Od četvrtog do prvog napadača: Nicolas Jackson drži Villarreal u igri za Ligu prvaka

Sevilla FC - Villarreal CF. La Liga Santander Nicolas Jackson of Villarreal during the La Liga match between Sevilla FC and Villarreal CF played at Sanchez Pizjuan Stadium on April 23, 2023 in Sevilla, Spain. kpng Copyright: xAntonioxPozox/xPRESSINx PS_230423_154

Antonio Pozo/PRESSIN

Ako se Villarreal uspije dočepati Lige prvaka, doduše za to će im trebati dosta sreće jer im četvrtoplasirani Real Sociedad dva kola prije kraja bježi pet bodova, najzaslužniji će za to biti 21-godišnji Nicolas Jackson. Senegalski napadač koji je član Villarreala od srpnja 2019. igra sjajno ove sezone, točnije – igra sjajno u zadnjih mjesec dana. U recentnih šest utakmica, zaključno sa domaćom pobjedom nad Cadizom u srijedu navečer u kojoj je zabio oba gola, Jackson je upisao osam golova i dvije asistencije!

Prije ovog niza Senegalac je od početka sezone bio na tri gola i dvije asistencije uz minutažu koja nije bila obećavajuća. Jackson je početkom zimskog prijaznog roka bio opcija za Southampton koji ga je želio uzeti na posudbu, međutim ozljeda kuka s kojom se mučio sve do kraja veljače odbacila je ovu mogućnost.

Ipak, Jacksonu se posrećilo po onoj staroj „dok jednome ne smrkne, drugome ne svane“. Točnije, prvo se dogodio jedan transfer a onda se smrknulo dvojici koji su se ozlijedili, sve to otvorilo je prostor Jacksonu koji vrijeme na terenu itekako koristi. Prvo je Villarreal zimus prodao Arnauta Danjumu u Tottenham, a nakon što su se u zadnje vrijeme ozlijedili Gerard Moreno i Jose Luis Morales, prve dvije napadačke opcije Quiquea Setiéna, Jackson je silom prilika postao prvi napadač Villarreala. Ključna točka dogodila se 23. travnja, Villarreal je poražen kod Seville s 2-1 a Morales, sjećamo ga se po dva gola i asistenciji u 4-2 pobjedi nad Hajdukom, je izašao u 21. minuti zbog ozljede, zamijenio ga je Jackson. Četiri dana kasnije Villarreal je igrao kod kuće protiv Espanyola a trener nije u vrh napada imao staviti ikoga drugog osim Jacksona. Ovaj mu je na to slučajno povjerenje uzvratio s golom u 4-2 pobjedi, a zatim je u statusu prvotimca zabio dva Celti, jedan Valenciji, dva Bilbau, protiv Girone je imao dvije asistencije a u srijedu protiv Cadiza, spomenuli smo već, zabio je još dvaput.

Gerard Moreno se u međuvremenu oporavio od ozljede ali Setién nije lud da iz sastava miče Jacksona pa iskusni 31-godišnji Španjolac sada čeka svoje minute s klupe, u zadnje tri utakmice skupio je 61 minutu u kojima je upisao jedan gol, protiv Girone. Asistirao mu je, naravno, Jackson.

Sociedad do kraja mora u goste Atletico Madridu a u zadnjem kolu dočekuje Sevillu, dok Villarreal ide Vallecanu i dočekuje Atletico. Naravno da se u Villarrealu još ne odriču snova o Ligi prvaka, raspored je takav da je još uvijek sve otvoreno, koliko god pet bodova bili velika razlika.