Obilježena 82. obljetnica sibinjakih žrtava

Autor:

Sibinj, 19.02.2017 - Polaganjem vijenaca kod spomen obilježja sibinjskim žrtvama poèeo je program obilježavanja 82. godišnjice pobune seljaka iz okolice Slavonskog Broda protiv represije režima Kraljevine Jugoslavije i pogibije njih 14 19. i 20. veljaèe 1935. u sukobima s jugoslavenskom žandarmerijom. Na sveèanosti u Opæini Sibinj danas su bili Andrija Hebrang kao izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitaroviæ i ministar Tomislav Paneniæ.
foto HINA/ ds

Polaganjem vijenaca kod spomen obilježja sibinjskim žrtvama počeo je program obilježavanja 82. godišnjice pobune seljaka iz okolice Slavonskog Broda protiv represije režima Kraljevine Jugoslavije i pogibije njih 14 19. i 20. veljače 1935. u sukobima s jugoslavenskom žandarmerijom.

Na svečanosti u Općini Sibinj danas su bili Andrija Hebrang kao izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović i ministar Tomislav Panenić, a uz izaslanike državnog vrha, u Sibinju su danas bili i eurozastupnica Ruža Tomašić te saborski zastupnici Davor Vlaović (HSS), Pero Ćosić (HDZ), Ljubica Maksimčuk (HDZ) te brodsko-posavski župan Danijel Marušić (HDZ) i drugi predstavnici lokalnih vlasti.

“Sibinjske žrtve nisu samo simbol Sibinja, Slavonije. Oni su simbol obrane Hrvatske. U vrijeme kad su pali pod srpskim žandarima nenaoružani, goloruki, puni želje za obranom svoje domovine, u ta vremena je trebalo puno hrabrosti za takav potez”, rekao je Hebrang ističući da bi ova svečanost trebala imati državni karakter.

I Panenić je istaknuo odlučnost Sibinjana da u Kraljevini Jugoslaviji obrane nacionalni identitet, a na hrvatskoj demokraciji je, kazao je, da otvaranjem činjenica javnosti pomogne na utvrđivanju krivaca.

Panenić je na svečanoj sjednici Općinskog vijeća istaknuo i spremnost hrvatskih branitelja da ponovno stanu u obranu od srbijanskog hegemonizma. Novinari su ga zamolili da pojasni svoju izjavu. “Svjedoci smo da ratni poklici u Srbiji izlaze iz riječi njihovih čelnih ljudi. Mislim da je to nešto što obilježava zadnjih par mjeseci, odgovor na to je da smo obranili Hrvatsku i u vrijeme kada nismo imali avione. Naš odgovor mora biti, u ratu je izborena Hrvatska i to se neće promijeniti, bez obzira na težnje koje imaju neki čelni ljudi u Srbiji”, rekao je Panenić.

Sibinjski seljaci ubijeni su nekoliko dana nakon proslave papinog dana (godišnjice izbora pape) 17. veljače 1935. poslije koje su okupljeni klicali dr. Mačeku i HSS-u uoči lokalnih izbora raspisanih za svibanj. Sutradan su uslijedila uhićenja, a 19 svibnja pobuna zbog njih. Žandari su toga dana ubili osmorica, a sutradan još šestoricu Sibinjana.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)