U vodi iz vodovodnih instalacija Doma za starije i nemoćne u Koprivnici nedavno je otkrivena bakterija legionela.
Informaciju o legioneli u cijevima staračkog doma potvrdio je Županijski zavod za javno zdravstvo Podravskom listu. Iako ova bakterija može predstavljati ozbiljnu prijetnju zdravlju, dobre vijesti su da su poduzete korektivne mjere koje su urodile plodom, a naknadna ispitivanja pokazala su da opasnost više ne postoji.
Ravnateljica Zavoda Draženka Vadla, izjavila je da je bakterija pronađena tijekom redovite kontrole zdravstvene ispravnosti vode. Nakon što su rezultati dostavljeni, djelatnici Doma brzo su poduzeli potrebne korake u skladu s važećim propisima te su educirali sve relevantne osobe.
“Uspješnost provedenih mjera potvrđena je analizama ponovljenog uzorkovanja i ispitivanja vode”, naglasila je Vadla.
LEGIONELA NA RERBU Liječnice kažu da unatoč smrti troje pacijenata nema razloga za paniku
Što je legionela?
Legionela je bakterija koja uzrokuje dvije vrste bolesti: legionarsku bolest, ozbiljnu upalu pluća, i pontijačnu groznicu, blaži oblik infekcije sličan gripi. Legionarska bolest nema specifične kliničke znakove koji bi je izdvojili od drugih oblika upale pluća, što otežava postavljanje dijagnoze bez laboratorijskih ispitivanja.
Simptomi legionarske bolesti obuhvaćaju suhi kašalj, glavobolju, vrućicu, a ponekad i proljev. Većina oboljelih razvije upalu pluća, a osobe starije od 50 godina, muškarci i pušači osobito su izloženi riziku. Smrtnost može doseći između 5 i 15 posto, ovisno o zdravstvenom stanju oboljelih.
SLUČAJ LEGIONELA Troje mrtvih, a o situaciji se šutjelo više od dva mjeseca
Pontijačna groznica, iako blaža, uzrokuje simptome poput vrućice, slabosti, glavobolje i bolova u mišićima, no smrtnost kod nje nije zabilježena.
Kako se ljudi mogu zaraziti?
Zaraza legionelom događa se inhaliranjem aerosola – sitnih kapljica vode koje sadrže bakterije. Takve kapljice nastaju, primjerice, prilikom tuširanja, u bazenima s pjenom ili zbog raspršivanja vode iz rashladnih tornjeva velikih vodenih sustava.
Važno je naglasiti da se legionela ne prenosi s osobe na osobu niti putem kućnih klimatizacijskih sustava. Vjerojatnost zaraze iz prirodnih voda, poput rijeka i jezera, ili vlažne zemlje u prirodi izuzetno je mala, iako su zabilježeni pojedinačni slučajevi takvih infekcija.
Kako se zaštititi?
Stručnjaci imaju nekoliko savjeta kako bi se smanjio rizik od zaraze legionelom. Redovito održavanje i čišćenje vodovodnih sustava, osobito u objektima javne namjene, iznimno je važno.
Također, trebalo bi izbjegavati dugotrajno nakupljanje stajaće vode u sustavima, te pratiti temperaturu vode, budući da se legionela razmnožava na temperaturama između 20 i 50 stupnjeva, dok se uništava na višim temperaturama. Brza reakcija ključna je za prevenciju ozbiljnih zdravstvenih posljedica.
Komentari