Ekonomski analitičar Damir Novotny gostovao je u četvrtak u ‘Novom danu’ N1 televizije, gdje je komentirao veliku pljačku Ine.
Novotny je istaknuo da su banke zapravo signalizirale da postoji sumnja na pranje novca jer su one u smislu korporativnog upravljanja najorganiziranije u Hrvatskoj, dok u Ini postoji manjak korporativnih pravila. Dodao je da očito postoji nered u korporativnom upravljanju te da ne postoji sustav koji bi sprečavao takve malverzacije.
Uvjeren je da postoji serija spornih ugovora, po kojima se plin prodavao po povlaštenoj cijeni. “Samo je pitanje tko ih je potpisivao, gospodin Škugor ili netko drugi, i na koji način se odvijaju te transakcije, kako se sklapaju ti ugovori. U normalnim korporacijama to bi zahtijevalo nekoliko potpisa”, rekao je za N1.
Novotny ističe da se to ne bi ni dogodilo da nije došlo do rasta cijena plina. “Ne bi bilo motiva da se te transakcije odvijaju kako su se odvijale, da Ina kupuje plin po visokim cijenama, a onda prodaje po povlaštenim cijenama domaćim kupcima”, rekao je Novotny poručivši da je to potpuna glupost.
Upitan je li Vlada kao veliki dioničar utjecala na cjenovnu politiku isporuke plina malim distributerima po fiksnim cijenama, Novotny je rekao da je to političko pitanje. “To je kao kad bismo sada pronašli trgovca koji prodaje šećer po dvije kune. To nije moguće, da postoje povlašteni kupci na tržištu, ako postoje, to znači da razliku između tržišne cijene i povlaštene cijene netko mora platiti, a to plaćaju dioničari, uključujući Republiku Hrvatsku i nas, građane”, pojasnio je Novotny.
Komentirajući najavu o smjenama članova Uprave Ine, ekonomski analitičar ističe da Ina ima kompliciranu korporativnu strukturu upravljanja, a dodao je i da MOL nije većinski dioničar. Postoje, dodao je, dva velika dioničara i jedan mali, koji čini braniteljski fond te da skupština društva imenuje nadzorni odbor, a Nadzorni odbor potom imenuje članove uprave.
“Dioničarsko društvo Ina kotira na Zagrebačkoj burzi, znamo tko su dioničari. MOL nije prešao 50 posto, nema većinsko vlasništvo, niti može imati, ako mu braniteljski fond ne proda svoje dionice i nešto malih dioničara. Udio Vlade je 48 ili 49 posto. Imamo problem s ugovorom koji je Sanader potpisao, gdje je dao pravo upravljanja MOL-u. Hrvatska vlada ne može smijeniti upravu, a hoće li mađarska strana to prihvatiti, to ćemo tek vidjeti”, objasnio je Novotny.
Vladin formalni zahtjev da se smijeni Uprava zapravo je, smatra, politički apel te da postoji pravni put kako se to treba napraviti. “Preko skupštine društva, može se tražiti izvanredna sjednica skupštine i tamo tražiti smjenu NO-a i uprave. To je pitanje glasova, to je zbrajanje glasova, tko ima više i tko može pokrenuti. Postoje dva dioničara koja imaju manjinska prava, ali postoji i poseban ugovor koji regulira upravljačka prava, bez obzira na vlasnička prava, taj ugovor je dao pravo odlučivanja mađarskoj strani. Po svemu sudeći, dvije su se strane prešutno dogovorile da podijele sfere utjecaja, pa je indikativno što se MOL nije oglašavao, ali to je reputacijski problem i za MOL i naravno da svaka takva situacija nanosi štetu u ukupnoj grupi”, naglasio je.
Novotny navodi da bi Vlada svakako trebala nominirati grupu eksperata koji bi vodili razgovore. “Mađarska strana je imala konzultantsku firmu McKinsey koja je zastupala njihove interese. Na našoj strani je bio Damir Polančec sam, koji nije imao podršku niti konzultantske tvrtke niti pravnih firmi niti je bio dobro kapacitiran za to. Mađarska strana je bila izvrsno pripremljena i mogla je stvoriti prijedloge ugovora dobrih za njihovu stranu”, naglasio je.
Komentirajući Vladine najave o otkupu Ine od MOL-a, Novotny je rekao da se pošlo od premise da je mađarska strana spremna jeftino prodati svoj udjel, a da je to bilo – besmisleno. “Danas se može špekulirati da kapital Ine vrijedi negdje između 3 i 5 milijardi eura, Hrvatska vlada je htjela otkupiti za nekoliko stotina milijuna. To mađarski vlasnici nisu htjeli prihvatiti, a u dioničarskoj strukturi je čitav niz privatnih dioničara, koji ne bi dozvolili da se prodaje dio imovine MOL grupe ispod tržišne cijene. Pitanje je kako će i MOL reagirati kad dođe sebi, jer je oštećena i njegova imovina”, smatra Novotny.
Istaknuo je da se ne radi o pljački stoljeća, nego da je to zapravo manipulacija situacijom sa dualitetom cijena.
Komentari