fbpx

O smjeni Antolića glasali su i povjerenici koji nisu verificirani, a ne zna se ni koliko je točno bilo članova

Autor:

Sanjin Strukic, Marko Prpic/PIXSELL

Nacional otkriva zašto bi dramatična skupština Dinama održana 12. prosinca, na kojoj je Mamićeva struja donijela odluku o smjeni člana Uprave Krešimira Antolića, mogla biti poništena zbog niza formalno-pravnih propusta te tko je prvi zatražio Antolićevu smjenu

Postoji više razloga zbog kojih bi Skupština Dinama od 12. prosinca prošle godine, na kojoj je većina članova glasala za smjenu člana Uprave Dinama Krešimira Antolića, mogla biti poništena, ali to nisu navodni pritisci koje je na sazivanje Skupštine i nametanje dnevnog reda s točkom rušenja Antolića najvjerojatnije posredno imao Zdravko Mamić – već više formalnih razloga. Otkrio je to Nacionalu izvor blizak Dinamu koji je sada prvi put detaljno ispričao što se točno dogodilo na toj presudnoj sjednici Skupštine na kojoj je započeo definitivni obračun Zdravka Mamića i njemu odane Dinamove linije s nekadašnjim pouzdanikom Krešimirom Antolićem, ali i nakon kojeg su Antolić i ljudi iz vrha Dinama koji su stali iza njega uzvratili udarac Mamiću i na sjednici Izvršnog odbora odbili provesti odluku o njegovoj smjeni.

“Na sjednici Skupštine napravljen je niz proceduralnih pogrešaka zbog kojih bi ona mogla biti poništena. Jedna od prvih grešaka napravljena je kad članovi Skupštine uopće nisu verificirali imena osam povjerenika koji su sudjelovali u radu te sjednice.

Naime, Skupština ima 80 članova, a od toga njih osam dolazi iz redova najboljih povjerenika, to jest osoba zaduženih za upisivanje novih članova. Vodi se evidencija o tome koliko su povjerenici upisali članova, a najboljih osam, koji su upisali najviše članova, sudjeluje u radu sjednice. No budući da su ti podaci promjenjivi, za svaku sjednicu određuje se najboljih osam koji sudjeluju u radu samo te sjednice. Međutim, njih Skupština mora verificirati. Njihova imena na ovoj konkretnoj sjednici niti su pročitana niti su oni bili verificirani da sudjeluju u radu te Skupštine. Što znači da su nezakonito sudjelovali u radu Skupštine i u glasovanju. Inače, popis tih osam povjerenika treba prije Skupštine dostaviti Uprava kluba”, objasnio je izvor blizak Dinamu.

‘Imena povjerenika na ovoj konkretnoj sjednici niti su pročitana niti su oni bili verificirani da sudjeluju u radu te Skupštine. Što znači da su nezakonito sudjelovali u radu Skupštine i u glasovanju’

Kao drugu spornu točku osoba upućena u događanja na spomenutoj sjednici navodi izbor novih članova. U ovom konkretnom slučaju trebala su se odabrati tri nova člana Skupštine jer su tri člana preminula. Njih predlaže Izvršni odbor, ali oni moraju ispunjavati formalne uvjete.

Jedan od predloženih kandidata nije ispunjavao formalne uvjete jer je riječ o osuđivanoj osobi, a Zakon o sportu zabranjuje da u tijelima sportskih udruga sjede osobe koje su bile osuđene na kaznu zatvora. Nacionalovi izvori tvrde da je riječ o osobi s inicijalima M.P. (podaci poznati redakciji), a na internetu se može pronaći podatak da je riječ o jednom od najaktivnijih povjerenika Dinama, koji je ujedno i predsjednik jedne udruge navijača Dinama iz Hercegovine.

Druga dvojica novih članova su izabrana i oni su sudjelovali u radi Skupštine, ali Skupština ni njih nije verificirala pa je u zapisniku ostalo navedeno da je bilo prisutno 67 članova Skupštine – iako ih je u stvarnosti, s ta dva nova člana, bilo 69, kako tvrde Nacionalovi izvori. Što znači da nije prikazan ni točan broj osoba koje su sudjelovale na toj sjednici.

