AGROKOR Objavljeni iskazi Martine Dalić, Ante Ramljaka i Zorana Beseka

Autor:

Zagreb, 11.05.2018 - Izlazak iz Banskih dvora nakon sastanaka vladajuće koalicije. Na fotografiji Martina Dalić. foto HINA/ Daniel KASAP/ dk

Nakon što je u srijedu N1 objavio dijelove iskaza Martine Dalić, Ante Ramljaka i Zorana Besaka USKOK-u, danas su objavljeni cjeloviti transkripti iskaza Martine Dalić, Ante Ramljaka i Zorana Beseka, Mostovog člana radne skupine za Agrokor.

Iskaz bivše potpredsjednice Vlade detaljna je kronologija događaja od trenutka saznanja da je Agorkor u problemima do trenutka izglasavanja posebnog zakona. Iz iskaza se može vidjeti koliko je Plenković znao o čitavom postupku, na koliko je sastanaka sudjelovao Zdravko Marić, moguće je vidjeti da je sastanku s Todorićem u Vladi prethodilo formiranje skupine koja je kasnije postala poznata kao Borg grupa.

“28. veljače 2017. održan je sastanak na kojem su ispred državnog vrha bili prisutni premijer Plenković, Božo Petrov, Zdravio Marić i Tomislav Ćorić, vjerojatno Davor Ivo Stier i ja te su bili prisutna i ekipa stručnjaka u koju tada već spada uz gore spomenute i Boris Šavorić. Tom prilikom održana je prezentacija sporazuma o predaji vlasništva, te je tada Tomislav Ćorić izrazio skepsu da bi Ivica Todorić dobrovoljno predao vlasništvo, dok Davor Ivo Stier nije znao kako bi pridonio problemu pa se isključio iz navedene problematike. Moram kazati okolnosti o izboru odvjetnika Šavorića kojeg nisam poznavala međutim u izboru gore spomenutih pravnika kao što sam navela Vitoria Svić i Goran Ilej su bivši zaposlenici TD Agrokor te kao takvi u okolnostima nisu bili podobni za ovakvu vrstu radne skupine, dok je Boris Šavorić u financijskim i bankarskim krugovima bio na glasu kao dobar pravnik i poznavatelj trgovačkog, stečajnog i međunarodnog financijskog prava. Za odvjetnika Klobučara nikad prije nisam čula, a kako je Šavorić bio ugledan pravnik u području trgovačkog prava zamolila sam ga da napravi ono što je dogovoreno na sastanku 28. veljače 2017., a to je nacrt sporazuma sa Ivicom Todorićem.

2. ožujka 2017. održala sam sastanke sa predstavnicima Sberbanke, Aleksejem Grenkovom i Marijom Henjakom te su me isti pitali da li u Hrvatskoj postoji tržišni poremećaj da ne mogu razumjeti zašto se TD Agrokor nalazi u problemima i da o istima nemaju saznanja, a sve obzirom da je u veljači TD Agrokor primio kredit u iznosu od 100.000.000,00 EUR-a, dok su im se „crvene lampice” upalile kada je Ivica Todorić zatražio dodatnih 200.000.000,00 EUR-a. Sastanak je održan u kontekstu međusobnog informiranja te sam im ja kazala da Vlada RH prati situaciju, da očekuje da TD Agrokor riješi probleme sa kreditorima kao i da Vlada RH neće protežirati niti jednog pojedinca. Također moram kazati da se ovaj sastanak kao i drugi sastanci odvijaju uz znanje predsjednika Vlade RH, njegovo odobrenje i kasnije izvještavanje.

Početkom ožujka postaje jasno da se problem razvija i da je Uprava TD Agrokor poprilično pasivna, da Božo Petrov kontinuirano donosi informacije da je stanje loše, osobito među dobavljačima ali nitko od dobavljača ne traži službeni sastanak u Vladi RH.
Također u isto vrijeme u središnjici HDZ-a održan je sastanak na kojem su bili prisutni predsjednik Plenković i Jandroković, Brkić, Božinović, Čuljak, Butković, Maletić, Stier i drugi istaknuti članovi HDZ-a odnosno rukovodstvo. Tada je predsjednik HDZ-a Andrej Plenković predočio i objasnio problem TD Agrokora kao i tehnologiju rješavanja tog problema. Rekao je da su koalicijski partneri okupili skupinu nezavisnih stručnjaka, da su isto učinili kao rezultat političkog dogovora obzirom da medu istima postoji i nepovjerenje. Pojašnjavam tadašnji koalicijski partner Most smatrao je da HDZ želi pomoći lvici Todoriću i to je želio da se ne dogodi što je zapravo background formiranja skupine”, rekla je, između ostalog Martina Dalić.

“Također, ova ekspertna skupina radila je u velikoj diskreciji, no to nije bilo zbog toga što joj je podijeljen politički zadatak. Već na prvom sastanku premijer Plenković ih je zamolio za strogu diskreciju jer se paralelno u stvarnom svijetu zbivao proces propadanja Agrokora, pa bi bilo kakav podatak da Vlada intenzivno prati kompaniju smanjio prostor i vrijeme lvici Todoriću za rješavanje problema sa kreditorima, a čemu smo se svi nadali”, nastavila je Dalić.

