na obuku u Hrvatsku. Bolje bi bilo ionako skromne novčane resurse usmjeriti u obuku naših mladih vojnika. Osim toga, mi smo turistička zemlja pa bi odlukom o obuci ukrajinskih vojnika na teritoriju RH ušli u nepotreban sigurnosni rizik. Da se samo jedna diverzija dogodi na našem tlu, propala bi nam kompletna turistička sezona i mi bismo se našli u velikim financijskim problemima”, kaže Mlinarić.
Zeleno svjetlo za dolazak ukrajinskih vojnika u Hrvatsku zasad ne bi dali ni zastpnici iz Mostova kluba. “Mi bismo to podržali samo u slučaju da je to zajednička odluka svih članica Europske unije. Dakle, Hrvatska ne treba srljati i biti jedna od malobrojnih članica Unije na čijem bi se teritoriju obučavali ukrajinski vojnici. Ukrajincima treba pomoći, ali u sklopu zajedničke europske politike i zajedničke odluke EU”, kaže zastupnik Nikola Grmoja.
Uz predsjednika Milanovića je i šef HSS-a Krešo Beljak. “Mi ćemo glasati u skladu s onime što je rekao predsjednik RH Zoran Milanović. Dakle, HSS i ja osobno mišljenja smo da Hrvatsku ne treba dodatno uvlačiti u rat. Ionako smo već dovoljno uvučeni kao dio NATO-a koji stalno šalje vojnu pomoć. I to je u redu, podržavamo takvu pomoć, ali sve ima svoje granice”, kaže Beljak.
Vlada, dakle, zasad nema dvotrećinsku podršku od 101 zastupnika, koji bi u Saboru mogli zaobići protivljenje predsjednika Republike i tako odlučiti o dolasku ukrajinskih vojnika na teritorij RH.
Komentari