Sanjin Strukic/PIXSELL

GNK Dinamo je na svojim službenim internetskim stranicama o održanoj Skupštini objavio priopćenje, u kojem decidirano stoji:

“U ponedjeljak 12. prosinca u hotelu Sheraton održana je redovna sjednica Skupštine GNK Dinamo. Skupštini je nazočilo 67 od ukupno 77 članova.”

Drugim riječima, nisu uopće zavedena dva nova člana, iako su oni, kako tvrde Nacionalovi izvori, sudjelovali u radu sjednice.

Ti izvori tvrde i da nije točno da se o smjeni Krešimira Antolića nije smjelo glasati jer to nije bilo unaprijed navedeno na dnevnom redu.

“Većinom glasova odlučeno je da se glasa o razrješenju Antolića, a to su usmeno predložili pojedini članovi. Predan je i pisani zahtjev koji su neki od članova potpisali”, tvrdi Nacionalov izvor.

No prvi je inicijativu da se glasa o smjeni Krešimira Antolića iznio Vladimir Bogdanić, dugogodišnji član Dinama, još od 1968. godine, ali i čovjek koji se već pojavljivao u ulozi svojevrsnog “arbitra” Zdravka Mamića.

Naime, kad je 2014. Dinamova četvorka u sastavu Igor Bišćan, Dario Šimić, Silvio Marić i Tomo Šokota pokrenula inicijativu “Za naš Dinamo” i tražila da se napokon vidi kako “Mamićev klub troši novac”, Bogdanić se pojavio na njihovoj press konferenciji i žestoko ih napao.

‘Doživjeli smo pokušaj privatizacije kluba koji nije legalan i za koji Skupština nije dala pristanak’, rekao je dugogodišnji član skupštine dinama Vladimir Bogdanić i pokrenuo pitanje Antolićeve smjene. FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Sada je upravo Bogdanić prvi inicirao smjenu Krešimira Antolića.

Kako prepričavaju izvori koji su nazočili sjednici, Bogdanić je najprije rekao:

“Doživjeli smo pokušaj privatizacije kluba koji nije legalan i za koji Skupština nije dala pristanak.”

No dok su neki članovi Skupštine govorili o Zdravku Mamiću i branili njegov lik i djelo, Bogdanić se suprotstavio načinu vođenja kluba u vrijeme Antolića. Antolić se na to ustao i odgovorio mu što, prema tvrdnjama Nacionalovih izvora, nije smio jer nije član Skupštine.

Nakon toga Antolić je pak napao Miroslava Rožića, predsjednika Nadzornog odbora Dinama. No on mu je odgovorio da bi volio da je Antolić prihvatio častan uzmak, a ne “vađenje crijeva ad hominem”.

Glasanje o smjeni Antolića podržao je i Jure Zovko, profesor filozofije sa zadarskog sveučilišta koji je dobio pažnju javnosti kad je 2017. zastupao stavove kako bi Darwinovu teoriju evolucije trebalo izbaciti iz škola te provesti redefiniranje darvinizma, a prije dvije godine skandalizirao javnost i objavom na svom Facebook profilu, koji je kasnije uklonio, objavljenom dan nakon ispraćaja nogometnog velikana Zlatka Cice Kranjčara. Zovko se u svom statusu tada usprotivio ideji da se Dinamov stadion nazove po Cici Kranjčaru i napisao:

“Kao klinac i vatreni dinamovac u mladosti sam bio veliki obožavatelj Cice Kranjčara. Danas mi je, moram priznati, neshvatljivo pretjerano glorificiranje Kranjčara u hrvatskim medijima nakon njegove smrti. Posebno me iritira provincijalno isticanje Kranjčareve purgerske prošlosti i purgerske životne forme, što je potvrda agramerskog provincijalizma. Proglašava ga se ikonom Dinama, sinonimom za Dinamo, predlaže se da se stadion nazove po njemu. Zaboravlja se činjenica da je Zlatko Kranjčar na vrhuncu karijere i odlaska iz Dinama uspio ostvariti prosječan transfer u austrijski Rapid. Do dolaska Maminja za glavnog menadžera Dinama, prepoznatljiv međunarodni transfer ostvarili su jedino Boban i Šuker.”

