Oporavilište za bjeloglave supove u Belom na Cresu obilježilo Međunarodni dan ptica strvinara

Autor:

Borna Filic/PIXSELL

Još šezdesetih godina prošlog stoljeća bjeloglavi su supovi svijali gnijezda diljem hrvatske obale Jadrana, a danas posljednja populacija bjeloglavih supova u Hrvatskoj obitava na Kvarneru.

Istaknuto je to u Centru za posjetitelje i oporavilištu za bjeloglave supove u Belom na Cresu gdje je tijekom vikenda edukativnim programom obilježen Međunarodni dan ptica strvinara.

Svi su posjetitelji imali slobodan ulaz u Centar, a glavni je naglasak u programu stavljen na pouku najmlađih o važnosti očuvanja bjeloglavih supova te osjetljivosti ekološkog sustava kojem te veličanstvene životinje pripadaju.

„Mladi su naraštaji važna karika u očuvanju prirodnih vrijednosti, pa tako i bjeloglavih supova na Kvarneru i u Hrvatskoj. Takvi tematski događaji i prigodne edukativne aktivnosti su potrebni kako bi se djeca od malih nogu upoznala s prirodnim ljepotama svojeg zavičaja”, rekao je župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina.

Bjeloglavi supovi strogo su zaštićena i ugrožena vrsta u Republici Hrvatskoj i gnijezde se još samo na kvarnerskim otocima: Cresu, Krku, Plavniku i Prviću. Ondje ptice još uvijek opstaju zbog prisutnosti ovčarstva, ali i zahvaljujući hranilištima. Zbog nedovoljno hrane u prirodi tzv. restorani za supove nalaze se na Cresu i Učki.

„Upravo nedostatak hrane često predstavlja problem s kojim se nosimo, no Primorsko-goranska županija posljednjih pet godina osigurava potrebna sredstva za rad oporavilišta i dohranu supova kako bi se populacija održala u stabilnom stanju. O supovima se skrbi kroz čitavu godinu i praktički nema dana da se ne radi na njihovom očuvanju”, rekla je ravnateljica Javne ustanove „Priroda“ Irena Jurić.

Tijekom ljeta u Oporavilište za bjeloglave supove u Belom primljeno je deset mladih supova. Upravo je rad Oporavilišta jedna od aktivnih mjera očuvanja populacije bjeloglavih supova jer svaki izgubljeni sup predstavlja značajan gubitak za populaciju koja se posljednjih godina kreće od 100 do 125 gnijezdećih parova.

U povodu Međunarodnog dana ptica strvinara, djelatnik Centra za posjetitelje u Belom Tomislav Bandera Anić izradio je kratki film naziva „Histra – putovanje u Pirineje“. Priča je to o supu spašenom u Istri koji je nakon oporavka u Belom pušten ponovo na slobodu, a putem GPS uređaja i danas se prati njegovo putovanje. Osim u Belom, Dan ptica strvinara obilježen je u Zoološkom vrtu u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.