Novotny: “Sberbank je pod sankcijama Europske unije ali ona može prodati svoje udjele kome god hoće”

Autor:

17.05.2014., Hotel Ambasador, Opatija - Internacionalna konferencija Interdisciplinary Management Research X odrzava se desetu godinu zaredom kao rezultat suradnje Sveucilista Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Ekonomskog fakulteta u Osijeku - Poslijediplomskih studija Management i Pforzheim University, Business School. Damir Novotny.rPhoto: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

Ekonomski analitičar Damir Novotny u četvrtak je komentirao informaciju da je ruski Sberbank prodao je svoj udio u hrvatskoj kompaniji Fortenova grupi Saifu Alketbiju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, a za koje Vlada i Fortenova grupa nemaju nikakvih saznanja.

Sberbank i sankcije

“Sberbank je pod sankcijama Europske unije i imovina Sberbank, uključujući i udjele u Fortenova grupi koji su domicilirani u Nizozemskoj. Nitko Sberbank ne može spriječiti da proda te udjele, niti hrvatska Vlada niti uprava Fortenove grupe. Međutim, hoće li se to moći provesti u kontekstu sankcija protiv Rusije i tih banaka koje su sankcije obuhvatile to je teško reći. Mislim da je to jednostavno neprovedivo ovom trenutku”, objasnio je.

Kazneno djelo jer se zaobilaze sankcije

“Pitanje je kako će kupac moći ući u posjed svojeg vlasništva. To je drugo pitanje. Nitko ne može otuđiti udjele Sberbank u Fortenova grupi, oni nisu nacionalizirani. No u ovom trenutku su imobilizirani i Sberbank ne može raspolagati s tom imovinom dok traju sankcije”, naglasio je za HRT.

O tome da, ako se realizira ta transakcija, bi to bilo najveća investicija u Hrvatsku iz Arapskog svijeta rekao je da se radi o kapitalu, o investicijskom fondu koji ulaže u rizične portfelje dionica i pokušava restrukturirati te kompanije i kasnije ih prodati uz određenu zaradu.

“To nije jedinstven slučaj, njih je bilo i ima na europskom i svjetskom tržištu kapitala. Fond može platiti, ako već nije platio te udjele Sberbanci putem nekih drugih kanala, a ne ovih koji su pod sankcijama i čekati da se ta cijela situacija s pravne strane provede. To može biti za godinu dana, za pet ili 10 godina. To je rizik”, rekao je.

“Mađarski kupci odnosno Fond je htio kupiti taj udio Sberbanke u Fortenova grupi, ali je blokiran na međunarodnom tržištu, Sada “ispod stola” imamo najveće Arapsko ulaganje u povijesti Hrvatske države. Upitan treba li se zabrinuti tko raspolaže novcem naših građana u mirovinskim fondovima jer je kao kupac bio zainteresiran jedan naš mirovinski fond s novcem naših građana. Mi u Hrvatskoj imamo vrlo snažne mirovinske fondove drugog stupa koji su akumulirali značajan kapital za ulaganja”, izjavio je te je nadodao kako tim kapitalom upravljaju društva za upravljanje fondovima koja su djelomično u vlasništvu hrvatskih banaka, djelomično u vlasništvu primjerice njemačke osiguravateljske kompanije, rekao je.

Fondovi ulažu u prvoklasne dionice

“Uglavnom su to obveznice Republike Hrvatske i najveći dio portfelja mirovinskih fondova su obveznice RH koje su kvalitetne i koje doista nisu veliki rizik. Fondovi nemaju praksu ulaganja u rizične portfelje dionica ili obveznica kako je to učinio ovaj investicijski fond i z Ujedinjenih Arapskih Emirata. Mirovinski fondovi nemaju tako visok apetit zato što im to ne dopušta regulatorni okvir”, rekao je za kraj.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.