Najveća operacija iskrcavanja vojske u povijesti ratovanja započela je 6. lipnja 1944. godine i trajala je sve do 30. kolovoza. Na obale Normandije, u sjevernoj Francuskoj, tijekom tog razdoblja iskrcalo se oko tri milijuna savezničkih vojnika sa zadačom otvoranja nove fronte protiv vojske Trećeg Reicha. Vrhovni zapovjednik svih savezničkih postrojbi bio je američki general Dwight D. Eisenhower, a zapovjednik kopnenih savezničkih postrojbi bio je slavni britanski general (kasnije feldmaršal) Bernard Montgomery.
Saveznici su za invaziju upotrijebili oko 5.000 brodova i iskrcali se na potezu obale dugačkom 80 kilometara. Operacija je imala kodno ime Overlord.Većinu savezničkih snaga činile su američke, britanske, kanadske i francuske jedinice. Ostale zemlje, čiji su vojnici također sudjelovali u bitki, bile su Australija, Belgija, Čehoslovačka, Grčka, Nizozemska, Novi Zeland, Norveška i Poljska.
Glavni zapovjednik njemačke obrane bio je feldmaršal Erwin Rommel, najslavniji njemački zapovjednik, poznat pod nadimkom Pustinjska lisica. Vremenske prilike uoči dana iskrcavanja bile su tako loše da Nijemci nisu vjerovali da je izgledna invazija. Feldmaršal Rommel uzeo je dopust od nekoliko dana i otišao u Njemačku da proslavi rođendan supruge. U trenutku kad je počela invazija nije bio prisutan u stožeru, pa je njemačka obrana bila na neki način obezglavljena.
Bitka za Normandiju potrajala je još dva mjeseca koliko je trebalo savezničkim snagama da uspostave čvrst mostobran na europskom kopnu i da probiju njemačku liniju fronta u Francuskoj, a okončana je oslobađanjem Pariza i uništenjem neprijateljskih snaga (džepa) kod Falaisea.
Komentari