ODOSMO NIZBRDO Hrvatska bilježi značajan pad online rezervacija, na začelju smo Europe

Autor:

Patrik Macek/PIXSELL

Prosječni rast rezervacija preko internetskih platformi u zemljama EU-a iznosio 18 posto, no u Hrvatskoj je taj rast sveden na 9,7 posto, po čemu smo uz Island na začelju Europe.

Preko platformi za rezerviranje smještaja u Europi je u trećem kvartalu ostvareno 18 posto više rezervacija nego lani. Pokazuju to novi podaci Eurostata prema kojima su tijekom trećeg tromjesečja 2024. gosti proveli 366 milijuna noćenja u smještaju za kratkoročni najam u EU-u, rezerviranom putem Airbnba, Bookinga, Expedia Group ili Tripadvisora. To odgovara povećanju od 18 posto u usporedbi s istim razdobljem 2023. godine,  piše Novi list.

Pri tome se u sva tri mjeseca u trećem kvartalu bilježi porast noćenja u smještaju rezerviranom putem online platformi. U srpnju 2024. registrirano je 135 milijuna noćenja, što je povećanje od 16,4 posto, u kolovozu je zabilježeno 152,2 milijuna noćenja rezerviranih putem platformi ili čak 21,6 posto više, a u rujnu 79 milijuna, odnosno 14 posto više.

ONLINE PLATFORME Iznajmljujete sobu ili stan? Porezna sada zna sve o tome…

Zanimljivo je kako su sve zemlje EU-a zabilježile porast broja noćenja rezerviranih putem internetskih platformi u kolovozu, inače najprometnijem mjesecu u europskom turizmu općenito. Najveći porast zabilježen je na Malti gdje je putem platformi bukirano čak 41,4 posto više noćenja nego u kolovozu 2023. Na drugom je mjestu Njemačka s oko 32 posto više noćenja preko platformi, a tridesetak posto je rast i u Francuskoj. S druge strane, Hrvatska je, uz Island, imala najmanji rast broja noćenja, i to 9,7 posto. Na dnu ljestvice su i Bugarska sa 12,2 posto rasta te Slovenija s 13,6 posto.

Što se tiče velikih mediteranskih zemalja, u Grčkoj je taj rast, primjerice, iznosio nekih 15 posto, Italiji 17 posto, a u Španjolskoj oko 22 posto.

Treći kvartal

Konkretno, u najturističkijem mjesecu kolovozu je od ukupnih 152 milijuna noćenja bukiranih preko internetskih platformi, najviše otpadalo na Francusku gdje je u kratkoročnom najmu ostvareno oko 38 milijuna noćenja. Slijede Španjolska s oko 28 milijuna noćenja, Italija s oko 21,5 milijuna noćenja te na četvrtom mjestu Hrvatska u kojoj je preko internetskih platformi u kolovozu ostvareno oko 11 milijuna noćenja, odnosno skoro upola manje nego u Italiji. Grčka je Hrvatskoj »puhala za vratom« te su grčki iznajmljivači preko internetskih platformi ove godine u kolovozu realizirali oko 10,5 milijuna noćenja.

U razdoblju od srpnja do rujna ukupno su Francuzi preko on-line platformi »inkasirali« oko 81,5 milijuna noćenja, Španjolci 66 milijuna, Talijani oko 56 milijuna, Hrvati oko 26 milijuna, otprilike koliko i Grci koji su imali znatno bolji rujan s oko dva milijuna noćenja više nego je ostvareno u Hrvatskoj. Naša je zemlja, dakle, imala najmanji rast, pa su tako u trećem kvartalu ustvari Hrvatska i Grčka po ostvarenom fizičkom prometu u kratkoročnom najmu putem platformi ove godine izjednačene.

RASKOL IZNAJMLJIVAČA Predsjednica udruge obiteljskog smještaja: Svima koji šire govor mržnje želim jasno reći…

Ilegalni apartmani u Španjolskoj

Ako se trendovi nastave, Hrvatska će nagodinu nastaviti padati s udjelom u ostvarenju, pogotovo ako se tome dodaju rast cijena koji je obilježio lanjsku i ovu godinu, odnosno postcovid period, ali i brojne zakonske promjene koje će sigurno donijeti rezanja u privatnom smještaju. Za sada nema podataka o zadnjem kvartalu pa time treba vidjeti ukupne godišnje podatke koji bi trebali pokazati da li se van sezone taj udio drži u odnosu na druge.

Inače, internetske platforme poput Bookinga i Airbnba su nedavno u Španjolskoj bile u žiži interesa s obzirom na to da su vlasti ove turističke velesile pokrenule istragu neimenovane platforme jer nisu makle sa svojih stranica »tisuće nelegalnih apartmana«. S obzirom na to da se ti stanovi i dalje oglašavaju, pokrenut je disciplinski postupak, no za sada nisu izrečene kazne.

Siva zona

Ovih dana je portal The Olive Express iznio zanimljiv podatak o tome da su u poznatoj španjolskoj destinaciji Alicante gradske vlasti došle do izračuna kako se preko platformi iznajmljuje 73 posto apartmana bez dozvole. Izvješće pokazuje da samo na portalu Airbnb postoji oko 3.555 turističkih apartmana s ​​prosječnom cijenom noćenja od 107 eura, ali kako 2.596 njih nema registracijski broj koji je izdala vlada Valencije. I ovaj detalj pokazuje koliko je ustvari diljem Europe ovaj vid iznajmljivanja s pojavom globalnih internetskih rezervacijskih servisa bio gotovo izvan kontrole te se tek unatrag koju godinu krenulo u raspetljavanje tog gordijskog čvora, piše Novi list.

Vrijedi napomenuti i da su operateri digitalnih platformi, poput Bookinga i Aribnba, prvi put ove godine Poreznoj upravi dostavili propisane informacije o prihodima koje su ostvarili iznajmljivači u Hrvatskoj.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.