ODRŽAVANJE HLADNOG POGONA Financije Uskoka ne potvrđuju Plenkovićeve najave o velikom obračunu s korupcijom

Autor:

Andrej Plenković

Marko Lukunic/PIXSELL

Iako gotovo svakodnevno svjedočimo sve većem broju korupcijskih afera, čini se da je financiranje rada Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (Uskok) Vladi i dalje u drugom planu.

Takav se zaključak, naime, može izvući kada se u ruke uzmu dva ključna financijska dokumenta – državni proračun za ovu godinu i plan javnih nabava Uskoka.

U sljedećoj godini ni cent više nego u ovoj

Prema podacima iz proračuna, Uskok u ovoj godini raspolaže budžetom od 6.035.483 eura. To je, doduše, 337.404 eura ili 5,92 posto više nego u prošloj godini, ali i dalje nedovoljno da bi potvrdilo najave Vlade Andreja Plenkovića o snažnom jačanju borbe protiv korupcije.

Tim više što je u cent isti iznos u projekcijama proračuna za naredne godine planiran i u sljedećoj, 2026. godini. Drugim riječima, Uskok u 2026. godini iz državne blagajne, ne bude li kakvih promjena, ne bi trebao dobiti ni cent više nego u ovoj godini.

GENIJALNI PLENKOVIĆ ‘Borbe protiv korupcije ima samo ako ima i slučajeva, sve drugo je retorika’

Bitno bolje neće proći ni u 2027. godini, za koju mu je u proračunskim projekcijama predviđen iznos od 6.038.324 eura, što je 2841 euro više nego u ovoj i sljedećoj godini, pokazuju podaci iz proračuna.

BILANCA PLENKOVIĆEVIH VLADA Snažan rast korupcije u Hrvatskoj, posebno je kritična bila 2019. godina

Ovdje valja reći kako novac iz državnog proračuna uglavnom ide za pokrivanje rada institucija, pa tako i Uskoka, odnosno za plaće i ostala davanja koja osiguravaju hladni pogon i osnovne aktivnosti.

Najviše za sastanke, seminare i konferencije

Ni plan javnih nabava Uskoka u ovoj godini, koji je objavljen na njegovim mrežnim stranicama, ne odaje dojam nekog velikog zaokreta u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. Naime, ukupna vrijednost 16 postupaka javne nabavke, koliko ih Uskok planira u 2025. godini, iznosi prilično mršavih 113.700 eura.

Pritom je najveća stavka, 15.000 eura, predviđena za nabavku “hotelskih usluga za sastanke i konferencije”.

ISTRAŽIVANJE Mladi misle da je korupcija u Hrvatskoj česta, pogotovo u politici

Kada tome pridodamo i 2000 eura, koje Uskok u ovoj godini namjerava izdvojiti za seminare, kao i usluge tiskanja, planirane u iznosu od 3000 eura, moglo bi se reći kako će Uskoku u prvom planu zapravo biti samopromocija.

Održavanje voznog parka

Od ostalih stavki koje Uskok u ovoj godini namjerava nabavljati, vrijedi još izdvojiti kupnju goriva u vrijednosti od 12.500 eura, zatim kupnju tinte i tonera u vrijednosti od 10.000 eura, kao i nabavku uredskog materijala u iznosu od 9000 eura, te uredske opreme za 6000 eura.

Uskok u 2025. planira i kupnju autoguma u vrijednosti 1200 eura. Za održavanje voznog parka izdvojit će, prema planu nabave, 10.000 eura, čemu još valja pribrojiti i 500 eura planiranih za usluge popravaka i održavanja vozila.

Deseci tisuća eura za uredsku opremu

U planu je i najam fotokopirnih aparata, također za 10.000 eura.

Uz to, u Uskoku ove godine namjeravaju izdvojiti i 10.000 eura za uredsku opremu i namještaj.

Za sustav za mjerenje i bilježenje radnog vremena 5000 eura

Značajan dio javne nabave Uskoka ove će godine otići na higijenske potrepštine. Tako je za toaletni papir, rupčiće, ručnike i ubruse namijenjen iznos od 7000 eura, a za sredstva za čišćenje i poliranje 2500 eura.

NAROD ŠUTI I PLAĆA Beroš je sporne bolničke uređaje preplaćivao i po 200 posto

Za kupnju zdravstvenih usluga planiran je iznos od 10.000 eura.

Za sustav za mjerenje i bilježenje radnog vremena Uskok u ovoj godini planira izdvojiti 5000 eura, pokazuje plan nabave.

Ne iznenađuje da je EPPO sve prisutniji u Hrvatskoj

Svakako treba pohvaliti brigu Uskoka za zaposlenike i unapređenje uvjeta u kojima rade, ali i iz plana nabave teško se može izvući zaključak o nekom velikom pomaku u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala. Naravno, dobar dio onoga što će Uskok nabaviti koristit će se u radu te institucije, pa tako i u jačanju borbe protiv spomenutih kaznenih djela, ali iz financijskih dokumenata nije vidljivo da država planira nekakav revolucionarni obračun s korupcijom i organiziranim kriminalom, koji stalno najavljuje.

U takvim uvjetima, ne treba se čuditi da nam i Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) sve češće “uskače” u borbu protiv korupcije i kriminala, barem kada je riječ o trošenju novca iz fondova Europske unije.

CRNA LISTA Hrvatska postala ‘praonica novca’ i uspoređuje se s Nigerijom i Filipinima. Evo zašto

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Condor Ito

prije 20 sati

Hobotnica je nezasitna. Jeste li vidjeli ikada, da je hobotnica digla ruku-krak na sebe !? Smisao postojanja HDZ - a je KORUPCIJA I KORUPTIVNE AKTIVNOSTI. Anemični, Narod te pročitao. Pitaj Primorca, svog prijatelja Vučića, ... Odbacili te i tvoji, sapunaju ti dasku ... 🤣