Ured Visokog predstavnika međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini (OHR) očitovao se u srijedu o planovima vlasti u Republici Srpskoj da uvedu pričuvni sastav policijskih snaga pozvavši ih da to ne čine i da rješenje za sigurnosne probleme u zemlji pronađu u suradnji s drugim razinama vlasti i u dijalogu s međunarodnom zajednicom.
“Pozivamo vlasti Republike Srpske da ne nastavljaju sa zakonodavnim postupkom u vezi sa zakonom o policiji i unutarnjim poslovima nego da pokrenu dijalog sa svojim partnerima na državnoj i na razini Federacije BiH kao i s međunarodnom zajednicom”, stoji u u izjavi dostavljenoj medijima.
Parlament Republike Srpske prošlog je tjedna podržao nacrt izmjena entitetskog zakona o unutarnjim poslovima kojega je predložila vlada u Banjoj Luci i kojim je predviđeno uvođenje pričuvne policije koja bi trebala brojati do tisuću pripadnika. Obrazloženo je to potrebom jačanja sigurnosti usljed eskalacije migrantske krize.
Taj je plan izazvao veliku zabrinutost u Federaciji BiH čije su vlasti ocijenile kako je riječ o kršenju odredbi Daytonskog sporazuma kojima je propisano raspuštanje pričuvne policije i stroga kontrola ravnoteže djelatnih policijskih snaga dva entiteta.
Članovi povjerenstva za sigurnost Zastupničkog doma parlamenta Federacije BiH na izvanrednoj su sjednici održanoj u utorak zaključili kako je riječ o neprihvatljvim postupcima RS koji vode militarizaciji i dovode u pitanje sigurnost u državi.
Zatražili su reagiranje OHR-a te su najavili kako će u slučaju izostanka odlučnijih mjera i Federacija BiH posegnuti za sličnim odlukama i uvesti pričuvnu policiju.
Iz OHR-a su u srijedu ocijenili kako je postupcima vlasti RS “pokrenuta negativna spirala nepovjerenja i međusobnog nadmetanja, pa čak i straha”.
Kazali su kako je riječ o zabrinjavajućem razvoju događaja s obzirom da se ovime ugrožava stabilnost stvaranjem napetosti i podjela u zemlji od kojih građani BiH nemaju nikakve koristi.
“Ne postoji uvjerljivo opravdanje za jednostranu uspostavu pričuvnog sastava policije. Imigracija i politika u vezi s migrantima i azilom su ustavna nadležnost državnih tijela te njihove kapacitete treba ojačati. To bi bio odgovarajući primjer bolje suradnje”, ocjena je OHR-a uopućena vlastima u Banjoj Luci.
Komentari