Začine u pripremi hrane koristimo u različitim oblicima, listove, koru, gomolj, pupoljak, korijen, cvjetove ili sjemenke dodajemo jelima tijekom kuhanja, prženja ili nakon pripreme obroka. Živopisne boje i arome inspiriraju ljude od davnina, a brojne znanstvene studije i literatura su dokazali da određeni začini ili njihova kombinacija imaju niz zdravstvenih blagodati, prenose vitamini.hr.
Ističe se da dodatak minimalne količine začina jelu daje okusne varijante kakve samim soljenjem hrane ne možemo postići. Zamjena soli začinima donosi veliko olakšanje kardiovaskularnom sustavu, bolesnici mogu tako sniziti krvni tlak i smanjiti rizik od pojave komplikacija.
Većina začina ima snažno antioksidativno djelovanje te mogu pomoći smanjiti peroksidaciju masti.
Nezdravi način života negativno djeluje na crijevnu mikrobiotu, smanjujući njenu raznolikost te mijenjajući ulogu i svrhu dobrih bakterija. Začini i začinsko bilje obiluju spojevima iz skupine polifenola za koje se pokazalo da mogu pozitivno utjecati na sastav mikrobiote crijeva.
Cilj nedavnog istraživanja je bio ispitati utjecaj dodatka začina i začinskog bilja tipičnoj zapadnjačkoj prehrani na sastav mikrobiote crijeva u odraslih osoba s rizikom za razvoj kardiovaskularnih bolesti.
U studiji su sudjelovale 54 osobe prekomjerne tjelesne mase i prosječne dobi 45 godina. Ispitivanje je podijeljeno u tri dijela, od kojih je svaki trajao četiri tjedna, a između svakog dijela ispitanici su imali pauzu. Ispitanici su se pridržavali tipične američke prehrane u kojoj su ugljikohidrati činili 50, proteini 17, ukupne masti 33, a zasićene masti 11 posto ukupnog unosa energije koji je iznosi 2.100 kcal.
Tijekom pojedinog dijela istraživanja prehrana je uključivala i unos začina i to u količini od 0,5 g na dan (prehrana s niskim unosom začina, engl. Low Spice Diet), 3,3 g na dan (prehrana s umjerenim unosom začina, engl. Moderate Spice Diet), odnosno 6,6 g na dan (prehrana s visokim unosom začina, engl. High Spice Diet).
Nakon uzimanja uzoraka i testiranja rezultati su pokazali kako je u skupini prehrane s umjerenim unosom začina u ispitanika porasla raznolikost bakterija u crijevima. U slučaju visokog unosa je čak primijećen i porast broja dobrih bakterija iz obitelji Ruminococcaceae.
Znanstvenici su zaključili kako dodatak određenih ciljanih začina i začinskog bilja nakon četiri tjedna izaziva promjene u sastavu crijevne mikrobiote.
Komentari