ODLUKA MMF-a: Priznao kineski yuan kao valutu rezervi

Autor:

epa05049745 (FILE) A file picture dated 12 AUgust 2015 of Chinese 100 Yuan or Renminbi (RMB) arranged for a picture on a table in Beijing, China. The International Monetary Fund (IMF) on 30 November 2015 announced it is adding China's renminbi, or Yuan, to the currencies that the Washington-based crisis lender uses as a measure of value, alongside the dollar, euro, yen and pound sterling.  EPA/WU HONG

Međunarodni monetarni fond uvrstio je u ponedjeljak kineski yuan u čvrsto zatvoreni klub valuta međunarodnih rezervi, odražavajući pobjedu Pekinga u nastojanjima za priznavanjem Kine kao gospodarske sile.

Odluka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da kineski yuan poznat i kao renminbi uvrsti u košaru specijalnih prava vučenja (SDR) i tako ga pridruži američkom dolaru, britanskoj funti, japanskom yenu i euru važna je prekretnica u integraciji Kine u globalni financijski sustav i priznanje da je napravila napredak u reformama. Ovom odlukom kineska valuta je dobila svoju stvarnu tržišnu vrijednost, prenose agencije.

SDR je obračunska valuta MMF-a uvedena prije 42 godine i uz američki dolar i zlato služi kao sredstvo plaćanja u međunarodnim transakcijama. SDR je uveden kako bi se povećao financijski potencijal Fonda.

Šefica MMF-a Christine Lagarde, koja je i prije predlagala taj potez, ocijenila je da Peking neće na tome stati te da će “nastavak i produljivanje napora u tom smjeru uroditi robusnijim međunarodnim monetarnim i financijskim sustavom koji će zauzvrat biti potpora rastu i stabilnosti Kine i globalnog gospodarstva”.

Omjer pojedinih valuta u košarici određuje se prema relativnoj važnosti te valute u međunarodnoj trgovini i financijama. Taj omjer određuje MMF svakih pet godina.

Košarica je trenutno 41,9 posto dolar, 37,4 posto euro, 11,3 posto funta i 9,4 posto yen. Yuan se neće pridružćiti do listopada 2016. i imat će 10,92 posto udjela.

Prema novoj formuli udio eura će pasti na 30,93, funta i yen će isto tako imati manju težinu dok će dolar ostati na istoj razini.

OZNAKE: Peking, yuan, renminbi, Euro, MMF, Kina

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)