Od posljedica atentata preminuo bivši japanski premijer. Tko je bio Shinzo Abe?

Autor:

epa10058747 (FILE) - Japanese Prime Minister Shinzo Abe looks on as he leaves the Ground Self Defense Force's Asaka training ground after reviewing troops in Asaka, near Tokyo, Japan, 14 October 2018 (reissued 08 July 2022). According to Japan's national broadcaster, former Prime Minister Shinzo Abe died of his injuries on 08 July 2022, hours after being shot during an Upper House election campaign act to support a party candidate, outside a railway station in Nara, western Japan. He was 67. Abe had served as Japan's prime minister from 2006 to 2007 and again from 2012 to 2020. He was the longest-serving prime minister in the history of the country.  EPA/FRANCK ROBICHON *** Local Caption *** 54699196

EPA/FRANCK ROBICHON

Bivši japanski premijer Shinzo Abe, jedan od najmoćnijih poslijeratnih čelnika zemlje, preminuo je u petak od posljedica atentata. Upucan je, podsjetimo, dok je držao govor u kampanji u gradu nari kod Osake.

Shinzo Abe bio je dugogodišnja ‘pojava’ u japanskom političkom životu. Bio je premijer od 2006. do 2007. godine, a potom je ponovno obnašao najvišu političku dužnost u zemlji od 2012. do 2020. Njegova Liberalno-demokratska stranka desnog centra dominirala je japanskom politikom od svog osnutka 1955. godine.

U kolovozu 2020. godine podnio je ostavku zbog bolesti, a do tog je trenutka postao najdugovječniji premijer modernog Japana. Njegov mandat premašio je mandat njegova djeda – Nobusuke Kishija, koji je vodio Japan od 1957. do 1960. godine. Njegov otac, Shintaro Abe, također je služio kao glavni tajnik kabineta, koji se često smatra drugom najmoćnijom pozicijom u zemlji.

Abe je nastojao transformirati naciju u asertivniju i međunarodno angažiraniju silu. Također je pokušao revitalizirati stagnirajuću japansku ekonomiju, koja je izgubila poziciju najveće u Aziji između njegova dva mandata.

Njegov prvi mandat zasjenio je skandal, a nakon povratka na vlast 2012. godine postigao je više uspjeha u preusmjeravanju smjera nacije. Ekonomska politika koju je provodio, nazvana “Abenomika”, bila je zamišljena kao ‘šok terapija’ za gospodarstvo koje je stagniralo nakon dugotrajnog poslijeratnog procvata, piše Washington Post.

Abeova strategija ‘tri strijele’ pozivala je na kombinaciju monetarnog popuštanja – povećanu državnu potrošnju i druge ekonomske promjene s ciljem okončanja više od dva desetljeća izgubljenog rasta. Rasprava o tome je li strategija uspjela nije riješena, iako je doneseno nekoliko strukturnih promjena.

Abe je izgradio dugogodišnji sigurnosni savez Japana sa Sjedinjenim Državama, ali su odnosi s najbližim susjedima, Kinom, bili zategnuti tijekom njegova mandata. Pojačao je desničarske nacionaliste posjećujući kontroverzno svetište Yasukuni, koje odaje počast, između ostalih, ratnim zločincima iz Drugog svjetskog rata.

Abe je također donio zakone koji su omogućili japanskim samoobrambenim snagama da se bore zajedno sa saveznicima u inozemstvu, u potezu koji je uznemirio Južnu Koreju i razbjesnio Kinu.

Nekadašnji je premijer imao ambicije mijenjati japanski ustav. Članak 9., koji se odriče ratova i zabranjuje vojsku, vidio je kao posebnu prepreku Tokiju da preuzme ulogu koja priliči regionalnoj sili. No unatoč svojim značajnim političkim vještinama, Abe nije prikupio dovoljno podrške za održavanje referenduma potrebnog za promjenu temeljnog dokumenta modernog Japana.

Bez sumnje, Abe je bio jedan od poslijeratnih najuspješnijih japanskih premijera. Jeffrey J. Hall, stručnjak za japansku politiku na Sveučilištu za međunarodne studije Kanda dodao je da je njegov uspon na vlast došao je uz podršku desničarskih nacionalista i potaknuo je povijesni revizionizam.

U godinama nakon što je napustio dužnost, Abe je postao posebno glasan kritičar Pekingove asertivnosti u indo-pacifičkoj regiji. Ove je godine Abe pozvao Sjedinjene Države da napuste svoju politiku strateške dvosmislenosti prema Tajvanu i obvežu se na obranu samoupravnog otoka u slučaju kineskog napada.

Japan je također isporučio milijune doza cjepiva protiv koronavirusa Tajvanu – prijenos koji je Abe navodno pomogao olakšati u vrijeme kada se otok borio s naglim porastom infekcija.

Tijekom mandata imao je blizak odnos s tadašnjim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Bio je prvi strani čelnik koji se sastao s Trumpom nakon izbora 2016. i dočekao ga je crvenim tepihom tijekom njegova državnog posjeta Japanu 2019. godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.