Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Dalju je u nedjelju obilježena 30. godišnjica stradavanja 20 policajaca, 15 pripadnika Zbora narodne garde i četiri pripadnika Civilne zaštite koji su život izgubili u obrani policijske postaje Dalj.
Šire područje Dalja i Erduta napale su 1. kolovoza 1991. jedinice 51. motorizirane brigade JNA s pridruženim jedinicama teritorijalne obrane.
Nošeni plemenitim ciljem obrane suvereniteta Republike Hrvatske, policijski službenici Policijske postaje Dalj toga su dana, s pripadnicima Zbora narodne garde i Civilne zaštite te lokalnim stanovništvom, pokušali obraniti Dalj od daleko brojnijeg i tehnički nadmoćnijeg neprijatelja. Iako izloženi stalnom granatiranju, držali su hrabro svoje položaje.
Nakon što su odbili ultimatum za bezuvjetnu predaju neprijatelj je tenkovima i svim raspoloživim snagama krenuo prema policijskoj postaji.
Istodobno je započeo snažni otpor hrvatskih policajaca, pripadnika Zbora narodne garde, Civilne zaštite i mještana Dalja. Žestoka i neravnopravna borba trajala je sve do deset sati, kada je ispaljeni tenkovski projektil, iz smjera pravoslavne crkve, pogodio policijsku postaju i potpuno je uništio. Hrvatski branitelji koji nisu poginuli od projektila nemilosrdno su ubijeni.
Obilježavanje je započelo u nedjelju ujutro paljenjem svijeća na Spomen obilježju u Erdutu, a zatim su pušteni vijenci u Dunav u Dalju te kod Postaje granične policije Dalj položeni vijenci i zapaljene svijeće, izvijestila je osječko-baranjska policija.
Kod spomen obilježja tragično poginulim hrvatskim braniteljima ispred Postaje granične policije Dalj, počast poginulima odali su članovi obitelji poginulih i nestalih branitelja te predstavnici ministarstava, policije, lokalnih vlasti, udruga branitelja i sindikata.
Izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova, državna tajnica Irena Petrijevčanin Vuksanović rekla je kako se u začecima rata, na današnji dan prije 30. godina u Dalju, dogodio jedan od tragičnijih događaja Domovinskog rata, napad agresora na Policijsku postaju Dalj.
“Velik je to, zastrašujući broj prerano otišlih pojedinaca, prevelik broj obitelji koje su ostale u praznini, dubokoj tuzi i boli. Njih 39-ero, dali su svoje živote za samostalnu, neovisnu, demokratsku Republiku Hrvatsku, a njihovo junaštvo zauvijek je uklesano u temelje naše, hrvatske slobode”, rekla je državna tajnica, ističući da je iskazano domoljublje i način na koji su branili postaju, mjesto i sumještane postalo primjer posebne hrabrosti i nadahnuće braniteljima tijekom Domovinskog rata.
“I danas, trideset godina nakon njihove tragične pogibije, prizivanje i pamćenje tih dana požrtvovnosti, upornosti i beskompromisnog odupiranja brojčano većem i tehnički opremljenijem neprijatelju, budi kolektivni, nacionalni ponos”, ustvrdila je državna tajnica.
Po podacima koje je iznijela u prvih šest mjeseci 2021. procesuirano je 77 kaznenih djela ratnog zločina na području Hrvatske, a od 2018. do 2020. godine 110.
Nakon komemoracije u Crkvi svetog Josipa u Dalju, održana je sveta misa za poginule branitelje, dok je u Dalju odigran tradicionalni malonogometni Memorijalni turnir.
Komentari