U osječkoj Galeriji Waldinger u subotu u 19 sati će se održati otvorenje izložbe ‘Dalibor Stošić: Oko vremena’.
“Dalibor Stošić praktički se na početku svoje kiparske karijere odmiče od svih viđenih iskustava i tuđih skulptorskih rješenja, stvarajući vlastiti fascinantan svijet biomorfnih i zoomorfnih oblika i tema, povezujući čelik i crni hrast u jedan oblik. Oduvijek sam osjećala izvjestan pozitivni paradoks njegovih skulptura, koje su rađene iz teških materijala, a u pravilu vizualno djeluju lako i energetski iznimno cjelovito; jednako kao što kod Stošića drvo često poprima odlike tzv. hladnog materijala, a željezo i čelik toplog. Izmiče nam masivnost nekih njegovih skulptura u velikim i većim dimenzijama, dok se mali i minijaturni formati čine iznimno teškima i monumentalnima. To je specifična karakteristika ovog opusa koja se kontinuirano javlja, bez obzira na motive i teme ciklusâ. I to je trenutak u kojemu Stošićeva djela prepoznajemo i kao filozofsko-kontemplativna”, navodi se u predgovoru kustosice izložbe Ive Körbler.
Za likovni postav izložbe zaslužni su Iva Körbler, Dalibor Stošić i Josip Brandis, a za tehnički postav Dražen Budimir i Josip Brandis. Izložba ostaje otvorena do 3. srpnja, a ulaz je besplatan.
Dalibor Stošić (Split, 1958.); između 1963. i 1974. živi u Parizu, a zatim ponovno u Splitu.
Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 1983. te kiparstvo na ALU u Zagrebu 1987. u klasi prof. Stipe Sikirice. Usavršavao se u ateljeu Dušana Džamonje do 1988., a kasnije u Francuskoj i Italiji.
Izlagao je više puta u inozemstvu samostalno i skupno na značajnim izložbama (Pariz, Saint Paul de Vence, Nica, Luksemburg, Ženeva, Monaco, Termoli, London, Beč, Berlin, Bratislava, Trst, Budimpešta).
Njegovi radovi nalaze se u uglednim muzejima poput Muzeja moderne umjetnosti u Nici i Fondacije Maeght u Saint Paul de Vence, Modernoj galeriji u Zagrebu, Galeriji Ružić u Slavonskom Brodu i mnogim privatnim zbirkama.
Dobitnik je nekoliko nagrada, poput Matisseove nagrade na 13. Mediteranskom bijenalu u Nici (1996.), 1. nagrade na Jesenskom salonu u Monacu (1996.), 1. nagrade za skulpturu u atriju Ekonomskog fakulteta u Splitu (2004.), 1. nagrade za Spomenik žrtvama u akciji Bljesak u Okučanima (2016.) i 1. nagrade za Spomenik žrtvama holokausta u Zagrebu (2018.). Godine 1999. odlikovan je Redom Danice hrvatske za promociju hrvatske kulture u inozemstvu.
Redovni je profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Živi i radi u Zagrebu.
Komentari