OGROMNA DRAMA U FRANKFURTU! Kekova Slovenija ostala na korak od novog čuda! Portugal slavio nakon penala

epa11451249 Cristiano Ronaldo of Portugal (R) in action during the UEFA EURO 2024 Round of 16 soccer match between Portugal and Slovenia, in Frankfurt Main, Germany, 01 July 2024.  EPA/OLIVIER MATTHYS

EPA/OLIVIER MATTHYS

Nogometna reprezentacija Portugala pobijedila je Sloveniju nakon boljeg izvođenja penala u osmini finala Europskog prvenstva i izborila plasman u četvrtfinale, gdje je čeka okršaj s Francuskom u reprizi finala EURO-a iz 2016. godine.

Junak susreta bio je portugalski vratar Diogo Costa koji je prilikom raspucavanja obranio prva tri slovenska jedanaesterca koje su pucali Josip Iličić, Jure Balkovec i Benjamin Verbič. S druge strane sigurni su bili Ronaldo, Fernades i Bernardo Silva.

Slovenski izbornik Matjaž Kek je svojim prokušanim receptom pripremio svoje igrače za “povijesnu” utakmicu. Ključ njihove igre u skupini bilo je trčanje, kompaktnost i iznad svega – timski rad. Kekovi izabranici bili su među sedam momčadi koje su ostale neporažene u grupnoj fazi uz Dansku, Englesku, Francusku, Njemačku, Španjolsku i Švicarsku.

Kek niti ovoga puta nije eksperimentirao sa sastavom, umjesto suspendiranog Erika Janže u igru je ušao Jure Balkovec. S druge strane Roberto Martinez je u skupini dao priliku svakom od 23 igrača u polju, te isprobao različite formacije, pa je imao daleko odmorniji sastav.

Prvih dvadesetak minuta utakmice proteklo je u potpunoj dominaciji Portugalaca, koji su odmah krenuli u opsadu gola Slovenije tražeći brzi gol, ali do njega nisu došli.

EPA/MIGUEL A. LOPES

Prvu priliku je Portugal propustio u 13. minuti kada su na centaršut Bernarda Silve zakasnili i Ronaldo i Bruno Fernandes.

Slovenci su se probudili nakon dvadesetak minuta igre i počeli prijetiti, ali nisu mogli ugroziti gol Dioga Coste.

Nakon pola sata je Ronaldo pokušao iz slobodnog udarca, ali je poslao loptu malo preko gola. U 39. minuti sjajna akcija Slovenaca – Stojanović je probio po desnoj strani, a na kraju Mendes spašava Portugalce i ispred Šporara izbija loptu u korner.

Kraj prvog dijela obilježila je prilika za Portugal, nakon što je je u sudačkoj nadoknadi Palhinha pogodio stativu gola Jana Oblaka. Portugal je u prvom poluvremenu dominirao, imao je 65 posto posjeda lopte, ali uz samo jedan udarac u okvir suparničkog gola. S druge strane Slovenija se sjajno branila tražeći priliku iz kontri i polukontri.

Furiozno je Portugal krenuo i u nastavak i u 47. minuti propustio veliku priliku. Cancelo je sjajno prošao po desnoj strani i probao sve završiti sam, a lopta se onda odbija do Bernarda Silve, koji je šalje preko gola.

U 55. minuti Oblak zaustavlja bombu Ronalda iz slobodnog udarca s 25 metara, a onda je Slovenija propustila ogromnu priliku. Igrala se 61. minuta kada je Šeško protutnjao pored veterana Pepea i izašao pred Costu, ali je potom loše šutirao i loptu poslao daleko od gola.

Alexey Filippov / Sputnik / Profimedia

Tempo utakmice tad ke potpuno opao jer su obje momčadi bile preoprezne da ne prime gol u završnici susreta.

Produžetke su i dočekali jer do kraja regularnog dijela utakmice nismo vidjeli golove, a u dodatnih 30 minuta prvi su zaprijetili Slovenci preko rezerve Verbiča, ali njegov je udarac blokirao Dias.

U posljednjoj minuti prvog produžetka Portugalci su dobili najbolju moguću priliku, jedanaesterac. Vanja Drkušić je sapleo Jotu, a Orsato pokazao na bijelu točku. Pucao je Ronaldo, ali je Oblak fantastično obranio. Bio je to za Oblaka veliki trenutak i velika obrana.

U 112. minuti i Slovenija je dobila slobodan udarac na 20 metara, ali je Iličić pogodio “živi zid”. Tri minute kasnije Slovenija je imala “zicer”. Pepe se poskliznuo na centru izgubivši loptu, a Šeško je sam krenuo prema portugalskim vratima i pucao. Lopta je išla u donji desni kut, ali ju je golman sjajno zaustavio.

Uslijedili su penali, nakon kojih je slavila reprezentacija Portugala s rezultatom 3:0.

Portugal je šesta reprezentacija koja se probila do četvrtfinala nakon Njemačke, Švicarske, Engleske, Španjolske i Francuske.

Upravo će Francuska, koja je sa 1-0 porazila Belgiju, biti idući suparnik Cristianu Ronaldu i društvu. Njihov četvrtfinalni ogled je na rasporedu 5. srpnja u Hamburgu. Posljednja dva putnika u četvrtfinale doznat ćemo u utorak kada se sastaju Rumunjska i Nizozemska, te Austrija – Turska.