Dan Hitne medicinske službe: Grba – Bujević na videokonferenciji okupila djelatnike

Autor:

Zagreb, 260320.
U Ravnateljstvu civilne zastite odrzana je konferencija za medije Nacionalnog stozera civilne zastite a vezano za pandemiju koronavirusa. 
Foto: Ronald Gorsic / CROPIX

HINA/ CROPIX/ Ronald Gorsić/ POOL/ tš

U povodu Nacionalnog dana Hitne medicinske službe ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i načelnica Kriznog stožera Ministarstva zdravstva Maja Grba-Bujević održala je videokonferenciju s djelatnicima HMS-a iz svih dijelova Hrvatske, priopćio je HMS.

Na videokonferenciji, u kojoj se sudjelovao i ministar zdravstva Vili Beroš, razmijenjena su iskustva o dosadašnjem odgovoru sustava HMS-a na pandemiju koronavirusa i dogovorene daljnje aktivnosti i obveze djelatnika HMS-a tijekom postupnog relaksiranja mjera, kako bi se nastavilo pružanje hitne medicinske skrbi i pritom maksimalno zaštitilo hitne pacijente i zdravstvene djelatnike.

“Hitna medicina je dinamična struka koja je bila dodatno opterećena u vrijeme koronavirusa jer su radnici na teren nekad morali izlaziti s punom zaštitnom opremom, u kojoj nije lako raditi. Znam i da je bilo vruće, znam i da su ostajali tragovi na licu od maski po sat-dva”, rekao je Beroš i zahvalio djelatnicima HMS-a na dodatnom trudu koji su uložili u borbi protiv pandemije, ali i na osjećaju sigurnosti koji omogućavaju svim građanima.

“U ovim epidemiološki izazovnim vremenima od vas očekujem odgovornost i profesionalnost koju ste dosad već mnogo puta pokazali u svom predanom radu, tražim da nastavite pružati svoj maksimum pri svakom zaprimljenom pozivu u medicinskoj prijavno-dojavnoj jedinici, pri svakoj intervenciji i pri svakom zbrinjavanju pacijenta u objedinjenom hitnom bolničkom prijemu“, poručila je djelatnicima HMS-a Grba-Bujević,

Ukupno 4047 djelatnika HMS-a svakodnevno skrbi o građanima u trenucima kada im je izravno ugrožen život ili teško narušeno zdravlje. Po podacima Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, lani su djelatnici izvanbolničkog HMS-a imali preko 348.000 intervencija na terenu i 424.000 intervencija u ambulantama HMS-a, dok su djelatnici bolničkog HMS-a zbrinuli gotovo 600.000 pacijenata, što je ukupno gotovo milijun i pol intervencija.

U proteklih mjesec dana izvanbolnički HMS imao je 42.607 intervencija, od čega se 4694 odnose na intervencije i prijevoze vezane za sumnju na koronavirus, osobe u samoizolaciji i potvrđene slučajeve Covida-19.

U istom razdoblju bolnički HMS zbrinuo je gotovo 5000 pacijenata čije je zdravstveno stanje upućivalo na infekciju koronavirusom.

Uz hitne pozive, medicinski dispečeri zaprimili su i 25.966 nehitnih poziva te pozivatelje savjetovali što učiniti i kome se obratiti za pomoć kako bi poboljšali svoje zdravstveno stanje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.