Više članova Skupštine za vrijeme glasovanja moralo je na toalet, ali jedini koji je upisan da je bio na toaletu je Paško Dodić, utjecajni zlatar blizak Mamiću koji je izbjegao glasovati o smjeni Antolića. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Dok su Bogdanić i Zovko na posljednjoj sjednici Skupštine iznosili svoje prijedloge, predsjednik Dinama Mirko Barišić, koji se prometnuo u najvećeg borca protiv Zdravka Mamića, najprije je, kako prepričavaju Nacionalovi izvori, mudro šutio, a potom rekao da je dobio i pisani zahtjev za Antolićevom smjenom te je dao prijedlog da se glasa o tome.

Nacionalov izvor blizak Dinamu ističe da je u javnost plasirana kriva teza kako Uprava nije odgovorna Skupštini te da to nije istina.

“Uprava je odgovorna Skupštini i Izvršnom odboru. Izvršni odbor imenuje i razrješuje, to jest provodi odluke Skupštine. U ovom slučaju, oni su mogli reći da odluka nije donesena na zakonit način i to, osim zato što nisu verificirani povjerenici, i zato što je u trenutku glasanja bilo prisutno 69 članova, a na papiru ih je evidentirano samo 67, a isto tako se ne zna ni jesu li ova dvojica koja su nedostajala pribrojana među 40 ruku koje su glasale za Antolićevu smjenu”, tumači Nacionalov izvor.

Osim toga, kako ističe Nacionalov izvor, zanimljivo je i sljedeće:

“Glasao je samo 61 član, od toga je njih 17 bilo protiv, četvorica su bila suzdržana, a jedan je bio na WC-u. No nije uopće evidentirano tko je prisutan. Pa ih je zapravo više bilo na WC-u, a upisan je samo Paško Dodić. Taj veliki moralist baš u vrijeme glasanja otišao je na WC, kako se ne bi nikome zamjerio.”

Izvori bliski maksimirskom klubu ističu da je za cijelu zbrku na sjednici glavni krivac odvjetnik Davor Radić, nekadašnji igrač Hajduka i Slaven Belupa, a danas mladi splitski odvjetnik kojeg su Sportske novosti Jutarnjeg lista svojedobno predstavljale kao vrsnog pravnika specijaliziranog za nogomet.

‘Zdravko Mamić je bio isti i prije četiri godine i sada, i tada i sada radi na isti način. Svi se sjećamo kako je predsjednik Mirko Barišić branio Mamića kad je ovaj već bio u bijegu’, kaže izvor blizak Dinamu

Neki Nacionalovi izvori ističu kako je Radić i danas osoba od najvećeg Mamićeva povjerenja, a drugi upozoravaju i na neka razdoblja kada nisu dijelili iste interese, pa se otvara pitanje iz kojih je motiva on proizveo niz propusta na posljednjoj, ključnoj Skupštini i time dao elemente Sportskoj inspekciji da cijelu Skupštinu može poništiti.

Nacionalovi izvori upoznati s događanjima u Dinamu tvrde da ne pripadaju ni struji koja zagovara Mamića ni struji koja je ustala protiv njega, ali ističu da im se gadi to kako su pojedinci koji su sve stekli zahvaljujući Zdravku Mamiću sada “promijenili ploču”.

“Zdravko Mamić je bio isti i prije četiri godine i sada, i tada i sada radi na isti način. Svi se sjećamo kako je predsjednik Mirko Barišić branio Mamića kad je ovaj već bio u bijegu te čak napadao policiju i Poreznu upravu, plaćao Mamiću skupocjeni BMW i u svakom smislu branio njegov lik i djelo. Govorio je da je zahvaljujući Mamiću Dinamo tu gdje je.

Pa što se promijenilo od tada? Nije se Zdravko Mamić promijenio nego su se promijenili Barišić i likovi oko njega”, zaključio je Nacionalov izvor.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.