U nedjelju se pod sloganom „Živjele žene! Živio osmi mart!“ održao 5. po redu Noćni marš. Osmomartovski marš u organizaciji feminističkog kolektiva fAKTIV započeo je na Trgu žrtava fašizma. “Osmi mart naš je dan! Dan kada slavimo svaki glas, svaki prkos, svaki otpor, svaku borbu. Peti noćni marš slavimo glasno, na ulicama naših gradova, svjesne da se za svoja prava i svoje živote, moramo izboriti same”, poručila je Luiza Bouharaoua iz fAKTIVA. Program su započeli Le Zbor i Drum ‘n’ bijes performansom Patrijarhat siluje. Nakon performansa, okupljeni su se uputili prema Zrinjevcu.
“Danas sam ovdje kao što sam i svaki puta kada se borimo za prava. Danas se ne borimo samo za očuvanje ženskih i ljudskih prava, već i za to da žene svakodnevno mogu obilježavati osmi mart, odnosno da su svaki dan jednakopravne.”, poručila je Rada Borić, zastupnica u gradskoj skupštini. “Svake godine sam na obilježavanju osmog marta zato što je obilježavanje Dana žena bitno. Ne samo s aspekta rodne jednakosti žena, nego s aspekta opće, ekonomske jednakosti svih ljudi i građana.”, poručila je Sandra Benčić, članica stranke Možemo.
Povorka je uz bubnjanje Drum ‘n’ bijesa uzvikivala “Niste same”, “Otvorite granice”, a Transmigrantski kolektiv transparentom je poručio “Ne možete nas sve pobiti”. “Iz godine u godinu se organiziramo i stvaramo savezništva. Brojnije smo i hrabrije. Branimo izborena prava i gradimo pokret koji traži pravedniji svijet. Svijet solidarnosti i jednakih mogućnosti za sve.”, riječi su kojima je Ana Lovreković pozdravila okupljene prosvjednike na Zrinjevcu. “Gotovo svaka žena tijekom svog života doživi neki oblik seksualnog nasilja. Jedna od nas pet doživi pokušaj silovanja. Samo jedna od nas dvadeset prijavi silovanje jer se s razlogom bojimo da će nam reći da smo same krive, da smo sve izmislile, da će nas okolina osuđivati i da nam institucije neće pomoći.”, poručila je Petra Karmelić te dodala: “U zadnjih pet godina, u ovoj državi, 91 ženu su ubili njihovi partneri i muževi. Devedeset i jedne od nas danas više nema s nama. Koliko je tek među nama onih koji svakodnevno žive s nasiljem jer nam je netko rekao da je to tako u obitelji i da su muškarci takvi kad popiju? Ova država se pravi da to nije njen problem, pravi se da su sva ta premlaćivanja, ubojstva i silovanja samo pojedinačni slučajevi, ali oni su strukturni problem i direktna su posljedica toga što djevojčice i dječake ne odgajamo u ravnopravnosti, što nemamo dovoljno sigurnih kuća ni savjetovališta, što policija i pravosuđe neadekvatno i prekasno reagiraju.”
Petra Kurtović pitala se ima li pravde ili uopće života za žene u Hrvatskoj. Naglasila je kako žene svakodnevno trpe nasilje u kući i na poslu te kako je njihovo reproduktivno zdravlje ugroženo zbog nedovoljnog broja socijalnih ginekologa. Za kraj je poručila: “Zahtijevamo da žene žive, a ne samo preživljavaju. Život ženama, živio osmi mart.” “Kapitalistički sustav paralelno iskorištava i vrši nasilje nad prirodnom i ženama, a teritorije prisvaja na isti način kao i ženska tijela i ženski rad…Žene nisu žrtve nisi puke statističke brojke. Žene, djevojke, djevojčice su te koje predvode inicijative, organizacije i pokrete za klimatsku i društvenu pravdu.”, poručila je Maruška Mileta.
Ivana Živković upozorila je na neplaćeni kućni rad te naglasila kako ne treba pričati o statistikama jer su one urezane u bolne zglobove, vene i bore žena. Za kraj programa, Jelena Tešija okupljenima je poručila: “Koliko god bile ponosne na svoj marš, nije poanta u tome da se jednom godišnje okupimo, poanta je u tome da se bunimo svakodnevno. Posljednjih nekoliko godina dogodili su se jako važni trenuci za feminizam u Hrvatskoj…Stvari ne idu naprijed trčećim korakom, ali idu. Ima smisla nastaviti, ima smisla ustrajati i ima smisla od ovog marša ne odustajati.“
Komentari