Opozicija u Nigeriji poziva na ponavljanje izbora

Autor:

epa10494100 Electoral officers collate election results at the Independent Electoral Commission (INEC) office in Lagos, Nigeria, 27 February 2023. Tensions are high across the country as Nigerians await the results of the Presidential and national assembly elections. Nigerians cast their votes on 25 February to elect a new president, vice president and members of the Senate and House of Representatives.  EPA/Akintunde Akinleye

EPA/Akintunde Akinleye

Tri oporbene stranke pozvale su na poništavanje izbora u Nigeriji i ponovno održavanje zbog navodnih raširenih nepravilnosti

Narodna demokratska stranka (PDP), Laburistička stranka i Afrički demokratski kongres (ADC) objavili su to na konferenciji za novinare u glavnom gradu Abuji.

Bili su kritični prema Neovisnom nacionalnom izbornom povjerenstvu (Inec) i njegovom postupanju s elektroničkim sustavom glasovanja.

“Zahtijevam da se ova lažna izvedba izbora poništi i pozivamo Inec da provede nove izbore unutar vremenskog perioda predviđenog izbornim aktom”, rekao je Julius Abure, predsjednik Laburističke stranke. Oporbene stranke u Nigeriji pozvale su na poništenje predsjedničkih izbora, opisujući ih kao laž.

Narodna demokratska stranka (PDP) i Laburistička stranka rekli su da su rezultati bili manipulirani, kompromitirajući anketu.

Kandidat vladajuće stranke Bola Tinubu trenutno je u vodstvu s nešto više od 44% glasova, pokazuju do sada objavljeni službeni podaci.

Izborno povjerenstvo još se nije očitovalo o zahtjevu oporbe.

Oporbene stranke kritizirale su Neovisno nacionalno izborno povjerenstvo (Inec) i njegovo postupanje s elektroničkim sustavom glasovanja.

Afrički demokratski kongres (ADC) također je podržao poziv laburista i PDP-a, koji je glavna oporbena stranka, da se održe novi izbori.

PDP-ovac Atiku Abubakar i laburist Peter Obi bili su glavni oporbeni predsjednički kandidati na izborima održanim u subotu.

Sa službenim rezultatima objavljenim u 14 od 36 nigerijskih država,  Abubakar je na drugom mjestu, s oko 33% glasova.  Obi je treći, sa 18%.

Skupina bijesnih prosvjednika okupila se ispred nacionalnog centra za prikupljanje u glavnom gradu Abuji. Nose transparente s osudama izborne komisije.

“Sve što se tamo događa su laži, sve laži, laži… oni kuhaju rezultate”, rekao je jedan čovjek za BBC.

U ponedjeljak su stranke Abubakara i  Obija napustile prostor gdje su se objavljivali rezultati. Rekli su da je nedostajalo transparentnosti s novim elektroničkim sustavom glasanja.

Ovo su bili prvi nacionalni izbori na kojima je korišten elektronički uređaj za akreditaciju birača.

Izborno povjerenstvo odbilo je prigovore oporbenih stranaka.

Predsjednik izborne komisije Mahmood Yakubu rekao je da će se objava rezultata nastaviti. Promatrači Europske unije rekli su da su loše planiranje i komunikacija izbornog tijela potkopali povjerenje u proces. Predstavnik PDP-a u izbornom središtu u glavnom gradu Abuji opisao je proces kao prijevaru i optužio vladajući Sveprogresivni kongres (APC) za dosluh s Inecom. Laburistička stranka zatražila je obustavu objave ili poništavanje izbora i ponovno održavanje.

APC je rekao da oni nezadovoljni rezultatima trebaju ići na sud, a da stranke prvo trebaju pustiti proces da teče. APC i PDP dominiraju Nigerijom od kraja vojne vladavine 1999.  Obi se prvi put kandidirao, obećavajući izazov dvostranačkom sustavu. Ima potporu brojnih mladih ljudi, koji čine trećinu upisanih birača. Ima još 15 kandidata.

Prema do sada objavljenim rezultatima. Tinubu je osvojio najviše glasova u šest država, Abubakar pet i . Obi tri.

Kandidat mora imati najviše glasova diljem zemlje i najmanje četvrtinu glasačkih listića u 25 od 36 država plus Abuja da bi bio proglašen pobjednikom. Ako se ti pragovi ne dosegnu, održat će se drugi krug između dva najbolja kandidata.

Pogreške uočene na portalu gdje se objavljuju rezultati

Umjesto postavljanja fotografije rezultata predsjedničkih izbora na razini okruga na web stranicu Nigerijske izborne komisije, BBC je potvrdio da je bilo slučajeva kada se činilo da su fotografije ljudi greškom objavljene.

 

U jednom široko dijeljenom videu netko se kreće portalom Nezavisnog nacionalnog izbornog povjerenstva (Inec) kako bi pregledao rezultate iz Ado-Ekitija, glavnog grada države Ekiti u jugozapadnoj Nigeriji.

Fotografija rezultata predsjedničkih izbora iz tog odjela trebala bi biti prikazana s potpisima stranačkih agenata. Ali umjesto toga na ekranu se prikazuje fotografija žene.

BBC je slijedio isti postupak – i problem tek treba biti riješen.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.