Fenomen supermjeseca događa se kada puni Mjesec bude blizu svoje najbliže točke Zemlji, što ga čini većim za do 14% i svjetlijim za do 30% u usporedbi s udaljenijim položajem.
U noći sa 31. srpnja na 1. kolovoza, nebeski će se spektakl odviti pred očima zaljubljenika u astronomiju. Naime, očekuje nas pojava prvog supermjeseca u kolovozu, koji će biti pravi užitak za sve zaljubljenike u noćno nebo.
Budući da je to drugi puni mjesec u istom mjesecu, taj nebeski spektakl poznat je kao plavi mjesec.
“Tople ljetne noći su idealno vrijeme za promatranje punog Mjeseca kako izlazi na istočnom nebu nekoliko minuta nakon zalaska sunca, i to se događa dva puta u kolovozu”, rekao je umirovljeni NASA-in astrofizičar Fred Espenak, poznat kao gospodin Eclipse.
Posljednji put su se dva puna supermjeseca pojavila u istom mjesecu 2018. godine – i to se neće ponoviti sve do 2037. godine, prema talijanskom astronomu Gianluci Masiu, osnivaču Virtualnog teleskopa.
Gospodin Masi će uživo prenositi supermjesec kako se izdiže iznad Koloseuma u Rimu.
“Planiram zabilježiti ljepotu ovog prizora i nadam se da ću prenijeti emocije gledateljima”, rekao je. “Supermjesec nam pruža izvrsnu priliku da pogledamo prema gore i otkrijemo nebo.”
Pišući na svojoj web stranici, gospodin Masi objasnio je zašto supermjesec izgleda veći nego inače.
“Noću, puni Mjesec je jako svijetao, gotovo zasljepljujući u usporedbi s tamom krajolika”, rekao je. “Kada se izdiže, Mjesec se pojavljuje iza spomenika i elemenata krajolika, stvarajući dojam da je njegov disk veći nego inače, ali to je samo optička iluzija zbog prisutnosti tih zemaljskih elemenata u vidnom polju.”
Komentari