OD SREĆE DO TUGE U ISTOJ MINUTI? Evo što zaista pomaže kod promjena raspoloženja

Autor:

Pixabay

Promjene raspoloženja tijekom menopauze nažalost nisu rijetkost. Saznajte sve o ovom neugodnom simptomu i kako emocionalni kaos ublažiti na potpuno prirodne načine.

Valunzi, promjene u apetitu, problemi sa spavanjem, umor te promjene na koži i kosi tipične su pojave s kojima se žene suočavaju tijekom menopauze.

Uzrok za ove simptome su promjene u razini hormona. Hormoni su ujedno krivci za psihičke simptome koje povezujemo s ovom fazom u životu svake žene – kao što su problemi s fokusom, nervoza i česte promjene raspoloženja.

Fizičke promjene nisu ugodne i mogu bitno narušiti kvalitetu našeg života, osobito ako je riječ o, na primjer, bolovima u kostima ili vrtoglavici te problemima s mjehurom, ali naša okolina vjerojatno će još više primijetiti one psihičke.

Pogotovo promjene raspoloženja koje mogu biti prilično ekstremne pa u jednom danu možemo proći kroz cijeli spektar emocija, od sreće do tuge, od rezignacije do nervoze i nemira.

Promjene raspoloženja u menopauzi

Osim zbog same promjene u razini ženskih spolnih hormona i spomenuti fizički simptomi koji su usko vezani uz menopauzu, poput valunga ili nesanice, itekako mogu utjecati na psihu. Ovo su najčešći psihički simptomi menopauze:

• nervoza
• osjećaj nezadovoljstva
• iscrpljenost
• anksioznost
• tuga
• agresivnost
• iritabilnost
• zaboravljivost i loš fokus
• osjećaj ljutnje

Novo životno poglavlje

Stručnjaci tvrde da ovi simptomi u prosjeku traju oko sedam godina, a nažalost što ranije počnu, to duže ostaju s nama. Uz biološke uzroke, tu su i društvene okolnosti koje uzrokuju emocionalni kaos u životu žene. Naime, predmenopauza i menopauza preklapaju se s fazom u životu kad su žene obično preplavljene obavezama – u obitelji i na radnom mjestu.

“Ako imaju djecu, ona su vjerojatno školske dobi, a žene su često na vrhuncu svoje karijere, dok su životne obaveze vrlo zahtjevne. Isto se može reći i za njihove partnere slične dobi – i oni su na vrhuncu karijere. Kod kuće, pak, vlada kaos – tu su suđe, rublje, hrana, ručkovi, sport, treninzi, satovi plesa, ljubimci… Život je prepun obaveza, nema se vremena i žena sebi ne može biti prioritet”, objašnjava psihologinja Tanya Bowe za wellfemme.com.au, govoreći o predmenopauzi koja nastupa obično oko 45. rođendana.

Nakon toga djeca odlaze od kuće, a žene moraju biti spremne na velike promjene u svakodnevici. Neke teško prihvaćaju da svojoj djeci više nisu potrebne na način na koji su to bile ranije te imaju problema s prihvaćanjem novih uloga.

Također, trebaju iznova definirati svoj odnos s partnerom. Sve ovo itekako utječe na njihovo raspoloženje. Dobra je vijest da postoji nekoliko načina kako možemo ublažiti ovaj simptom, osjećati se bolje i emocionalno stabilnije.

Kako pronaći balans

Ako preferirate prirodne načine za ublažavanje simptoma menopauze, možete probati s moćnim ljekovitim biljem. Za podizanje raspoloženja često se koristi gospina trava. Osjećate li se nemirno i nervozno, pomoći bi mogao čaj od šišarki hmelja. Ako vas muči nesanica, možete probati s valerijanom, koja također pomaže umiriti um.

Zdravi izbori su pametni izbori

Među prirodne načine koji će ublažiti simptome predmenopauze i menopauze svakako treba uvrstiti i zdrave životne navike – koje čine veliku razliku. Redovito kretanje na svježem zraku te vježbe poput pilatesa ili joge pozitivno će utjecati na naše raspoloženje.

Jednako je bitna i uravnotežena prehrana koja se sastoji od dovoljne količine proteina i zdravih masnoća i temelji se na sezonskom voću, povrću i orašastim plodovima.

Treći faktor koji dobro utječe na naše psihičko zdravlje su redoviti kontakti s drugim ljudima, druženja s dragim osobama. Pozitivni odnosi s obitelji i prijateljima koji nas dobro poznaju dokazano podižu raspoloženje i pomažu nam pronaći, toliko važnu, emocionalnu ravnotežu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.