ODLUKA NIZOZEMSKOG SUDA Zadan je završni udarac pokušajima da se zaustavi restrukturiranje Fortenove

Autor:

Dubai, 071122.
Saif Alketbi, investitor koji je kupio udio u Fortenovi.
Na fotografiji: Miodrag Borojevic, Saif Alketbi i Gojko Drljaca.
Foto: Marko Miscevic / CROPIX

MARKO MISCEVIC / CROPIX

Ne samo da je vlasnička transformacija Fortenove zakonita, već je i nužna i treba se žurno provesti. To otkriva odluka suda u Nizozemskoj na kojem je grupa okupljena oko Krešimira Filipovića i Miodraga Borojevića pokušala tu transformaciju spriječiti

Nacional je dobio na uvid odluku nizozemskog žalbenog suda koja je 5. srpnja učinila bespredmetnim posljednji u nizu pokušaja sankcioniranog ruskog oligarha Krešimira Filipovića, skrivenog iza svog suradnika Miodraga Borojevića i arapskog prividnog investitora Saifa Alketbija, da opstruira i zaustavi prošlotjednu provedbu vlasničke transformacije Fortenova grupe i njeno vlasničko odvajanje od sankcioniranih ruskih banaka.

Sasvim suprotno njihovim tvrdnjama, nizozemski sud je odlučio ne samo da je vlasnička transformacija zakonita, već i da je nužna te da se treba žurno provesti. Time je ujedno zadan i završni udarac ambicijama ljudi okupljenih oko Krešimira Filipovića i Miodraga Borojevića da mogu preuzeti većinski, 42-postotni vlasnički dio Fortenove preko udjela koji je dosad držao sankcionirani Sberbank.

Borojević je tvrdio da je 660 milijuna eura, koliko je Vujnovčev Open Pass ponudio za preuzimanje Fortenove, premali iznos. No sud je naveo da je Borojevićev konzorcij lani nudio skoro isto toliko, 700 mil. eura

Sankcionirana tvrtka SBK Art, koju nominalno predstavlja živopisni arapski investitor Saif Alketbi, u kojoj se nalazi Sberbankovih 41,82% vlasništva Fortenove zajedno s Miodragom Borojevićem, tužila je pred nizozemskim sudovima upravu Fortenove i Open Pass Pave Vujnovca, ali sve su sporove do sada izgubili. Borojević je tužbu podigao u svojstvu manjinskog dioničara Fortenove, jer je krajem 2023. godine pribavio oko 0,02% dionica Fortenove.

Izvor koji je Nacionalu omogućio uvid u sadržaj te sudske odluke kao zanimljivo napominje kako je sud pri odlučivanju vodio računa o interesima kompanije i njezinih zaposlenika te da je, uz pravnu argumentaciju, pokazao i veliko razumijevanje za odvijanje procesa u poslovnom svijetu. U ovom slučaju radilo se o žalbi na prvostupanjsku presudu koju su također izgubili krajem 2023., a sada se to zbilo i u žalbenom postupku. Sadržaj odluke nizozemskog suda dodatno je intrigantan jer otkriva da su obrazloženju donesene odluke značajno pridonijele uprave teze koje je tijekom postupka iznosio Miodrag Borojević. Pojednostavljeno govoreći, ono što je Borojević izjavljivao, nizozemski sud upotrijebio je protiv njegovih interesa.

Sud je pri odlučivanju vodio računa o interesima kompanije i njezinih zaposlenika te je, uz pravnu argumentaciju, pokazao i veliko razumijevanje za odvijanje procesa u poslovnom svijetu. FOTO: Boris Scitar/PIXSELL

Tako je sud prilikom odlučivanja o tome ugrožava li Fortenovu činjenica da u svojoj vlasničkoj strukturi ima veliki udio sankcioniranih aktera, kao jedan od ključnih argumenata iskoristio izjavu Miodraga Borojevića danu za hrvatske medije u proljeće 2023. Naime, SBK i Borojević su tvrdili da postojeća vlasnička struktura Fortenove ne ometa njezinu financijsku održivost, dok je uprava Fortenove tvrdila da ta činjenica odbija potencijalne kreditore. Sud je potvrdio mišljenje uprave Fortenove, pri čemu je kao važan argument istaknuo Borojevićevu izjavu kojom je izjavio da dok se god vlasnički odnosi u Fortenovi ne riješe, nitko neće kreditirati Fortenovu s više od milijarde dolara.

