OPASAN NALOG Djelatnici hitne dobili uputu da koriste velike boce s kisikom. ‘Ako padne, može eksplodirati’

Autor:

17.01.2024., Slavonski Brod - Predstavljanje novog specijalnog vozila za Hitnu medicinsku sluzbu i prosirenja mreze Hitne medicine na podrucju Brodsko-posavske zupanije. Photo: Ivica Galovic/PIXSELL

Ivica Galovic/PIXSELL

Djelatnike hitne službe Vukovarsko-srijemske županije zapanjila je obavijest odaslana prošlog tjedna iz uprave Zavoda za hitnu medicinu o nestašici malih boca kisika, koje su sastavni dio opreme za reanimaciju.

U obavijesti se navodi da zbog poremećaja na tržištu dobavljač ne isporučuje tražene količine malih boca kisika, a zatim slijedi uputa djelatnicima hitne službe da ako pri reanimaciji pacijenta ponestane kisika u maloj boci, iz vozila hitne donesu veliku bocu s kisikom.

Djelatnici hitne ostali su zatečeni ovakvim nalogom. Naglašavaju da je velika boca s kisikom ne samo potpuno neprimjerena za nošenje u hitnu intervenciju, već može predstavljati opasnost.

Glomazna čelična boca može pasti i eksplodirati

U uputi koju su hitnjaci prenijeli na Facebook stranici Hitna uživo 194 doslovno se navodi da će “tijekom reanimacije, kad nema kisika u maloj boci, vozač ili tehničar donijeti veliku bocu iz auta po uputi liječnika ili voditelja tima”.

Male boce s kisikom teške su dva do tri kilograma, a sastavni su dio opreme u reanimacijskoj torbi koju tim nosi na hitnu intervenciju, i koriste se kod respiratora.

Zbog problema s isporukom malih boca s kisikom, u vukovarskom zavodu domislili su se privremenog rješenja.

Photo: Facebook/screenshot

“Ovo mi je rješenje u najmanju ruku smiješno, boca nije predviđena za tu namjenu. Da velika boca ispadne nekome iz ruku i padne na ventil, a to je boca pod pritiskom od 200 bara, došlo bi do eksplozije”, upozorava jedan od djelatnika hitne službe.

Ni postojeća situacija s rukovanjem takvim bocama, dodaje djelatnik, nije po propisu jer za spajanje boca s kisikom trebali bi imati cerfitikat, a kako kaže, “oni se spajaju sami jer imaju iskustva, i znaju gdje i kako”.

Problem nakon reanimacije

Sama reanimacija na mjestu događaja nije upitna, ali nakon toga nastaje problem, kažu hitnjaci.

“Mala boca dovoljna je za 40 do 45 minuta reanimacije, jer u tom vremenu ili si dobio pacijenta, ili nisi. Problem se javlja kod transporta, nakon što se pacijent uspješno reanimira. On je priključen na kisik, a mala boca ide i preko stepeništa i u liftu, dok veliku ne možeš vući. To je boca od 30-ak kilograma, ne mogu je staviti ni na pacijenta”, kaže djelatnik Hitne.

Na svu sreću, u zadnjih tjedan-dva nisu imali intervencija u kojima je bilo potrebno reanimirati pacijenta, no da jesu, ne zna kako bi postupili, kažu.

I liječnici s kojima rade nisu spremni na takav način rada.

Tomislav Petrušić, predsjednik Udruge Hitna uživo 194, tvrdi kako se radi o velikom problemu.

“Velike boce s kisikom tri do pet puta su veće i teže od boca koje nosimo na intervenciju i ne bi se uopće smjele prenositi. To je teška i glomazna čelična boca. Uz to, to nije samo uzeti bocu i iznijeti je iz vozila. Trebate je najprije otkopčati iz ležišta, odspojiti od sistema za davanje kisika u vozilu. Sve to traje, a da vam slučajno ispadne, može se dogoditi eksplozija”, upozorava.

Unutrašnjost i oprema vozila hitne medicinske pomoći. Kisik u malim bocama. Photo: Duško Jaramaz/PIXSELL.

Zavod: ‘Nitko nije ugrožen’

U Zavodu za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije tvrde da nitko od pacijenata nije ugrožen ovom nestašicom.

“Nitko od pacijenata nije ugrožen jer Zavod ima svu propisanu opremu i sredstva za rad, uključujući i medicinski kisik, stoji u odgovoru na naš upit o razlozima i rizicima nestašice. »Boce kisika isporučuju se u većim i manjim zapreminama, stoga kada nema manjih zapremina, koriste se veće. Sve boce kisika u vozilima HMS su prijenosne i mogu se jednako koristiti tijekom zbrinjavanja pacijenta. Radi se o tome da je malom bocom lakše rukovati i manipulirati u terenskim uvjetima rada, a njihov sadržaj i primjena je identična”, odgovorila je Jelena Kovačević, voditeljica Službe hitne medicine, piše Novi list.

Dodala je i da vjeruje da je usporena isporuka malih boca s kisikom prolaznog karaktera te je novinare uputila na dobavljača medicinskog kisika, tvrtku Messer.

Dobavljač: Nema poremećaja u isporuci

Iz tvrtke Messer Croatia Plin izvijestili su jučer poslijepodne da je stigla isporuka spornih boca s kisikom. Predsjednik Uprave Robert Mustać rekao je da je isporuka dvostruko veća od naručene količine, no i da nikakvog poremećaja na tržištu nije bilo.

“Boce su isporučene danas, i to dvostruko više od naručenog. Nema nikakvog poremećaja u opskrbi medicinskog kisika, mi opskrbljujemo sve bolnice u Hrvatskoj i nigdje nema problema u isporuci”, rekao je Mustać.

Dodao je da zastoja nije bilo čak ni u vrijeme COVID-19, kad su isporučene 10 puta veće količine nego danas.

Zbog čega je došlo do “kriznog” naputka u vukovarskom zavodu za hitnu, nije znao objasniti.

HZHM: Županijski Zavodi sami su odgovorni za opremu

U Hrvatskom zavodu za hitnu medicinu (HZHM) tvrde da u drugim županijskim zavodima za hitnu medicinu nema problema s nabavom malih boca za kisik, ili su eventualne poteškoće u isporuci medicinskog plina riješili osiguranjem dostatnih zaliha ili promjenom ovlaštenog dobavljača.

“Kao samostalne zdravstvene ustanove, županijski zavodi za hitnu medicinu odgovorni su za organizaciju hitne medicinske službe na svom području. To podrazumijeva pružanje kvalitetne, brze i dostupne hitne medicinske skrbi građanima, ali i osiguravanje optimalnih uvjeta rada djelatnicima, uključujući i medicinsku opremu koja je propisana Standardom medicinske opreme, medicinskih uređaja i pribora za obavljanje djelatnosti hitne medicine”, poručili su iz HZHM-a.

Tri nova vozila Hitne pomoći u Vukovarsko-srijemskoj županiji

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.