Most Ambassador bit će ponovno otvoren nakon što je policija u nedjelju rastjerala prosvjednike protiv covid-mjera koji već šest dana blokiraju promet na mostu, objavio je visoki američki dužnosnik.
Kanadska je policija, na temelju sudskog naloga od petka, u nedjelju privela nekoliko osoba, rastjerala prosvjednike i uklonila vozila koja su blokirala promet na mostu Ambassador u gradu Windsor pokrajine Ontario.
Blokada mosta zaustavila je opskrbu automobilske industrije u Detroitu zbog čega je u kompanijama Ford Motor, drugom najvećem američkom proizvođaču automobila, i General Motors te u korporaciji Toyota Motors došlo do smanjenja proizvodnje.
“Kanadske vlasti planiraju danas ponovno otvoriti most Ambassador nakon što izvrše sve potrebne sigurnosne provjere”, rekla je u svom priopćenju savjetnica Bijele kuće za domovinsku sigurnost Liz Sherwood-Randall, prenosi Reuters.
Windsorska policija objavila je u nedjelju da je nekoliko osoba uhićeno, no nije navela koliko točno, te da su zaplijenjena vozila koja su korištena u prosvjedu.
U nedjelju je policija pojačala svoje snage s više od 50 vozila, uključujući autobuse i blindirane automobile, a broj prosvjednika smanjen je na oko 45 dok ih je u subotu bilo oko 100.
Windsorska policija objavila je na Twitteru da vrijedi pravilo “nulte tolerancije na nezakonite aktivnosti”.
Nakon što su prosvjednici od ponedjeljka kamionima, automobilima i kombijima blokirali promet u oba smjera, kanadski premijer Justin Trudeau obećao je američkom predsjedniku Joeu Bidenu brzu akciju za okončanje krize.
Kanadski je sudac tako u petak naredio prekid blokade mosta, inače najprometnijeg kopnenog graničnog prijelaza u Sjevernoj Americi.
Blokada je kanadsku automobilsku industriju stajala stotine milijuna dolara, tvrdi udruga proizvođača automobilskih dijelova u podnesku sudu od 10. veljače.
Prema podacima kompanije IHS Markit, procijenjeno je da šteta za automobilsku industriju iznosi čak 850 milijuna dolara.
Oko 40.000 ljudi svakodnevno je prolazilo tim mostom i prevožena je roba u vrijednosti 323 milijuna američkih dolara.
Prosvjedi su se proširili na tri granične točke, uključujući Albertu i Manitobu. Kanadska policija navodi da su prosvjede dijelom financirale pristaše iz SAD-a; Ontario je u četvrtak zamrznuo sredstva donirana putem američke platforme GiveSendGo.
U Ottawi su u nedjelju protuprosvjednici, s građanima koji su nakon dugotrajnih demonstracija izgubili strpljenje, počeli blokirati vozila koja su se pokušavala pridružiti prosvjedima.
Kanadski pokret prozvan u početku “konvoj slobode”, započet prije dva tjedna, bio je isprva usmjeren protiv odluke po kojoj se vozači kamiona moraju cijepiti ako žele prijeći granicu s SAD-om. No ubrzo se prometnuo u prosvjede protiv epidemioloških mjera i protiv vlade.
Kanadski prosvjedi nadahnuli su demonstrante da organiziraju slične blokade konvojima i u Sjedinjenim Državama, Francuskoj, Australiji i na Novom Zelandu.
“Naša nacionalna ekonomska kriza na mostu Ambassador danas je okončana”, objavio je u nedjelju gradonačelnik Windsora Drew Dilkens na Twitteru.
Komentari