Novotny: “Ako se ostvare ruske prijetnje, Petrokemija bi se mogla naći u velikim problemima”

Autor:

17.06.2021., Opatija - Otvorenje Dana Hrvatske komore inzenjera gradjevinarstva u centru Gervais. Damir Novotny.rPhoto: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

Ekonomski analitičar Damir Novotny u srijedu je za N1 komentirao situaciju s isporukom ruskog plina nakon objave Njemačke da neće biti pokrenut Sjeverni tok 2.

Dimitrij Medvedev u utorak je na Twitteru zaprijetio da će cijena plina biti 2000 dolara za 1000 kubičnih metara. “Sve govori u prilog tezi da je to politički motiviran tweet Medvedeva koji je imao cilj zastrašiti zapadnoeruopske vlade, ali to nije postigao. Čak ni mađarska vlada nije se u nijednom trenutku priklonila ruskoj strani”, komentirao je analitičar.

Novotny kaže da Njemačka prije svega ovisi o ruskom plinu. “Iako, Iako, u njihovom miksu je plin zastupljen s oko 20 posto. Hrvatska ima 30,2 posto plina u ukupnom energetskom miksu. Mađarska i Hrvatska najviše ovise o plinu i najviše ovise o ruskom plinu. U Hrvatskoj je otprilike 60 posto potrošnje plina ruski plin, a nekih 40 posto je domaći plin”, rekao je gostujući u ‘Novom danu’ N1 televizije.

To, podsjeća, ne bi bio prvi put da europska ekonomija koja nema dovoljno vlastitih izvora energije doživi energetski šok. “Takvih šokova je bilo u povijesti. Postoje alternativni dobavni pravci, osobito sada tekući plin. Zemlje zapadne Europe vnisu više toliko beznadno ovisne o ruskom plinu. Danas mi već vidimo da Nizozemska kupuje tekući plin od SAD-a i Norveške”, rekao je i dodao da su baltičke zemlje prije nekoliko godina krenule u izgradnju pokretnih terminala za tekući plin. Hrvatska, dodaje, ima dobru poziciju, jadransku orijentaciju i plin može doći iz drugih izvora.

Novotny tvrdi da su podzemni rezervoari plina u Hrvatskoj popunjeni su 50 posto. “Hrvatska se vrlo brzo može preorijentirati. Ako je terminal za tekući plin 50 posto napunjen, on se vrlo brzo može napuniti drugim izvorima. Opskrba ni u jednom trenutku ne bi smjela doći u pitanje. Vlada mora poticati da se ona kućanstva koja koriste plin, da se preorijentiraju na neki drugi energent”, pojasnio je.

Podizanjem cijene plina na razinu od 2000 dolara za 1000 kubičnih metara plina Petrokemija bi se, kaže, mogla naći u velikim problemima.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.