Novootkriveni spojevi koji uništavaju gljivice nazvani po glumcu Keanu Reevesu

Autor:

Screenshot YouTube

Ne otkrivaju se svaki dan učinkoviti spojevi koji uništavaju gljivice, pa su znanstvenici u Njemačkoj znali da njihovo nedavno otkriće treba posebno ime. Identificirajući i testirajući tri prirodna spoja koji su se pokazali smrtonosnim za gljivice, bili su toliko impresionirani da su kemikalije nazvali po glumcu Keanu Reevesu, i to zbog načina na koji eliminira negativce u filmovima kao što su “John Wick” i “Matrix”.

Potencijalni tretman za gljivice dolazi u vrijeme kada organizmi postaju sve otporniji na poznate antimikotike, prema koautoru studije Sebastianu Götzeu, znanstveniku s njemačkog Leibniz instituta za istraživanje prirodnih proizvoda i biologiju infekcija. Ne samo da su novoimenovani mikrobi učinkoviti protiv biljaka, istraživači su otkrili da su spojevi – molekule koje se obično nalaze u bakterijama koje se nazivaju lipopeptidi – učinkoviti i protiv gljivičnih infekcija kod ljudi.

Studija je nedavno objavljena u Journal of the American Chemical Society, prenosi CNN.

“Lipopeptidi ubijaju tako učinkovito da smo ih nazvali po Keanu Reevesu jer je i on iznimno smrtonosan u svojim ulogama”, rekao je Götze u izjavi.

“Imamo krizu s lijekovima protiv infekcija. … Mnoge humano-patogene gljive sada su otporne na antimikotike — dijelom zato što se koriste u velikim količinama na poljoprivrednim poljima.”

Nazvani “keanumicini”, novopronađeni antimikrobni spojevi prirodni su nusprodukt bakterije pseudomonas koja se obično nalazi u tlu i vodi. Istraživači su naišli na spojeve kada su proučavali pseudomonas zbog njihove učinkovitosti protiv predatorskih ameba.

Znanstvenici su znali da su “mnoge od ovih bakterijskih vrsta (pseudomonas) vrlo otrovne za amebe, koje se hrane bakterijama”, rekao je glavni autor studije Pierre Stallforth, voditelj odjela paleobiotehnologije na Leibniz institutu, u izjavi. Stallforth i njegovi kolege znanstvenici željeli su istražiti učinkovitost bakterije protiv gljivica, koje imaju strukturu stanice sličnu onoj kod ameba, prema studiji.

Što keanumicini mogu učiniti?

Znanstvenici su prvo testirali keanumicine A, B i C na hortenziji koja je bila zaražena biljnim štetnikom Botrytis cinerea, poznatijim kao okidač sive plijesni. Gljiva obično inficira određeno voće i povrće i uzrokuje kolateralnu štetu žetvi.

Spojevi su biorazgradivi, prema studiji, i mogli bi pružiti ekološki prihvatljivu alternativu pesticidima u naporima da se spasi opskrba hranom.

Daljnja ispitivanja također su pokazala da su keanumicini učinkoviti protiv Candide albicans, prirodne gljivice koja se obično nalazi u ljudskom mikrobiomu, ali može prerasti i pretvoriti se u tešku infekciju.

“Prethodni napori su bili usmjereni na iskorištavanje takvih prirodnih proizvoda za ljudsku upotrebu za borbu protiv životinjskih i biljnih patogena”, dodao je Nelsen. “Međutim, s vremenom su mnogi patogeni organizmi — uključujući gljivice — razvili otpornost na kemikalije koje koristimo u borbi protiv njih. Shodno tome, moramo pronaći novi način da ih ‘nadmudrimo’.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.