Na sastanku hrvatskog šefa diplomacije Gordana Grlića Radmana i glavnog tajnika Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) Mathiasa Cormanna u četvrtak u Parizu izraženo je zadovoljstvo napretkom Hrvatske u procesu pristupanja toj organizaciji, objavilo je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
„Članstvo u OECD-u konačni je korak za zaokruživanje međunarodnog položaja Hrvatske, nakon članstva u eurozoni, šengenskom području i Europskom stabilizacijskom mehanizmu“, rekao je Grlić Radman koji se s glavnim tajnikom OECD-a sastao zajedno s ministrima gospodarstva i održivog razvoja Damirom Habijanom i financija Markom Primorcem.
Pristupanje OECD-u jača reformski kapacitet zemlje
Izraženo je zadovoljstvo napretkom Hrvatske u procesu pristupanja, te su razmijenjena mišljenja o važnosti jačanja multilateralizma u svjetlu izazovnog geopolitičkog okruženja. Naglašeno je kako pristupni proces pomaže zemljama kandidatkinjama provođenje potrebnih reformi kako bi postigle jači rast i bolji životni standard za svoje građane, ističe MVEP.
Ministar je na sastanku naglasio nužnost oporavka od gospodarskih šokova na svjetskoj razini, pri čemu je pozvao na jačanje suradnje svjetskih gospodarstava u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO) i naveo da ju je „neophodno vratiti u središte međunarodnog trgovinskog sustava“, kao i da ona „modernizira pravila“.
Pregovori o ulasku Hrvatske u OECD još traju
Naglasio je kako Hrvatska kao EU članica smatra nužnim osigurati slobodnu trgovinu, temeljenu na međunarodnim pravilima s jednakim uvjetima poslovanja.
“Otvoreno tržište i otporni lanci opskrbe nužni su za gospodarski oporavak od recentnih šokova, kao što su pandemija, geopolitičke krize poput rata u Ukrajini i drugi izazovi”, naglasio je Grlić Radman.
Od početka tehničkog dijela pristupanja Hrvatske OECD-u u studenom 2022. do početka travnja 2024. Zagreb je imao pristupne rasprave u 16 odbora, a završio ih je u njih sedam.
Prednosti članstva u OECD-u su i pozitivan utjecaj članstva na kreditni rejting i znak međunarodnim i domaćim ulagačima da nacionalne politike slijede napredne standarde OECD-a, stoji u priopćenju.
Komentari