Ogromna eksplozija u Bejrutu odnijela više od sto života, u luci bile uskladištene tone opasnog nitrata

Autor:

epa08584030 Lebanese firefighters work at the scene of explosion at the Beirut Port, Beirut, Lebanon, 04 August 2020. According to media reports citing official sources at least 40 people were killed and 2,500 injured in the explosion which also caused severe damage, while its cause is not yet known.  EPA/IBRAHIM DIRANI

EPA/IBRAHIM DIRANI

 

U velikoj eksploziji koja je jučer pogodila Bejrut poginulo je više od 100 ljudi, dok je ozlijeđeno više od četiri tisuće, javlja BBC. Eksplozija je zatresla cijeli grad, a sve je započelo eksplozijom u luci.

Predsjednik Michel Aoun izvijestio je da je u luci posljednjih šest godina bilo uskladišteno 2700 tona amonij nitrata, koji se koristi u gnojivima i bombama. Amonij nitrat je navodno istovaren s broda 2013. godine, a nakon toga je pohranjen u lučkom skladištu.

Aoun je za danas sazvao izvanredni sastanak vlade i dodao da bi se trebalo proglasiti dvotjedno izvanredno stanje. Dodao je da će Vlada oslobidtii oko 66 milijuna dolara hitnih sredstava.

“Ovo čemu svjedočimo je velika katastrofa”, rekao je lokalni libanonski dužnosnik Crvenog križa dodajući da posvuda ima žrtava i nastradalih. “Više od sto osoba poginulo je, a naši timovi još uvijek provode akcije potrage i spašavanja u okolnim područjima”, istaknuli su iz Crvenog križa.

Dužnosnici su izvijestili kako je u tijeku istraga kako bi se utvrdio točan uzrok eksplozije. Libanonsko Vrhovno vijeće priopćilo je kako će se odgovorni suočiti s ‘maksimalnom kaznom’.

“Eksplozija me odbacila metrima dalje. Bila sam ošamućena i prekrivena krvlju. Podsjetilo je to na slike eksplozije kojoj sam svjedočila ispred američkog veleposlanstva 1983.”, kazala je bejrutska dizajnerica Huda Baroudi.

Eksplozija se dogodila u osjetljivom vremenu za Libanon. Ekonomska kriza probudila je stare podjele u društvu, a tu je i pandemija koronavirusa. Napetosti u pojačane i zbog skorašnje presude na suđenju za ubojstvo bivšeg premijera Rafika Haririja 2005. godine.

Eksplozija se, podsjetimo, dogodila jučer oko 18 sati po lokalnom vremenu. Lokalni mediji pisali su o ljudima zatrpanim ispod ruševina. Sve zgrade su se, po pisanju medija, srušile. Bolnice su pretrpane.

Eksplozija se osjetila i na Cipru koji je udaljen 240 kilometara od Bejruta. Tamošnje stanovništvo mislilo je da je došlo do potresa.

Izraelski dužnosnici kazali su da Izrael, koji je vodio nekoliko ratova s Libanonom, nema ništa s eksplozijom te da je ta zemlja spremna pružiti humanitarnu i medicinsku pomoć. Šijitski Iran, koji podupire Hezbolah, također je ponudio pomoć, kao i Teheranov regionalni suparnik Saudijska Arabija, vodeća sunitska sila. Američki predsjednik Donald Trump naveo je da je eksplozija možda bila rezultat napada, no dvojica američkih dužosnika kazala su da početne informacije ne govore tome u prilog.

Pomoć je ponudio i Cipar. “Spremni smo prihvatiti ozlijeđene osobe na liječenje i poslati liječničke timove koji bi pomogli u ovoj situaciji”, kazao je ciparski ministar vanjskih poslova Nikos Christodoulides.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.