Poreznici su u prošloj godini otkrili 2000 kratkoročnih iznajmljivača koji nisu prijavljeni u porezni sustav. Kako? Povezivanjem porezne uprave s online platformama za kratkoročno iznajmljivanje, zahvaljujući direktivi DAC7.
Prekogranična dimenzija usluga koje se nude uporabom online platformi stvorila je složeno okružje koje može biti izazov za provedbu poreznih pravila i osiguravanje ispunjavanja poreznih obveza. Vrijednosti neprijavljenog dohotka su znatne, a porezne uprave država članica Unije nisu imale dovoljno informacija za točnu procjenu i kontrolu bruto dohotka ostvarenog u njihovoj zemlji od komercijalnih aktivnosti koje se obavljaju uz posredovanje digitalnih platformi.
Zato je EU donio Direktivu o administrativnoj suradnji u području poreza skraćeno DAC7. Iako je uvedena 1. siječnja 2023. godine, prema riječima ravnateljice Porezne uprave Marijane Vuraić-Kudeljan direktiva će u svom punom obimu profunkcionirati tek od 1. siječnja 2025. godine, piše Bloomberg Adria.
U DAC7 stoji da se “radi sprječavanja porezne prijevare, utaje poreza i izbjegavanja plaćanja poreza, platforme će izvještavati o komercijalnim aktivnostima koje uključuje najam nekretnina, osobne usluge, prodaju robe i najam bilo kojeg načina prijevoza“. Sad više nitko neće umači poreznim škarama.
ISTARSKI IZNAJMLJIVAČI Zakon je nepravedan i diskriminatoran, a kriteriji nejasni i nerazrađeni
Dostava svih podataka
Za našu, turistički orijentiranu državu, najbitniji je dio o najmu nekretnine, točnije online platformama koje sada moraju poreznoj slati sve podatke o njihovim klijentima, dakle onima koji preko platforme nude svoje nekretnine u kratkoročni najam.
Porezna uprava je u 2023. tražila podatke od Bookinga i dobili su manje od 30 tisuća podataka. “Prema 19 tisuća poreznih obveznika smo pokrenuli određene aktivnosti, 30 posto njih nije ispunjavalo zakonsku obvezu obračuna PDV-a na uslugu provizije koje im zaračunavaju platforme, a četiri posto ih je prošlo prag za upisivanje u sustav PDV-a“, objasnila je šefica Porezne za HR.
U ovoj su godini dobili su oko 50 tisuća podatka sa 111 platformi, od svih država članica uključujući 13 platformi iz Hrvatske. Podatke su analizirali i “u 20 posto podataka smo primijetili neke nelogičnosti, to smo spustili na naš teren na postupanje. I u oko dvije tisuće podataka mislimo da smo pronašli neregistriranu djelatnost – i to smo dali Državnom inspektoratu na daljnje postupanje. Sada Porezne uprave zovu porezne obveznike i usklađuju te podatke koje smo dobili”, objasnila je Vuraić-Kudeljan.
Dodaje kako se razmjena podataka odnosi na sve vlasnike nekretnina u Hrvatskoj, bez obzira jesu li oni domaći ili stranci, “za sad ne znamo koji je postotak među njima”.
Još se ove godine DAC7 ograničeno provodi. Problem je bio u tome da su sve članice Unije morale identificirati sve platforme na svom području i to je potrajalo. “Sljedeća je godina godina pune primjene DAC7 što bi značilo da su sve države potpuno identificirale sve platforme i da kreće puno razmjena podataka sa svim što se nalazi na platformi”.
TKO IMA VIŠE… Ministar Glavina objasnio kako će se oporezivati mali iznajmljivači
Problematični podatci
Ono što je veliki problem, ističe Vuraić-Kudeljan, kada dobivate podatak s međunarodne razmjene on dolazi s nekim setom podataka koji u ovom trenutku u platformi ima.
“U ovom trenutku vam dođe podatak za nekoga, tko se stvarno tamo oglašava, ali to je dohodak u Hrvatskoj za neku drugu osobu. Primjerice, vlasnik je tata, a na Booking.comu su podaci od sina, a u tom slučaju nama se čini da se radi o neregistriranoj djelatnosti, ali tek se u pojedinom postupku može stvarno vidjeti o kome se konkretno radi”, objašnjava.
Nije to jedini problem. “Ako sam bila novi iznajmljivač i prvi put sam se u 2023. upisala u neku platformu za mene su bili razmijenjeni podatci u 2024., ali ako sam više godina na njoj – za mene podaci nisu bili razmijenjeni”, objašnjava.
Pozdravlja se regulativa
“Svima je u interesu da poslovanje bude legalno i transparentno i u tom kontekstu pozdravljamo Direktivu, čijom implementacijom će svi koji rade legalno profitirati, jer će sada svi podaci biti transparentni, odnosno neće se stvarati razlike između legalnih i nelegalnih iznajmljivača”, smatra Boris Žgomba, predsjednik Udruženja putničkih agencija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i predsjednik uprave Unilinea za Bloomberg Adriju.
“Platforme su već u procesu davanja podataka prema poreznoj upravi jer se to ticalo PDV-a na proviziju platformama koje nisu registrirane u Hrvatskoj”, objašnjava nam predsjednica Hrvatske udruge obiteljskog smještaja (HUOS) Barbara Marković.
HUOS se nada kako će se uz ovakvu regulaciju i poreznu politiku, postići veća kontrolu nad ilegalnim iznajmljivačima koji su u prednosti jer rade na crno, a nema dovoljno inspekcije da ih značajno kazne.
Oni koji posluju u skladu sa zakonom nemaju straha. “Ne očekujemo nikakav utjecaj na iznajmljivače koji posluju u skladu sa zakonom, te ju vidimo kao još jedan korak naprijed u poboljšanju kvalitete poslovanja, suzbijanju nelegalne konkurencije i uređenju tržišta”, ističe Marković. To neće nikada smanjiti broj onih koji uredno vode svoje poslovanje, objašnjava, jer znamo kako i koliko su nam platforme bitne za popunjavanje sezone. “Većina ljudi koji se misle ozbiljno baviti za iznajmljivanjem, moraju biti registrirani na jednoj, dvije značajnije platforme”.
Komentari