Ovogodišnji Festival prvih održat će se od 23. do 28. listopada u Zagrebu sa središnjom temom “(Ne)vidljive žene”, kojom žele ukazati na sistemsku diskriminaciju žena i prevlast muških mjerila u svijetu unutar kojeg nema mjesta za vidljivost ženskog doprinosa.
Organizatorica festivala Ana Janjatović Zorica rekla je kako se žene ne susreću samo s pitanjem vidljivosti, važno je da se govori i o procesima retradicionalizacije društva, inicijativi za sužavanje ženskih sloboda, sistemskoj mizoginiji.
Na otvorenju predstavit će se radovi pristigli na festivalski natječaj različitih umjetničkih forma, tu su video radovi, video performans, AI grafika, ready-made intervencija, fotografije, objekti i performans koji će se u Galeriji Događanja moći pogledati tijekom festivala. Osim u Galeriji Događanja, festival se održava u Centru KNAP i Kulturno informativnom centru.
Nakon otvorenja izložbe, slijedi poetsko-glazbeni performans Improvizije, koncert Ane Paške, koja se igra glasom i riječima, a dan kasnije razgovor s autoricama izložbe i predavanje ‘Uvod u feminističke teorije i pokrete’ sociologinje Branke Galić.
Održat će se još tri predavanja: “(Ne)znane junakinje Marije Jurić Zagorke” o kultnim junakinjama Zagorkinih romana koje prkose društvenim normama, potom “Što je feministički performans? I feminizam i aktivizam” te “Jugoslavenski socijalizam i žensko pitanje na filmu'”.
Prikazat će se i dva kratka filma, dokumentarni “Projekt Carmen” u kojem Željko Zorica prati žensku dramsku grupu u pripremi predstave te “Iza ogledala” Jagode Kaloper, nakon čije projekcije će se održati panel “Iza ogledala: prikazi žena na filmu jučer i danas”. Filmski program donosi i projekciju ženskog eksperimentalnog stvaralaštva Kino kluba Zagreb.
Najavljeno je i “Otvorenje izložbe drugih” u Galeriji na katu Kulturno informativnog centra KIC te tri radionice.
Na radionici – ‘Žene i starenje’ feministkinje Nine Čolović voditeljica će potaknuti razgovor među različitim generacijama žena razmatrajući kako se starenje odražava na njihovu svakodnevnicu i na koje načine mijenjati društvene odnose.
Na radionici vezenja ‘No more I’m sorry’ umjetnice Marlen Ban će se tematizirati društveni pritisak povezan sa stereotipnim idejama o poželjnim oblicima romantičnih veza i odnosa.
Na radionici ‘Osnaživanja žena’ moći će se dobiti savjeti i vježbe za izbjegavanje sukoba, deeskalaciju i samoobranu te naučiti kako zadržati smirenost, osnažiti se i zaštititi u situacijama potencijalnog napada na psihički i fizički integritet.
Ulaz na sva događanja je slobodan.
Komentari