OD TRAGIČARA DO JUNAKA Na Euru 2020 je promašio s 11 metara za polufinale, sada je odveo Švicarce među osam

ruben vargas

AP Photo/Ariel Schalit

Subota je za Švicarce bila veliki dan, 2-0 pobjeda nad Italijom i plasman u četvrtinu finala Eura još je jedan sjajan rezultat za njihovu reprezentaciju koja je već ozbiljna konstanta na velikim natjecanjima. Ipak, ako bismo trebali izvući samo jednog Švicarca koji se u subotu navečer osjećao baš posebno dobro, onda je to Ruben Vargas, 25-godišnjak koji je u prvoj minuti drugog poluvremena zabio onaj sjajan gol za, pokazat će se, konačnih 2-0 Švicarske protiv Italije.

I ne, nije Vargasova sreća temeljena samo na tom krasnom golu i asistenciji za prvi gol kojeg je zabio Remo Freuler – Vargas sa zadnjeg Eura, odigranog prije tri godine, nosi teško breme činjenice da je u četvrtini finala protiv Španjolske u raspucavanju za ulazak među četiri najbolje reprezentacije promašio šut s 11 metara. Iako mu taj promašeni jedanaesterac u Švicarskoj nitko nije zamjerio, na neki je način je subotnja utakmica za Vargasa bila iskupljenje na koje je čekao tri godine.

Točno tri godine i jedan dan prije subotnje utakmice protiv Italije Švicarska je na Euru koji je službeno nosio dodatak 2020 odigrala, sjetit ćete se, čudesnu utakmicu protiv Francuske u osmini finala. Vodili su Francuzi tada u Bukureštu s 3-1 na ulazu u zadnjih deset minuta ali Švicarci, čiji je Ricardo Rodriguez u 55. minuti promašio kazneni udarac, se nisu predavali pa su u 81. i 90. minuti preko Harisa Seferovića i Marija Gavranovića stigli do 3-3, rezultata koji je ostao do 120. minute. Švicarci su s bijele točke bili precizniji, pogodili su svih pet šuteva, Ruben Vargas bio je precizan u četvrtoj a Kylian Mbappe neprecizan u petoj seriji.

Četiri dana kasnije u St. Petersburgu nakon 120 minuta utakmice Švicarske i Španjolske bilo je 1-1 a na jedanaesterce prošli su Španjolci koji su bili manje neprecizni, promašili su samo dva naspram tri švicarska promašaja, ovaj treći bio je šut Rubena Vargasa.

Iz ove perspektive, jasno je koliko mu je subotnji gol, garniran još i asistencijom, značio.

Ruben Vargas, čiji je otac iz Dominikanske republike a majka Talijanka švicarskog državljanstva, lijevo je krilo Augsburga, suigrači su mu bili Dion Drena Beljo i Kristijan Jakić, a u sezoni na izmaku upisao je po četiri gola i asistencije. U Bundesligu je stigao iz Luzerna a zanimljive su dvije koincidencije s Stephanom Lichsteinerom: prva je da su obojica rođeni u Adligenswilu gradiću od oko 5 tisuća stanovnika, druga je da su zajedno igrali u Augsburgu u sezoni 19/20.