Dodatni argument SBK Arta i Borojevića protiv uprave Fortenove bio je da uprava lažno prikazuje kako Fortenovin američki kreditor HPS može odustati od produžetka kreditnog aranžmana nakon što postojeći aranžman dođe na naplatu u drugoj polovici 2024.Iako nisu osporavali da se radi o vrlo skupom financiranju za Fortenovu, tvrdili su da će HPS sigurno produžiti kreditni aranžman. I ovdje je sud iskoristio Borojevićeve izjave protiv njega. Naime, Borojević je tvrdio da Fortenova neće moći podmirivati svoje obveze prema HPS-u te da HPS bezobzirno iskorištava situaciju s Fortenovom u svoju korist. Slijedom ove izjave sud je zaključio kako ne stoji argument SBK i Borojevića da neproduženje kredita i prisilna naplata HPS-ova kreditnog aranžmana neće biti katastrofalna za Fortenovu.

U zaključnom dijelu presude sud je naveo da su Borojevićeve optužbe protiv Vujnovca ‘previše spekulativne’ da bi im se pripisale bilo kakve posljedice i naredio mu je da plati 33.000 eura troškova

Treći primjer u kojem je nizozemski sud iskoristio Borojevićeve argumente protiv njega bilo je pitanje cijene od oko 660 milijuna eura koju je tvrtka Open Pass Pave Vujnovca, ponudila za preuzimanje Fortenove. Borojević je u više navrata tvrdio da je ta cijena premala i da Fortenova vrijedi puno više. Međutim, nizozemski sud je u svojoj odluci naveo kako je sam Borojević bio dio konzorcija koji je tijekom prošle godine za isti udio u Fortenovi ponudio 700 milijuna eura.

Pri tome je Borojevićev konzorcij pretpostavio potrebu refinanciranja duga od 1,1 milijardu eura, dok je stvarni dug iznosio 1,2 milijarde. Stoga je sud zaključio da se tadašnja ponuda Borojevićeva konzorcija u bitnome ne razlikuje od Open Passove ponude od 660 milijuna eura, čime se dodatno potvrdilo da je Open Pass ponudio poštenu cijenu. Utoliko je sud prihvatio i izračune međunarodnih investicijskih banaka Lazard i američkog Houlihan Lokeya kao i KPMG-a koji su također potvrdili relevantnost takve procjene vrijednosti Fortenove.

Borojević je tužbu podigao u svojstvu malog dioničara i sudu se predstavljao kao osoba koja zastupa interese većine malih dioničara. Međutim, sud je i u ovom slučaju odbacio njegovu argumentaciju. Naime, sud je naveo kako je preko 90% malih dioničara, bez glasova sankcioniranih aktera i Vujnovčeva Open Passa, glasalo u korist vlasničke transformacije Fortenove. Stoga je sud smatrao da su ovim omjerom preostali dioničari također potvrdili da je Open Passova ponuda fer i prihvatljiva.

Žalbeni sud je potvrdio i odluku prvostupanjskog suda koji je utvrdio da je Borojević znao u što se upušta kada je krajem 2023. u dva navrata kupio svoj udio od 0,02% u Fortenovi. Sud je dodatno utvrdio da Borojevićev interes, kao vrlo malog dioničara, ne preteže nad željama većine ostalih malih dioničara.

Vlasnik Fortenove Pavao Vujnovac dobio je sve sporove koje je protiv uprave Fortenove i Open Passa pokrenuo sankcionirani SBK Art. FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

U tom dijelu odluke žalbeni sud još jednom se referirao na Borojevićev javni istup iz proljeća 2023., kada se prodaja MidCoa, nizozemske tvrtke koja je 100-postotni vlasnik Fortenove, počela razmatrati. Borojević je već tada izrazio sumnju da će se MidCo prodati Open Passu, što je za sud bio dokaz da je Borojević znao što može očekivati kupnjom Fortenovinih udjela.

Žalbeni sud posebno se u odluci osvrnuo na Borojevićeve „ozbiljne rezerve o osobi Pavla Vujnovca“ i njegov negativan učinak na Fortenovu. S obzirom na to da Borojević u tom smislu nije ponudio nikakve dokaze, sud je jednostavno odlučio ignorirati te Borojevićeve optužbe. U zaključnom dijelu presude sud je zaključio da su Borojevićeve optužbe protiv Vujnovca „previše spekulativne“ kako bi im se pripisale bilo kakve posljedice.