“Što se tiče činjenice da sam u komunikaciji sa ekspertnom skupinom u e-mail prepisci sudjelovala i sa moje adrese poslužitelja hotmail, pored službenih adresa Vlade RH, navodim da nema nikakvog dramatičnog razloga za to, na svoj uređaj sam imala instalirane četiri e-mail adrese, dvije službene, a dvije privatne. Nema posebnog razloga za korištenje ove adrese na ovom projektu, to je adresa kojom se služim već 10 godina, a to je primjerice adresa sa kojom sa mnom komunicira Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa. Sa adresom Ministarstva gospodarstva nisam se u tom poslu bila sklona koristiti obzirom da server održava i administratorske ovlasti ima, po mojim saznanjima, jedna vanjska tvrtka”, dodala je.

Cijeli transkript iskaza Martine Dalić pročitajte OVDJE.

Ramljak: “Na Knighthead me uputila Martina Dalić”

Iskaz Ante Ramljaka detaljno pokazuje koliko je tajnovitost u radu Borg grupe u praksi bila lažna.

Ramljak je s ostatkom radne skupine, a prije nastanka Lex Agrokora, komunicirao s bankama i dobavljačima, ali i s tvrtkama za restrukturiranje. Povrh svega susreo se s Knighead Capital managementom na sugestiju Martine Dalić.

“O svemu smo izvještavali u Vladi RH na više sastanaka. Općenito, na sastancima su najčešće bili prisutni premijer Andrej Plenković, tadašnji predsjednik Hrvatskog Sabora Božo Petrov, šef Kabineta g. Božinović, Martina Dalić, znali su dolaziti pojedini ministri kao i članovi političke stranke Most dok smo na dnevnoj razini imali brifinge s potpredsjednicom Martinom Dalić”, rekao je, između ostalog, Ramljak.

Naveo je i kako se 30. ožujka poršle godine susreo s predstavnicima Fonda Knighthead Capital Management, na koje ga je uputila bivše potpredsjednica Vlade Martina Dalić. “Rekla mi je da su se isti predstavili kao držatelji velikog broja obveznica Agrokora te da žele sastanak”.

Cijeli iskaz Ante Ramljaka pročitajte OVDJE

BESEK “Koristili smo se saznanjima ministra Marića”

Iz Besakovog iskaza, najjasnije se vidi kolika je bila uloga Marića u posredovanju informacija iz Agrokora.

“Nakon objavljenih članaka na Index portalu, a vezano za tzv. aferu Hotmail moram kazati da me to doista iznenadilo obzirom da je prošlo više od godinu dana te da ja nisam javna ličnost. Vezano za navedene okolnosti moram navesti da je o svemu kazao g. Korunić u objavljenorn intervjuu u „Jutarnjem listu” gdje na koncizan način opisao okolnosti okupljanja te grupe. Isto tako i Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etično financiranje prvi je javno komentirao i rasvijetlio ulogu Zadruge u cijeloj toj priči.

U listopadu 2016. Zadruga za etično financiranje podnijela je zahtjev HNB-u za osnivanjem Etične banke te sam ja bio naveden kao kandidat za člana Uprave te banke. Obzirom da sam ja bio zaposlen u Zadruzi 22. veljače 2017. Goran Jeras zaprimio je poziv Ladislava Turčinovića, za kojeg smatram da je istaknuti član Mosta te ga pitao ima li koga da radi due dilligence odnosno dubinsko snimanje TD Agrokor na što me Goran Jeras pitao da li sam ja zainteresiran te obzirom na dugogodišnje bankarsko iskustvo na isto sam pristao.

Mislim da je to isti dan bilo kada sam zaprimio poziv tadašnje ministrice potpredsjednice Vlade, Martine Dalić te mi je ista rekla da se javim u ured g. Korunića u prostorijama Intercapital d.d. u Preradovićevoj ulici, što sam i učinio te po dolasku tamo sam upoznao ostale članove”, rekao je Besek.

“U sljedećih desetak dana imali smo i radili smo na više mogućih scenarija radi utvrđenja mogućih varijanti nastavka poslovanja TD Agrokor d.d., od otvaranja stečajnog postupka, preko davanja kredita za likvidnost od strane RH. Ideja o financiranju od strane države bila je kategorički odbačena od strane premijera i ministrice Dalić s argumentom da se radi o privatnoj tvrtki koja se ne može spašavati proračunskim novcem. Uslijedilo je više sastanaka s premijerom, te g. Petrovom kao predsjednikom Mosta, nadalje bio je prisutan i g. Božinović kao predstojnik kabineta premijera Plenkovića, ministrica Dalić te ministar financija Marić. Bilo je najmanje 5 do 8 sastanka, ja bih rekao da je to bila jezgra s kojom smo se mi sastajali i razmatrali moguće opcije za nastavak poslovanja TD Agrokor d.d. pri čemu se radilo uglavnom o oralnim prezentacijama, mi smo održavali radionice, razmatraju i problem sa financijskog aspekta ali i uvažavajući političke elemente konotacije i efekte na ukupno gospodarstvo.

Kada smo radili na rješavanju problematike TD Agrokor odnosno mogućim rješenjima nisu bili prisutni predstavnici TD Agrokora, međutim koristili smo se mišljenjem i saznanjima ministra Zdravka Marića obzirom da je isti bio dugogodišnji zaposlenik TD Agrokor te bi nam on govorio o eventualnim reakcijama Ivice Todorića za naše prijedloge za rješavanje problematike. Nije mi poznato da bi iz TD Agrokor bila pribavIjana kakva dodatna dokumentacija koja bi unijela neko novo svijetlo”, nastavio je.

Cijeli iskaz Beseka pročitajte OVDJE.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.