“Grad je nakon napada i ubojstva Šveđana malo prazniji nego inače. Savjetovali su nam da ne napuštamo domove dok god je aktivno upozorenje na opasnost četvrte razine. Osobno sam dobila mail poslodavca negdje oko 1 sat u kojem su nam savjetovali da radimo od kuće i da pratimo upute vlade”, rekla je to u razgovoru za 24sata jedna Hrvatica koja živi i radi u Bruxellesu, glavnom gradu Belgije, koji se nalazi pod opsadom policije.
Terorist Abdesalem Lassoued (45), podrijetlom iz Tunisa, oko 19.15 nedaleko od mjesta Place Sainctelette sišao je s motocikla i počeo pucati iz automatske puške. Ubio je dva čovjeka u dresovima švedske nogometne reprezentacije. Te večeri Belgija i Švedska igrale su nogometnu utakmicu u Bruxellesu. Kako piše Het Laatste Nieuws, napadač je prvo pucao na više ljudi na ulici, koji su pokušali potražiti sklonište u zatvorenom prostoru. Pucao je i na jedan taksi te je, prema prvim informacijama, bio ozlijeđen i jedan taksist. No javni tužitelj to je poslije opovrgnuo i dodao kako je i treći ranjeni Šveđanin.
Tunižanin je bio u bijegu sve do jutra, kad su specijalnoj policiji dojavili kako se nalazi u četvrti Cage aux Ours, u gradskoj općini Schaerbeek. Počeo je pucati kad su došli uhititi ga te su ga policajci ranili u prsa. Ubrzo je preminuo u bolnici. Ipak, upozorenje na razinu opasnosti ostalo je vrijediti i dalje.
Iako je Ocam, koordinacijsko tijelo za procjenu rizika, objavio kako će razmotriti hoće li ga sniziti ili ukinuti. Kruži i informacija da je u svemu imao pomagača te ni policija ni vlasti ne žele riskirati novi napad. “Ured u kojem radim u samom je centru grada. Odlučila sam ne riskirati te pratiti upute i raditi od kuće. Većina prijatelja dobila je slične obavijesti od svojih poslodavaca, i to mailom i putem SMS-a”, dodala je Hrvatica.
Evo detalja o belgijskom ubojici. Pojačan nadzor oko IKEA-inih trgovina
Druga, koja radi kao novinarka, potvrdila je da je za opasnost čula iz medija jer vlasti ondje tako komuniciraju. Za razliku od Hrvatske, gdje imamo sustav za slanje SMS-ova u takvim stanjima, sugovornica kaže da je to ondje lošije napravljeno. “Ako si doma i nisi online, ne znaš da je išta bilo. Sad nitko, ako ne mora, ne izlazi iz kuće pod ovako visokim stupnjem opasnosti. Mislim da je bolje nekoliko mjeseci izbjegavati metro i veća okupljanja, primjerice u klubovima ili na utakmicama”, kaže novinarka, pišu 24 sata.
Komentari