Online nastava trenutno se odvija u 183 škole od ukupno 1314 škola, a od sutra bi ih moglo biti i više. No iz Ministarstva objašnjavaju da nacionalnog prelaska na takozvani C model koji uključuje online nastavu – neće biti. Najavljuju mogućnost izmjene pravila po kojima učenici odlaze u samoizolaciju.
Broj COVID pozitivnih učenika raste. Na početku tjedna bilo ih je 7095, a na kraju tjedna 5790 više. U isto vrijeme broj samoizolacija gotovo je 2 i pol puta veći. A možda i više jer se ne stigne sve unijeti na vrijeme. Dugo se čeka i na rezultate PCR testiranja. Sve to utječe na organizaciju nastave.
U većina škola Osječko-baranjske županije online nastavu imaju srednjoškolci i učenici od 5 do 8 razreda, a zbog epidemiološke situacije u nekim školama kod kuće su i najmlađi učenici.
“Došli smo u situaciju da jednostavno nije više imalo smisla organizirati nastavu uživo jer velika većina učenika što zbog izolacija što zbog samoizolacija nije mogla dolaziti u školu”, kazao je Josip Mandurić, ravnatelj OŠ Antuna Mihanovića u Osijeku za RTL.
Hoće li se pravila mijenjati?
Cijeli razredi odlaze u samoizolaciju ako se pojave dva zaražena učenika, a iz Ministarstva najavljuju mogućnost promjene pravila.
“Mi smo imali nekakve podatke da je čak 18 djece bilo 6 puta u samoizolaciji što znači da je zdravo dijete bilo zatvoreno dva mjeseca u kući. Nešto bi se u tom pogledu trebalo napraviti. Mi ćemo razgovarati s HZJZ-om i ministarstvom zdravstva pa ćemo vidjeti do kojeg rezultata ćemo doći”, kazao je Božo Pavičin, glavni savjetnik ministra obrazovanja.
Opći prelazak na C model iz ministarstva kažu nije opcija. Sindikati upozoravaju kako su se već sada nagomilali teško nadoknadivi zaostaci.
“U Hrvatskoj mislimo da će se problem riješiti sam od sebe. Ignoriramo ga i ništa ne radimo. Posljedice pandemije, kada su u pitanju odgojno-obrazovni učinci, osjećat će se godinama nakon što nas pandemija pusti na miru”, kazao je Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod.
Komentari