ODGOJNE METODE NA DVIJE STRANE SVIJETA Tko bolje odgaja djecu – Zapad ili Istok?

Autor:

Pixabay

Odgojiti dijete nikada nije bilo teže, nego danas. Poljuljani su autoriteti, zamijenjene uloge. Djeca se više ne boje ni roditelja ni škole. Štoviše, nerijetko se odrasli boje djece.

Na omjer snaga uvelike su utjecali i internet, tehnologija, gadgeti koje današnji klinci uzimaju u ruke kada i dudu pa su puno vještiji u korištenju istih, od odraslih.

Glavni izvor informacija više nisu učitelji, profesori, mame, tate i starija braća i sestre te pokoji teen časopis, već mobitel koji im je neprestano u rukama. Kako onda odgojiti dobro i empatično dijete, razviti mu socijalnu inteligenciju? Možda bismo trebali prepisati ponešto od roditelja s Dalekog Istoka. Kombinirati dva stila odgoja i naći zlatnu sredinu.

Odgoj na Dalekom Istoku uvelike se razlikuje od zapadnjačkog. Naglasak stavlja na društvo, dužnosti, akademski uspjeh i obitelj, a ne na pojedinca i njegove potrebe, koje su u središtu zapadnjačkog odgoja.

Poštovanje autoriteta i usklađenost s društvenim očekivanjima i normama temelj su dalekoistočng odgoja.

Važnost obrazovanja i akademskog uspjeha

Roditelji na Dalekom Istoku inzistiraju na izvrsnosti u školi, učenje je prioritet, a akademski uspjeh imperativ.
Za razliku od Istoka, na Zapadu se više njeguje individualnost, potiče se djecu da se izraze i ostvare na sebi svojstven način te je imperativ njihova osobna sreća i zadovoljstvo. Nastoji se naći balans između školskih i izvanškolskih aktivnosti.

Autoritet

Strogoća se podrazumijeva, a disciplina shvaća vrlo ozbiljno. Od djece se traži poslušnost i poštivanje starijih. Na Zapadu roditelji njeguju otvorenu komunikaciju s djecom i potiču ih na samostalno donošenje odluka, dok u Aziji roditelji odlučuju u ime svoje djece. Roditelji na Zapadu su manje strogi od roditelja na Dalekom Istoku.

 

Emocije

U kulturama Dalekog Istoka, emocionalna kontrola i suzdržanost su na cijeni. Otvoreno izražavanje emocija, osobito ljutnje ili neslaganja, može se smatrati nepristojnim pa se djeca uče suzdržavanju od emocija kako bi izbjegla sukobe. Poštovanje prema roditeljima je temeljno, a kritike ili neslaganja iznimke.

Na Zapadu se djecu potiče da izražavaju svoje emocije i mišljenja. Sukobi se doživljavaju kao prirodan dio komunikacije te se roditelji fokusiraju na rješavanje problema kroz dijalog. Također, emocionalna povezanost između roditelja i djeteta naglašava se kao ključni dio odgoja.

Dalekoistočni stil odgoja karakteriziraju stroga disciplina, visoka očekivanja i naglasak na kolektivnim vrijednostima, dok zapadnjački stil odgoja promiče individualizam, emocionalnu slobodu i autonomiju djeteta.

Iako odgoju pristupaju različito, svi dobri roditelji svojoj djeci žele isto – napraviti od njih kvalitetne ljude.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.