OBITELJ STRADALOG OGORČENA Prošlo je godina od Banožićeve prometne nesreće, suđenje još nije počelo

Autor:

11.11.2023., Osijek - Ministar obrane Mario Banozic sudjelovao je jutros u prometnoj nesreci u kojoj je poginula jedna osoba. Ministar je upravljao osobnim vozilom koje se sudarilo s kombijem. Vozac kombija je poginuo. Policijski očevid u tijeku Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Točno godinu dana prošlo je od prometne nesreće kod Vinkovaca koju je izazvao tadašnji ministar obrane Mario Banožić i u kojoj je smrtno stradao 41-godišnji Goran Šarić. Suđenje bivšem ministru za izazivanje prometne nesreće sa smrtnom posljedicom još uvijek nije počelo i ne može se točno pretpostaviti kada će.

Banožićeva obrana, naime, dosad je uspjela odgoditi nekoliko sjednica optužnog vijeća Općinskog suda u Vinkovcima koje treba odlučiti je li osnovana optužnica Općinskog državnog odvjetništva u Vinkovcima protiv Banožića.

Nova sjednica zakazana je za srijedu, 13. studenoga, odnosno dva dana nakon što se napuni godinu dana od tragedije koja je zavila u crno obitelj Šarić. Banožićeva obrana, pokušala je i prije donošenja odluke o osnovanosti optužnice osporiti dokaze koje je priložilo tužiteljstvo. Tražili su izdvajanja, prema njihovu mišljenju, nezakonitih dokaza, odnosno konkretno zapisnika o vještačenju i mišljenje Centra za forenzička ispitivanja, istraživanja i vještačenja “Ivan Vučetić” od 22. ožujka 2024. i očitovanje vještaka od 9. travnja 2024., piše Jutarnji list.

No Županijski sud u Vukovaru prošlog je mjeseca odbio žalbu obrane na prethodno donesenu odluku Općinskog suda u Vinkovcima kojom je njihov zahtjev za izdvajanje nezakonitih dokaza odbijen. Inače, sjednica optužnog vijeća trebala je biti održana u petak 8. studenoga, ali je Banožićeva odvjetnica Ksenija Vržina zatražila odgodu zato što je tog dana imala drugu raspravu u Zagrebu, pa je nova sjednica zakazana za 13. studenoga.

BIZARNO Banožić zbog teške ozljede glave nije mogao predati imovinsku karticu pa nije kažnjen

No, čak i ako optužno vijeće potvrdi optužnicu, obrana ima pravo žalbe na takvu odluku, što cijeli postupak opet može dodatno razvući. Neki pravni stručnjaci rekli su Jutarnjem da bi suđenje, ako se optužnica potvrdi, u najoptimističnijoj varijanti moglo početi za tri, četiri mjeseca. A obitelj Šarić do tada će proživljavati teške trenutke s kojima žive već godinu dana, od kada im je u ranim jutarnjim satima 11. studenoga 2023. godine javljena najgora moguća vijest o Goranovoj smrti.

“Obitelj trenutno nije spremna davati nikakve izjave, posebno u ovim danima kada će obilježiti prvu godišnjicu Goranove pogibije. Teško sve to proživljavaju i mole za razumijevanje”, rekao Jutarnjem je Hrvoje Šutalo, odvjetnik obitelji Šarić.

ZASTOJ Suđenje Banožiću nije počelo, prošlo je 11 mjeseci od nesreće. Evo u kojoj je fazi njegov slučaj

Podsjetimo, Banožić je optužen da je vozeći svoj terenac ‘‘neprilagođenom brzinom, započeo pretjecanje kamiona s prikolicom odnosno prešao vozilom na lijevu stranu kolnika namijenjenu za promet vozila iz suprotnog smjera iako je bila smanjena vidljivosti zbog magle i smanjena preglednost zbog tog skupa vozila koje se kretalo ispred njega u istom smjeru.‘‘ U optužnici stoji i da je ‘‘započeo pretjecanje iako prometna traka nije bila slobodna na dovoljnoj udaljenosti kako bi mogao sigurno izvesti pretjecanje uzimajući u obzir brzinu kretanja svog vozila i vozila koje je pretjecao.‘‘ Uslijed toga je ‘‘na lijevoj prometnoj traci prednjim dijelom svog vozila udario u prednji lijevi dio teretnog vozila koje se kretalo iz suprotnog smjera, pri čemu je 41-godišnji vozač tog vozila preminuo na mjestu nesreće zbog zadobivenih višestrukih ozljeda.‘‘

Banožić je i sam pretrpio teške tjelesne ozljede zbog kojih je prevezen prvo u Opću županijsku bolnicu Vinkovci, a onda i u KBC Osijek, prvo u Jedinicu intenzivnog liječenja, a potom na Kliniku za neurokirurgiju. Imao je teške tjelesne ozljede u predjelu glave i mozga, prsnog koša, abdomena i ekstremiteta. Nesreće se, kako smo tada doznali iz bolnice, nije sjećao.

Premijer Andrej Plenković razriješio ga je s dužnosti ministra istoga dana kada se dogodila nesreća. U danima koji su uslijedili pojavile su i neke kontroverze oko okolnosti nesreće, pa i ta da je Banožiću u bolnici preliminarnim nalazom utvrđena prisutnost alkohola od 0,2 promila. Kontroverze su se nastavile i nakon što je Banožić 24. studenoga otpušten iz osječke bolnice, i to na način da policija nije ni znala da je bivši ministar izašao iz bolnice, iako je o tome trebala biti obaviještena.

Naime, dok je bio u bolnici nije mogao biti ispitan. U svakom slučaju, nakon što je otpušten iz bolnice Banožić je trebao biti ispitan na policiji, ali to se dogodilo tek protekom nekoliko dana, i to na način da je pozvan u sjedište PU vukovarsko-srijemske u Vinkovcima, gdje je dao izjavu i nakon toga otišao. Mnogi se i danas pitaju zašto Banožić nije bio uhićen i zašto za njega nije zatražen istražni zatvor. U bolnici su ga, inače, posjetili premijer Plenković i ministri Tomo Medved i Vili Beroš. Nakon što je izašao iz bolnice Banožić je odbijao pozive novinara da iznese svoju stranu priče, a krajem siječnja podnio je ostavku na dužnost predsjednika HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije. I onda je u svibnju dao intervju za RTL u kojem je prvi put javno govorio o nesreći i pritom iznio viđenje koje se potpuno razlikuje od onoga što je utvrđeno policijskim očevidom i vještačenjima. Banožić je, naime, optužio poginulog Šarića da je nesreću zapravo izazvao on tako da je prešao svojim vozilom u Banožićevu voznu traku, odnosno da bivši ministar uz sve pokušaje nije mogao izbjeći sudar. Rekao je da nije pretjecao kamion ispred sebe, već da je Šarić desnom stranom kombija prešao na njegovu stranu i da to nije bio frontalni sudar te da  u njegovoj krvi nije bilo alkohola jer ga nije konzumirao.

Inače, Banožiću na godišnjicu nesreće istječe i povlastica s kojom je šest mjeseci primao punu ministarsku plaću, a šest mjeseci polovicu, piše Jutarnji list.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.