Saborska oporba poručila je kako dopunama Zakona o obveznim odnosima žele olakšati izlazak dužnika iz ‘dužničkog ropstva’, tvrde da vladajući štite agencije za naplatu potraživanja, a iz HDZ-a su to odbacili, ističući da je za vrijeme ove Vlade za 150.000 građana oprošten dug.
“Preko 200.000 građana je u problemu sa blokadama računa. To znači svaki 12. punoljetni građanin u Hrvatskoj”, rekao je u četvrtak predsjednik SDP-a Peđa Grbin tijekom saborske rasprave o prijedlogu dopune Zakona o obveznim odnosima, koje su predložili klubovi SDP-a i Zeleno-lijevog bloka.
Istaknuo je kako se njima želi poboljšati položaj dužnika i izlazak iz “dužničkog ropstva”, rekavši da država u takvim situacijama mora stati na stranu građana.
Grbin je istaknuo kako prijedlogom zakona žele promijeniti način uračunavanja kod prisilne naplate, tako da u potrošačkim odnosima od svake uplate 50 posto mora ići na glavnicu, a ne kao do sada, prvo na troškove postupka, onda na kamatu te ako nešto ostane, a u pravilu ne ostaje, na glavnicu.
Naveo je i kako se njihov prijedlog zakona ne odnosi na dugove koji potječu iz kaznenih djela, one koji potječu iz naknade štete te dugove koji potječu iz obveze uzdržavanja.
Naveo je i primjer građanina iz Belog Manastira čiji je dug od 80.000 kuna kupio jedan od utjerivača dugova, pri čemu se deset godina vodi ovršni postupak a dug je smanjen tek za oko 10 posto. No, poručio je, da je ovaj zakon bio na snazi glavnica bi iznosila tek deset posto, a utjerivač bi dobio svoj novac.
Benčić: “Prepišite naš prijedlog i predstavite ga kao svoj”
I Sandra Benčić navela je primjere u kojem su se sa malim dugovima od npr. 10.000 eura može završiti u doživotnom dužničkom ropstvu, unatoč činjenici da dužnici otplaćuju kredit maksimalno koliko mogu.
Založila se da se u zakon unese kako procjena vrijednosti nekretnine ne može temeljiti na procjeni koja je starija od šest mjeseci te bi se time osiguralo da, kada već nekretnina ide ‘na bubanj’, da postigne cijenu koja je blizu tržišnoj. Kaže kako na e-dražbama postoji organizirana grupa ljudi koja međusobnim dogovorom kupuje i dila te nekretnine.
Benčić je pozvala vladajuće da, ako odbiju njihov prijedlog, prepišu njihov prijedlog i predstave ga kao svoj. “Odbijte, prepišite, dopišite ako hoćete nešto, predložite kao svoje i svi ćemo glasati za to”, poručila je.
Tijekom rasprave, u kojoj su većinom sudjelovali oporbeni zastupnici, upozoreno je na težak položaj ovršenih i blokiranih građana i ne mogu izaći iz “dužničkog ropstva”, prozvavši vladajuće da država štiti agencije za naplatu potraživanja, a što su HDZ-ovi zastupnici odbacili.
“Za vrijeme ove vlade za 150.000 građana bio oprošten dug do 10.000 kuna”
SDP-ova Sanja Radolović prozvala je vladajuće da staju na stranu agencija za naplatu potraživanja koje, kako je rekla, lihvare na životnim sudbinama građana, poduzetnika i dužnika.
I Mostov Marin Miletić kaže da država štiti te agencije kojima je, kaže, legalizirano kamatarenje. Smatra i kako bi država trebala biti ta koja prema utjerivačima dugova nema milosti jer se, kako je kazao, zbog toga mnogi ovršeni građani razbolijevaju a neki i dignu ruke na sebe.
Odbacujući oporbena prozivanja da Vlada o tom pitanju ‘ništa ne radi’, HDZ-ov Damir Habijan podsjetio je kako je Vlada usvojila zakon o otpisu dugova fizičkih osoba do 10.000 kuna, zakonom o provedbi ovrhe nad novčanim sredstvima uvedeni su i dodatni izuzeci nad kojima se ovrha ne može provesti te je mijenjan i ovršni zakon.
Negirajući oporbene tvrdnje da su ‘vladajući na strani vjerovnika’, HDZ-ov Nikola Mažar HDZ podsjetio je kako je za vrijeme ove vlade za 150.000 građana bio oprošten dug do 10.000 kuna a zahvaljujući tome je odmah 7000 građana bilo odmah deblokirano.
Komentari