OČEKIVALI SU VIŠE HUP: ‘Lokalna država pliva u novcu, treba porezno rasteretiti rad’

Autor:

31.03.2023., Zagreb - Od sutra se u promet na bankomatima pustaju veci apoeni novcanica eura. U prvim mjesecima su zbog uvodjenja u promet sto vece kolicine manjih novcanica  bili dostupni apoeni od 10 i 20 eura, a sad ce biti i oni od 50 i 100.  Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske Mladen Novosel u emisiji Hrvatskog radija rekao je da se znatno povećanje plaća ne može postići poreznim rasterećenjem.  U emisiji su uz njega gostovali ravnatelj Uprave za rad u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava Dražen Opalić i glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca Hrvoje Stojić.

“Ono što je trenutno sada u ovoj reformi učinjeno, po nama nije učinjeno dovoljno. I nije učinjeno čak ni socijalno pravedno“, rekao je Novosel te dodao da bi minimalna plaća morala biti neoporeziva.

“Konkretno, naš je prijedlog da imamo progresivno porezno opterećenje, od neoporezivog dijela da bude na razini minimalne plaće, da porez na dohodak ne bude 20 posto prva stopa, nego da krenemo od 10, 15, 20 posto. Zašto smo gotovo svi sad u stopi od 20 posto? Tu vidimo problem i tu ne vidimo dovoljno socijalne pravednosti, rekao je.

“Nemojmo se zanositi da ćemo poreznim opterećenjem znatno podizati plaće”, poručio je.

Opalić: Od 2016. rasteretili smo gospodarstvo i građane za oko 2 milijarde eura

Ravnatelj Uprave za rad u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava Dražen Opalić rekao je kako od 2016. do sada imamo stalne cikluse poreznih reformi, te da je karakteristika poreznih reformi bila porezno rasterećenje.

“Do sada smo rasteretili gospodarstvo i građane za oko 2 milijarde eura. Da nismo provodili te mjere, 2 milijarde eura bi naši građani plaćali više”, naglasio je, prenosi HRT.

Što se tiče zadnjeg kruga koji je predstavio ministar Marko Primorac, naglasio je da se on kreće u više smjerova.

” Jedan od tih smjerova je korekcija osnovnog odbitka s 560 na 600 eura. Automatski će se povećati i određene olakšice za uzdržavane članove, invalidnosti, sve ono što je vezano uz sam osnovni osobni odbitak. Što se tiče više stope poreza na dohodak, ona se diže s 50.400 na 60.000 eura godišnje, a napravljene su i određene korekcije najviših mogućih stopa poreza na dohodak, što jedinice lokalne i područne regionalne samouprave mogu uvesti, objašnjava Opalić.

PRIMORČEVE REFORME Evo što gradonačelnici Dubrovnika, Rijeke i Splita misle o porezu na nekretnine

HUP je očekivao više

Glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca Hrvoje Stojić rekao je da su matematički očekivali više na rasterećenju troška rada.

Lokalna država će dobiti prihode od poreza na nekretnine, značajno je povećan porez na dohodak od nekretnina. Za lokalnu državu je to zaista velika stavka. Lokalna država u prvoj polovici ove godine ima prihode 25 posto iznad plana. To je veliko povećanje, a ako gledamo u odnosu na 2019., radi se o povećanju koje je veće nego 2,5 puta. Lokalna država pliva u novcu i po našem mišljenju trebala bi iskoristiti mogućnosti za značajnije porezno rasterećenje rada, kazao je Stojić.

Rekao je da su određeni pomaci napravljeni, ali smatraju kako u Hrvatskoj treba znatnije rasteretiti trošak rada.

“Naša osnovna misao vodilja je da Hrvatska treba značajnije smanjiti poreznu presiju na rad. HUP se zalaže da ga smanjimo na top 5 članica koje imaju najniži porezni teret”, istaknuo je.

VRTOGLAVE CIFRE Porez će višestruko narasti. Stručnjaci: ‘Nastradat će mali iznajmljivači’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.