Oporbeni su zastupnici u srijedu kao dobrodošle pozdravili mjere protiv inflacije za građane, smanjenje PDV-a i socijalni paket, no mjere usmjerene gospodarstvenicima uglavnom su ocijenili nedovoljnima i zakašnjelima, uz upozorenje da bi marže mogle porasti, a cijene ostati iste.
Zastupnik SDP-a i bivši ministar financija Boris Lalovac pozdravio je paket mjera istaknuvši da je sveobuhvatan i dosta izdašan.
“Ove mjere će sigurno ublažiti inflatorne učinke, i da će se ipak sad tržište stabilizirati i da postoje instrumenti da se ove iznenadne situacije instrumentima ublaže”, rekao je dodavši da bi bilo dobro da Vlada uvede monitoring cijena kako bi se utvrdilo je li smanjenje PDV-a zaista smanjilo i cijene proizvoda za građane.
U komentaru na Vladine mjere koje je danas predstavio premijer Andrej Plenković, Stijepo Bartulica (DP) izjavio je novinarima u Saboru da je trebalo ranije reagirati na inflaciju, da su Vladine mjere dobrodošle, ali ih je premalo i stižu prekasno.
Marijan Pavliček (Suverenisti) ističe da su Vladine mjere dijelom dobre, ali zakašnjele i da treba veću pozornost usmjeriti na pomoć poljoprivrednicima kojima je cijena repromaterijali “otišla gore za 400 posto”.
Romana Nikolić (Klub Socijaldemokrata) isto smatra da su Vladine mjere zakašnjele i dijelom promašene. Smatra da bi bilo bolje da su se prihvatili prijedlozi njezinog kluba koji je predložio smanjenje PDV-a na struju i plin i povećanje neoporezivog dohotka s 3800 na 5000 kuna, što bi značilo automatsko povećanje svih plaće za 300 kuna. Ovako, smanjenje PDV-a na hranu može dovesti do toga da se povećaju marže, a cijene ostaju iste, upozorila je Nikolić.
Anka Mrak Taritaš (Glas) za Vladine mjere protiv inflacije rekla je da su mjere pomoći ljudima dobre i korektne, ali prema gospodarstvu nisu dostatne, zakašnjele su i samo gase požar. “Puno je prekasno. Vladajući trebaju prihvatiti oporbene prijedloge i smanjiti cijenu rada kao pomoć gospodarstvenicima”, rekla je Mrak Taritaš.
Mostov Zvonimir Troskot također smatra da su mjere došle prekasno, ali je ipak pozdravio smanjenje PDV-a i preusmjeravanje socijalnih transfera iz Fonda za energetsku učinkovitost. Istaknuo je da u mjerama ima i prijedloga o kojima je Most već govorio, a kao problem vidi u nepostojećoj dugoročnoj energetskoj politici.
“Na koji način ćemo smanjivati ovisnost o plinu i električnoj energiji iz Mađarske”, upitao je Troskot.
Zastupnica Sandra Benčić (Možemo!) istaknula je da su mjere više od onoga što se očekivalo.
“Smatram da je socijalni paket dobar, da je obuhvaćen širok broj ljudi i da je to dobro. Dobro je i da naknade za troškove grijanja, plina i struje idu prema svim kućanstvima”, rekla je Benčić dodavši da su, međutim, iznosi subvencija za gospodarstvo trebali biti veći, jer je gospodarstvo daljnji generator inflacije.
Također, pozdravila je smanjenje PDV-a, no upozorila je da bez kontrolnih mehanizama ekstra profita na maržama, građani možda ni neće osjetiti snižavanje cijena.
Komentari