Češki predsjednik Petr Pavel kaže da bi ruski državljani koji žive u inozemstvu trebali biti stavljeni pod “strogi nadzor” obavještajnih službi u zemljama domaćinima.
“Sve Ruse koji žive u zapadnim zemljama treba pratiti mnogo više nego u prošlosti jer su oni građani nacije koja vodi agresivni rat”, rekao je Pavel u intervjuu za Radio Slobodna Europa objavljenom u četvrtak.
“Može mi biti žao ovih ljudi, ali u isto vrijeme kada pogledamo unatrag, kada je počeo Drugi svjetski rat, sva japanska populacija koja je živjela u Sjedinjenim Državama također je bila pod strogim režimom nadzora”, rekao je češki predsjednik. “To je jednostavno cijena rata.”
Upitan što podrazumijeva pod “praćenjem”, Pavel je rekao da je mislio “biti pod lupom povećalom službi”.
Tijekom Drugog svjetskog rata, oko 120.000 ljudi japanskog podrijetla, od kojih su većina bili američki državljani, a polovica njih djeca, prisilno je stavljeno u logore nakon napada japanskih snaga na Pearl Harbor. Kampovi su bili okruženi bodljikavom žicom i čuvani od strane američkih vojnika. Predsjednik SAD-a Ronald Reagan službeno se ispričao zbog logora 1988. godine
Američki predsjednik Joe Biden rekao je u veljači da je to “jedno od najsramotnijih razdoblja u američkoj povijesti”.
Stotine tisuća ruskih državljana pobjeglo je iz svoje zemlje od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. između ostalog kako bi izbjegli novačenje u rusku vojsku. Prema Statisti, u Europi i Sjevernoj Americi 2020. godine živjelo je oko 6,6 milijuna Rusa.
Prozapadni češki predsjednik, koji je glasno podržavao Ukrajinu usred ruske invazije, nekada je bio general NATO-a. Izabran je u siječnju, nakon što se kandidirao kao nezavisni kandidat, pobijedivši bivšeg premijera Andreja Babiša s 58 posto glasova.
Pavelov položaj uglavnom je ceremonijalan, ali kao šef češke države on još uvijek može utjecati na smjer zemlje, kao što su prethodni češki čelnici činili u prošlosti, piše POLITICO.
Komentari