S obzirom na gubitak spora, žalbeni sud odredio je i da Borojević treba platiti oko 33.000 eura sudskih troškova.

Svakako posebno intrigira zaključak suda da je vlasnička transformacija Fortenove ne samo zakonita, već i nužna i to žurno. Štoviše, sud je stava da svako odgađanje vlasničke transformacije ugrožava Fortenovu, njezin opstanak i sve dioničare.

Sud je istaknuo da je Poduzetnička komora žalbenog suda u Amsterdamu već ranije utvrdila da je Fortenova ozbiljno oštećena zbog činjenice da u vlasničkoj strukturi ima značajan udio sankcioniranih ruskih suvlasnika, čime joj je otežano refinanciranje i ugrožen opstanak.

Tezu da Alketbijeve i Borojevićeve ponude Lazardu iz sredine prošle godine za kupovinu većinskog paketa Fortenove nisu bile ozbiljne sud je argumentirao time što „šeik“ Alketbi nije htio dostaviti nikakvu dokumentaciju kojom bi potkrijepio njenu ozbiljnost.

Nizozemski sud posebno se referirao i o prodaji poljoprivrednog segmenta Fortenove, koji bi sukladno prošlotjednoj odluci kompanije trebala kupiti Podravka. Žalbeni sud je potvrdio da se radi o obvezi koju je nametnuo kreditor HPS, u okviru svog kreditnog aranžmana Fortenovi, radi smanjenja duga Fortenove.

Sadržaj odluke u posjedu Nacionala otkriva da je sud više puta istaknuo veličinu Fortenove i njezinu važnost za jugoistok Europe, uključujući i desetke tisuća zaposlenika. U odluci stoji da postoji snažan interes za čuvanje kontinuiteta poslovanja kompanije te da je važno izbjeći izražene rizike za poslovanje Fortenove. U odnosu na ovo, sud je konstatirao da su interesi SBK Arta manje važnosti, iako je potvrdio da SBK Art nije mogao sudjelovati u odlučivanju oko Fortenove nakon što su mu nametnute sankcije.

Sud je dodatno istaknuo kako je Sberbank suvlasnik Fortenove postao nagodbom vjerovnika te kompanije te je svoje udjele preselio u SBK Art u travnju 2022. Radilo se o netransparentnom manevru kojim su pravi vlasnici te tvrtke okupljeni oko Krešimira Filipovića, ruskog oligarha s hrvatskom putovnicom, svoja potraživanja od ruske države htjeli mimo sankcija nametnutih toj ruskoj banci zamijeniti za većinski vlasnički udio u Fortenovi. Upravo zbog netransparentnosti te transakcije tvrtka je i završila pod sankcijama.

Pojedini hrvatski političari i komentatori kritični prema upravi Fortenove i Vujnovcu javno su iznosili iste optužbe koje su Borojević i SBK pokušavali dokazati na sudu. U presudi je odgovor na te optužbe

Međutim, sud je u odluci istaknuo da osim toga, SBK nema nikakve veze s Fortenovom. Drugim riječima, prema mišljenju suda, njihov je interes isključivo financijski. Sud je stoga izrijekom naveo kako nema realne alternative transakciji koju je predložila uprava Fortenove.

Dodatno, sud smatra da bi moguće odlučivanje SBK Arta oko prodaje Fortenove dovelo do blokade tog procesa, čime bi se ugrozio opstanak Fortenove. Štoviše, sud kaže da bi bilo „neprihvatljivo po standardima razumnosti i poštenja ako bi SBK Art koristio svoje pravo veta na provedbu vlasničke transformacije“. I na tom mjestu u odluci sud je naveo kako je interes Fortenove važniji od interesa SBK Arta.

U spomenutim dijelovima odluke nizozemski sud iznio je više teza kojima je potvrdio stavove Fortenove i po pitanjima koja su se proteklih godina otvarala u dijelu hrvatskih političkih krugova. Naime, pojedini hrvatski političari i komentatori kritični prema upravi Fortenove i Vujnovcu posljednjih godina javno su iznosili iste optužbe koje su Borojević i SBK pokušavali dokazati na sudu. U više presuda nizozemskih sudova nalaze se odgovori na sve njihove optužbe. Ova posljednja presuda žalbenog suda utoliko potvrđuje i to da je uprava Fortenove strateške poteze vlasničke transformacije i stabilizacije kompanije vodila zakonito i poslovno opravdano.

UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.