Svečanom činu prisege novog glavnog državnog odvjetnika prvi put nije prisustvovao nitko iz Ustavnog suda.
Ovim je činom Ustavni sud premijeru Andreju Plenkoviću poslao neizravnu, ali vrlo jasnu poruku o tome što misli o novom glavnom državnom odvjetniku imenovanom na tu dužnost unatoč tome što je opterećen s više afera koje njegov izbor čine vrlo suspektnim.
Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović dobio je poziv na prisegu, ali mu se nije odazvao, niti je itko drugi s Ustavnog suda došao u Sabor kao njegova zamjena. “Predsjednik Ustavnog suda zahvalio je predsjedniku Hrvatskog sabora na pozivu i obavijestio ga da neće prisustvovati prisezi glavnog državnog odvjetnika, g. Turudića, a u konzultaciji s velikom većinom sutkinja i sudaca Ustavnog suda odlučeno je da umjesto predsjednika neće prisustvovati nitko s Ustavnog suda, o čemu je također obaviješten predsjednik Hrvatskog sabora”, glasio je odgovor iz Ustavnog suda za Jutarnji list.
“Ustavni sud poštuje odluku Sabora o imenovanju glavnog državnog odvjetnika, ali takva osoba nema kredibilitet biti glavni državni odvjetnik. Osim toga, govorimo o sucu koji je optužio ustavne suce da su primili mito jer su srušili presudu protiv Ive Sanadera koju je on donio, a zbog čega je USKOK provodio istragu i ispitivao ustavne suce”, kaže jedan od sudaca i dodaje da na Ustavnom sudu smatraju da Turudić zbog toga i ostalih kontroverzi koje su za njega vezane ne zaslužuje da mu se dođe na prisegu koja je svečani čin.
Drugi ustavni sudac s kojim je razgovarao Jutarnji list navodi, pak, druge, možda još i važnije argumente. “U konkretnim okolnostima u kojima sve može u konačnici završiti baš pred Ustavnim sudom, prisutnost institucije na prisezi stvarala bi nepovoljan dojam za načelo nezavisnosti i nepristranosti Ustavnog suda”, kaže ovaj sudac.
Komentari